eGospodarka.pl

PracaOferty pracy 00448928 › GL Accountant with Italian

Kto szuka:

Accenture

Accenture is a leading global professional services company, providing a broad range of services and solutions in strategy, consulting, digital, technology and operations. Combining unmatched experience and specialized skills across more than 40 industries and all business functions—underpinned by the world’s largest delivery network—Accenture works at the intersection of business and technology to help clients improve their performance and create sustainable value for their stakeholders.

Stanowisko:

GL Accountant with Italian

Lokalizacja:

00448928

mazowieckie

Opis stanowiska podany przez pracodawcę:

Key responsibilities may include

  • Preparation and posting of journal entries
  • Responsible for the balance sheet accounts reconciliation and inter company reconciliation process
  • Ensure close process is completed in an accurate and timely manner - preparation of accruals, pre-paid releases, posting of bank transactions.
  • Perform a high level review of both B/S and P/L for obvious errors, omissions or inconsistencies
  • Manage the preparation of all compliance documentation as defined by the client, responsible for SOX compliance within the team
  • Support audit of financial statements as required
    Qualifications
  • Fluent English
  • Very good knowledge of Italian
  • Master degree in accountancy, economics or finance
  • Minimum 2 year of proven experience in a similar role
  • MS Office (mainly Excel) skills are essential; ERP literacy is desirable (SAP)
  • Knowledge of GAAP's, SOX control and reporting standards/procedures
  • Flexibility, especially in the period of month/year end closing
  • Ability to work analytically within a problem solving environment
  • Excellent communication and interpersonal skills
  • Strong organizational, multi-tasking and time-management skills
  We offer
  • The ability to use your knowledge of foreign language on a daily basis at work (we serve our Clients in almost 30 foreign languages)
  • Experience with a range of Clients and technology solutions which provides professional relevance
  • Operating according to Lean Six Sigma philosophy
  • Collaborating and learning from diverse and talented colleagues helps you “raise your game”
  • Trainings and development tailored to help you achieve your potential
  • New Joiners Programme including trainings
  • Opportunity  to engage in Corporate Social Responsibility initiatives
  • We also think about your social life, at Accenture you will be able to take part in different initiatives like Book Club, International Cuisine Club, Accenture Runners Club, family events, cultural meetings, photography classes, climbing, soccer, swimming and many others.
  • Social benefit packages including: private medical care, MyBenefit, life insurance
  • Friendly work atmosphere in multicultural environment

Rodzaj pracy:
pełny etat

Rodzaj umowy:
umowa o pracę

Oferta pochodzi z serwisu
oferty pracy egospodarka-platne

sprawdź szczegóły

data publikacji: 2017-04-14

data aktualizacji: 2017-04-14

do końca oferty: 4 dni

oferta była oglądana: 162 razy

pracodawca: Accenture

branże: Finanse

Praca - wiadomości i porady

  • Chcesz lepszej pracy tu i teraz? Wybierz nastawienie

    Chcesz lepszej pracy tu i teraz? Wybierz nastawienie

    Decyzja, jakie nastawienie chcesz mieć – to kwestia sekund. Jutro, kiedy zjawisz się w pracy, zdecyduj, że będziesz nastawiony pozytywnie. Zdecyduj się porzucić cynizm. Zdecyduj, że nie będziesz zachowywać się, jakbyś robił wszystkim ...

  • Wynagrodzenia absolwentów uniwersytetów niepublicznych w Polsce w 2015

    Wynagrodzenia absolwentów uniwersytetów niepublicznych w Polsce w 2015

    Poniższe zestawienie przedstawia wynagrodzenia całkowite absolwentów studiów drugiego stopnia siedmiu wybranych uczelni niepublicznych, dla których próba badawcza przekroczyła 100 osób. Należy pamiętać, że taka próba nie jest ...

  • Wypalenie zawodowe w sprzedaży: jak sobie radzić?

    Wypalenie zawodowe w sprzedaży: jak sobie radzić?

    Wypalenie zawodowe (szczególnie w sprzedaży) jest efektem utraty wiary we własne siły, produkt lub firmę, dla której pracujemy. Wypalenie zawodowe określić można mianem utraty serca i brakiem zaangażowania w działanie na rzecz klientów.

  • Wynagrodzenia w księgowości w 2016 roku

    Wynagrodzenia w księgowości w 2016 roku

    Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków w księgowości w 2016 roku wyniosła 3 900 PLN. 25% pracowników zarabiało 5 300 PLN i więcej, natomiast 25% otrzymywało wynagrodzenie w wysokości 2 900 PLN i mniej.

  • Pracowałeś w wakacje? Sprawdź, co pokazuje EWUŚ

    Pracowałeś w wakacje? Sprawdź, co pokazuje EWUŚ

    Nie do rzadkich należą sytuacje, w których student podczas rejestracji do lekarza dowiaduje się, że "świeci się na czerwono", co oznacza, że nie jest ubezpieczony i nie ma prawa do bezpłatnego leczenia. Tymczasem osoba, która uczy się ...