eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Relacje w pracy: 4 zwroty, które sprawią, że szef Cię znienawidzi

Relacje w pracy: 4 zwroty, które sprawią, że szef Cię znienawidzi

2014-07-18 11:25

Relacje w pracy: 4 zwroty, które sprawią, że szef Cię znienawidzi

Poprzednia praca była lepsza © benchart - Fotolia.com

Każdego z nas od najmłodszych lat uczono, że trzeba najpierw myśleć, potem mówić. Niektórzy pracownicy zapominają jednak o wyczuciu i potrafią swoimi słowami czy zachowaniem sprowokować szefa. Poznaj cztery sformułowania, które mogą zniechęcić przełożonego do Twojej osoby.

Przeczytaj także: Satysfakcja z pracy? Zadbaj o employee relations

„Poprzednia praca była lepsza”

Porównanie do byłego pracodawcy - zwłaszcza jeśli dotyczy to wytykania wad, na pewno nie przekona nowego szefa do Ciebie. Jeśli sądzisz, że firma, w której pracowałeś wcześniej była lepsza - nie wyrażaj głośno negatywnego zdania o nowym miejscu pracy. Możesz za to użyć delikatniejszego określenia oceny tych cech, które nie są dla Ciebie satysfakcjonujące np. „Na poprzednim stanowisku miałem okazję korzystać z nowego typu oprogramowania. Sądzę, że i tu doskonale by się sprawdziło i usprawniło pracę wszystkich” – twierdzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

„Kolega nie angażuje się w pracę”

Jak w najłatwiejszy sposób sprawić, by współpracownicy Cię znienawidzili? Wystarczy zacząć donosić szefowi o poczynaniach kolegów. Często jednak to najprostsza droga do zniechęcenia do siebie także przełożonego. Bardziej od plotek ceni On sobie lojalność i pracowitość. Skup się więc na swoich obowiązkach i efektywności. Jeśli faktycznie Twój kolega nie wykonuje należycie swoich zadań, Wasz manager na pewno to zauważy. Nie musisz być nadgorliwy, bo donosicielstwo rodzi tylko negatywną atmosferę i przekłada się na słabsze wyniki zespołu.

„Czy dobrze wypadam?”

Nowy pracownik w organizacji wnosi do niej zazwyczaj świeżość, kreatywne pomysły, zasób wiedzy oraz doświadczeń. Nie ma w tym nic złego, gdy chcemy otrzymywać informację zwrotną, czy przełożony jest zadowolony z efektów naszych starań. Jeśli jednak oczekujesz ciągłych komplementów i pochwał– szef może szybko się zirytować. Najważniejsze są umiejętności i samodzielność, a nie potrzeba stałego uznania, która może przerodzić się w niezdrową formą zapatrzenia w siebie – zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

fot. benchart - Fotolia.com

Poprzednia praca była lepsza

Porównanie do byłego pracodawcy - zwłaszcza jeśli dotyczy to wytykania wad, na pewno nie przekona nowego szefa do Ciebie.


„To nie moja praca!”

Zdarza się niekiedy, że z różnych powodów pracownik musi przejąć projekt kolegi lub dostaje nadprogramowe zadanie. Jeśli jednak kategorycznie odmawia pomocy, jest to niepokojącym sygnałem. Pokazuje to najczęściej jego złe nastawienie, lenistwo lub brak zaangażowania. Narzekania to najprostsza droga do zrażenia do siebie szefa.

Najczęstsze zwroty pracownika, który dba tylko o siebie i nie czuje się członkiem zespołu to:
  • „Nie może zrobić tego ktoś inny?”.
  • „Czy dostanę podwyżkę lub awans, gdy wykonam to zadanie?”.
  • „Nie należy to do zakresu moich obowiązków”.
Jeśli nie chcesz, by Twój przełożony szybko zraził się do Ciebie – uważaj na wszystkie podane wcześniej zwroty. Unikniesz nieprzyjemnej rozmowy, a Twoja pozycja w firmie nie będzie zagrożona.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: