eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 7 elementów oferty pracy, które możesz negocjować

7 elementów oferty pracy, które możesz negocjować

2017-01-20 00:15

7 elementów oferty pracy, które możesz negocjować

Negocjacje z pracodawcą © Production Perig - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sztuka negocjacji to skuteczne oręże w walce o satysfakcjonujące warunki pracy. Przeważnie wykorzystujemy ją w czasie rozmów o wynagrodzeniu, ale warto pamiętać, że zastosowanie znajduje również w dyskusji nad innymi kwestiami związanymi z zatrudnieniem.

Przeczytaj także: Dla pokolenia Y decydujące są świadczenia pozapłacowe

Sztuka negocjacji to narzędzie, którym warto się podeprzeć zarówno planując rozmowę z obecnym szefem, jak i podczas ustaleń dotyczących warunków zatrudnienia w nowej firmie. W drugim przypadku warto pamiętać, że firma nie zawsze ma możliwość zaproponowania kandydatowi lepszych warunków płacowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproponować przyszłemu pracodawcy coś innego, na co on będzie w stanie przystać, a dzięki czemu my zyskamy większy komfort pracy.

Oto stworzona przez Antal lista 7 elementów oferty pracy, które można negocjować z szefem w przypadku, gdy nie ma szans na wyższe wynagrodzenie. Podwyżka bez wątpienia nie jest jedynym czynnikiem który przekłada się na poprawę naszej sytuacji.

Sztuka negocjacji: 7 elementów oferty pracy, które możesz negocjować z pracodawcą:


  1. Systemy bonusowe i premiowe.
  2. Elastyczny czas pracy, praca w systemie zadaniowym.
  3. Możliwość pracy w systemie home office.
  4. Możliwość rozszerzenia pakietu medycznego od wersji podstawowej do rozbudowanej dla całej rodziny.
  5. Samochód służbowy i zakres jego wykorzystywania w celach prywatnych.
  6. Dofinansowanie studiów podyplomowych, kursów, szkoleń.
  7. Formalny charakter współpracy (umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, współpraca kontraktowa).

Jak osiągnąć sukces w negocjacjach z pracodawcą?


Po określeniu elementów, które są dla nas najbardziej atrakcyjne, warto jest przygotować się do negocjacji.

Jeżeli rozmowę mamy odbywać z obecnym pracodawcą, dobrze jest dowiedzieć się (np. w departamencie HR), jaki jest aktualny wachlarz dostępnych benefitów lub jaki budżet szkoleniowy jest przewidziany na osobę w naszym dziale. Im bardziej konkretną i przygotowaną propozycję przedstawimy przełożonemu, tym większe są szanse na udane negocjacje.

Aby odnieść sukces w negocjacjach warunków zatrudnienia z potencjalnym pracodawcą trzeba się do nich dobrze przygotować. Headhunter lub rekruter, który prowadzi nas przez proces rekrutacyjny, bez wątpienia wesprze nas w zdobyciu informacji o ofercie benefitów w nowym miejscu pracy. Może także przyjąć rolę mediatora między kandydatem a pracodawcą. Ze względu na zobowiązanie poufności, zachowuje bezstronność i dba o to, aby negocjacje były merytoryczne i owocne. Jednocześnie znając oczekiwania jednej i drugiej strony, może zaproponować najbardziej satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie, wspierając je dodatkowo wiedzą o realiach rynkowych.

fot. mat. prasowe

7 elementów oferty pracy, które możesz negocjować, jeśli podwyżka nie wchodzi w grę

Jedną z kwestii, którą można poruszyć jest rozszerzenie pakietu medycznego.


A co, jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na negocjowanie wyższej pensji podstawowej? Sztuka negocjacji wymaga, aby oprócz przygotowania argumentacji popartej dotychczasowymi wynikami, sprawdzić także, jak kształtują się wynagrodzenia w danej branży i na danych stanowiskach. Pomóc mogą różnorodne raporty płacowe, jak np. Raport Płacowy Antal. Określmy swoje mocne strony pod kątem korzyści, jakie one mogą przynieść organizacji. Przykład? Jeśli w dotychczasowym miejscu pracy zwiększyliśmy sprzedaż w o 20%, pokażmy, które z naszych umiejętności to umożliwiły i jak je będzie można wykorzystać w nowej firmie.

Gdy już otrzymamy ofertę w satysfakcjonującym nas kształcie, dołóżmy starań, aby zrealizować ustalone zobowiązania! Dzięki temu, gdy za jakiś czas nasze potrzeby wzrosną, będziemy w posiadaniu kolejnego cennego argumentu: wywiązywania się z obietnic.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: