eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w Warszawie: najlepiej i najgorzej opłacane branże

Wynagrodzenia w Warszawie: najlepiej i najgorzej opłacane branże

2013-09-29 00:22

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem


…a w której najniższe?

Jak wynika z raportu „Wynagrodzenia w Warszawie w 2012 roku” najniższe zarobki w Warszawie otrzymywały osoby, które swoją karierę zawodową związały ze szkolnictwem i nauką. Mediana ich wynagrodzeń całkowitych brutto wynosiła 3 680 PLN. Płaca, co czwartej osoby nie przekraczała 2 700 PLN. Nieco wyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy kultury i sztuki. Zarabiali oni przeciętnie 4 200 PLN. Mediana wynagrodzeń osób pracujących w organizacjach pozarządowych wynosiła 4 365 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Wynagrodzenia całkowite w najgorzej opłacanych branżach w Warszawie w 2012 roku

Najniższe zarobki w Warszawie otrzymywały osoby, które swoją karierę zawodową związały ze szkolnictwem i nauką.


Najwyższe dysproporcje płacowe w najgorzej opłacanych branżach zaobserwowano wśród pracowników organizacji pozarządowych. Ci, zatrudnieni w Warszawie zarabiali o 45,5% więcej niż ich koledzy pracujący w pozostałej części kraju. Różnicę wynoszącą 35,5% na korzyść Warszawy zanotowano wśród zatrudnionych w kulturze i sztuce. Najmniejsze dysproporcje wystąpiły w nauce i szkolnictwie. Płace osób zatrudnionych w Warszawie były o 22,1% wyższe od zarobków Polaków ogółem.

Na wykresie 2. zamieszczono szczegółowe informacje o wysokości wynagrodzeń w najgorzej opłacanych branżach w Warszawie i w Polsce ogółem oraz procentową różnicę wysokości płac.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Wynagrodzenia osób pracujących w najgorzej opłacanych branżach w Warszawie i w Polsce

Najwyższe dysproporcje płacowe w najgorzej opłacanych branżach zaobserwowano wśród pracowników organizacji pozarządowych. Ci, zatrudnieni w Warszawie zarabiali o 45,5% więcej niż ich koledzy pracujący w pozostałej części kraju.


Największe dysproporcje płacowe pomiędzy Warszawą a pozostałą częścią województwa mazowieckiego zaobserwowano wśród pracowników organizacji pozarządowych. Osoby pracujące w stolicy zarabiały aż 57,3% więcej niż ich koledzy zatrudnieni w pozostałej części województwa mazowieckiego. Porównywalne różnice w płacach osób zatrudnionych w Warszawie i poza nią zanotowano w nauce i szkolnictwie oraz kulturze i sztuce. Wynosiły one odpowiednio 22,7% i 22,9%.

W tabeli 4. zamieszczono szczegółowe informacje o wysokości wynagrodzeń w Warszawie i w pozostałej części województwa mazowieckiego oraz procentową różnicę wysokości płac w najgorzej opłacanych branżach.

fot. mat. prasowe

Tabela 4. Wynagrodzenia osób pracujących w Warszawie i pozostałej części woj. mazowieckiego

Największe dysproporcje płacowe w 2012 roku pomiędzy Warszawą a pozostałą częścią województwa mazowieckiego zaobserwowano wśród pracowników organizacji pozarządowych.


Wynagrodzenia na poszczególnych szczeblach zatrudnienia

Niezależnie od branży, najniższe wynagrodzenie w Warszawie otrzymywali pracownicy szeregowi. Najwyższe płace na tym szczeblu zatrudnienia otrzymywały osoby zatrudnione w branży IT, wynosiły one 4 250 PLN. Najmniej zarabiali natomiast pracownicy kultury i sztuki, zaledwie 2 620 PLN. Specjaliści, podobnie jak pracownicy szeregowi, najwyższe wynagrodzenie otrzymywali w branży IT (7 550 PLN), najniższe zaś w nauce i szkolnictwie (3 700 PLN). Kierownicy najwięcej zarabiali w telekomunikacji (12 000 PLN), najmniej – 5 258 PLN – w nauce i szkolnictwie. Dyrektorzy zatrudnieni w branży energetyka i ciepłownictwo otrzymywali przeciętnie 27 000 PLN. Osoby na najwyższym szczeblu zatrudnienia pracujące w organizacjach pozarządowych zarabiali czterokrotnie mniej (6 750 PLN).

fot. mat. prasowe

Tabela 5. Wynagrodzenia w najlepiej i najgorzej opłacanych branżach w Warszawie

Niezależnie od branży, najniższe wynagrodzenie w Warszawie otrzymywali pracownicy szeregowi. Najwyższe płace na tym szczeblu zatrudnienia otrzymywały osoby zatrudnione w branży IT, wynosiły one 4 250 PLN.


Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: