eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaSłownik miast › Zawiercie

Zawiercie

Zawiercie to miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, jest zaliczane do Zagłębia Dąbrowskiego. Według danych z 31 grudnia 2012 miasto miało 51 688 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 85,25 km². Stopa bezrobocia w mieście według stanu na dzień 30 listopada 2014 roku wynosiła 14,9%.
Pod Zawierciem znajdują się pokłady rud ołowiu, cynku i srebra, które nie są eksploatowane. Zawiercie słynie jako "brama na Jurę", jako że stanowi punkt wyjścia dla wielu szlaków turystycznych na centralną część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na rozwój przemysłu w Zawierciu i okolicach duży wpływ miało usytuowanie tego terenu w pobliżu szlaków handlowych ze Śląska do Krakowa oraz występowanie surowców mineralnych w postaci węgla brunatnego, rudy żelaza, kamienia wapiennego, czy glinki ogniotrwałej.

W tym mieście powstało pięć fabryk: Odlewnia żeliwa Ciągliwego, Fabryka Maszyn ZAFAMA, Huta Szkła, CMC Zawiercie oraz Przędzalnia „Przyjaźń”. W Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu swoją nową siedzibę wybudowała firma Aluron Sp. z o.o. oraz Inter Cars S.A. Jednym z podmiotów tworzących nowe miejsca pracy będzie budowany w SAG Zawierciański Park Przemysłowo – Technologiczny. Planowane są budowy zakładów przedsiębiorstw, które wykupiły działki w SAG wśród nich : Promar sp. z o.o. - branża spożywcza, Z.P.U. BUD-REM - branża budowlana oraz firmy Intercor Sp. z o.o. - branża budowlana – w zakresie dróg, mostów, wiaduktów.

Będąc w mieście można zwiedzić: Kościół pw. św. Trójcy i św. Floriana w Zawierciu-Skarżycach, Kościół pw. św. Mikołaja w Zawierciu-Kromołowie, Pałacyk Stanisława Szymańskiego, Osiedle robotnicze TAZ, Neogotycką bazylikę kolegiacką pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i wiele innych ciekawych miejsc.

Wmieście znajduje się: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania.

Dostępne oferty pracy:

Przeczytaj także


Więcej na ten temat: Zawiercie

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: