eGospodarka.pl poleca

PracaOferty pracy Kraków › Senior Big Data Engineer

Kto szuka:

HAYS

Stanowisko:

Senior Big Data Engineer

Lokalizacja:

Kraków

małopolskie

Opis stanowiska podany przez pracodawcę:

Kraków
NR REF.: 1185786

Your new company

For our Client, international company located in Krakow, we are currently looking for Senior Big Data Engineer who will work on reporting application which provides data analytics.

Your new role

Holding this role you will be responsible for:
  • Creating and maintaining data pipeline architecture and highly performant data stores.
  • Identifying, designing, and implementing internal process improvements: automating manual processes, optimising data delivery, re-designing infrastructure for greater scalability, etc.
  • Building the infrastructure required for optimal extraction, transformation, and loading of data from a wide variety of data sources using AWS ‘big data’ technologies.
  • Building analytics tools that utilise the data pipeline to provide actionable insights into customer acquisition, operational efficiency and other key business performance metrics.
  • Working with stakeholders including the Engineering, Executive, Product, Data and Design teams to assist with data-related technical issues and support their data infrastructure needs.
  • Working with data and analytics experts to strive for greater functionality in our data systems.

What you39ll need to succeed

In order to be successful candidate you need to have:
  • Up to five years of proven experience working on data pipeline or big data environments, and an extensive knowledge of data storage methodologies and technologies
  • Experience in building large highly scalable, distributed systems capable of managing substantial traffic.
  • Experience performing root cause analysis on internal and external data and processes to answer specific business questions and identify opportunities for improvement.
  • Familiarity with processes supporting data transformation, data structures, metadata, dependency and workload management.
  • Working knowledge of message queuing, stream processing, and highly scalable ‘big data’ data stores.
It would be nice if you have:
  • Experience with big data tools: Flink, Kafka, Spark etc.
  • Experience with analytics datastores including Redis and ClickHouse (OLAP systems).
  • Experience with cloud services: AWS, Kubernetes.
  • Experience with stream-processing systems.
  • Experience with the Scala language.

What you39ll get in return

Our Client offers:
  • Additional benefits such as: private healthcare, insurance, multisport card etc.
  • Full ownership of the projects you work on.
  • Team of passionate people who love what they do.
  • Interesting projects, ability to implement your own ideas and improvements.

What you need to do now

If you39re interested in this role, click 39apply now39 to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.

Hays Poland sp. z o.o. is an employment agency registered in a registry kept by Marshal of the Mazowieckie Voivodeship under the number 361.

Oferta pochodzi z serwisu
oferty pracy infopraca

sprawdź szczegóły

data publikacji: 2024-05-15

do końca oferty: 55 dni

pracodawca: HAYS

branże: Informatyka / Telekomunikacja

Praca - wiadomości i porady

  • Długie weekendy - jak wygląda kalendarz 2024?

    Długie weekendy - jak wygląda kalendarz 2024?

    W 2024 roku układ kalendarza sprzyja organizacji przedłużonych weekendów. W niektórych miesiącach wolnych dni może być naprawdę sporo. Ile będziemy mieć długich weekendów w 2024 roku?

  • GUS: średnia krajowa w IV 2023 wyższa o 12,1% r/r

    GUS: średnia krajowa w IV 2023 wyższa o 12,1% r/r

    Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie było o 12,1% wyższe r/r i wyniosło 7430,65 zł brutto. Względem marca 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było niższe o ...

  • Zarobki programistów w 2022 roku

    Zarobki programistów w 2022 roku

    W 2022 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) wzięło udział 6 307 programistów. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosiła 9 129 PLN brutto.

  • Czym jest chroniczne zmęczenie i jak z nim walczyć?

    Czym jest chroniczne zmęczenie i jak z nim walczyć?

    Niekończąca się lista "to do" w głowie i w kalendarzu. Deadline’y, plany, zakupy, zajęcia dzieci. Brak czasu na cokolwiek. Paliwo się kończy i w pewnym momencie nigdy nie jesteśmy wypoczęci czy zrelaksowani. Wszystko nas boli i nadal nie ...

  • Praca w sezonie świątecznym - czego oczekiwać od pracodawcy?

    Praca w sezonie świątecznym - czego oczekiwać od pracodawcy?

    Dwa ostatnie miesiące roku to tradycyjnie już spore wyzwanie dla przedsiębiorców, ale również pracowników mierzących się z ogromnym wzrostem obciążenia pracą, szczególnie w handlu. Krajowa Sekcja Handlu NSZZ "Solidarność" już w ...