eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Minimalna płaca 2013 o 100 złotych wyższa

Minimalna płaca 2013 o 100 złotych wyższa

2012-11-25 22:09

Minimalna płaca 2013 o 100 złotych wyższa

W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o 100 zł © patrykstanisz - Fotolia.com

W roku 2013 minimalna płaca będzie o 100 złotych wyższa niż w roku 2012. Według rządowych prognoz, minimalna płaca 2013 będzie miała stanowić około 42 procent przeciętnego wynagrodzenia w tym roku. W przyszłym roku pracownik pracujący na pełny etat nie będzie mógł zarabiać brutto mniej niż 1600 złotych, na tyle bowiem określono wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2013 roku.

Przeczytaj także: Wzrost płacy minimalnej będzie silnym ciosem dla rynku pracy

W Polsce tryb i zasady uzgadniania płacy minimalnej definiuje ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1679, wraz ze zmianami). Wspomniany akt prawny uzgadnianie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę powierza tzw. Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Komisja ta – zgodnie z jej nazwą – jest tworzona przez przedstawicieli trzech stron: rządu, organizacji pracodawców prywatnych (do Trójstronnej Komisji należą Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, Konfederacja Pracodawców Polskich, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego) oraz związków zawodowych (w pracach Komisji uczestniczą NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych, OPZZ).

fot. patrykstanisz - Fotolia.com

W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o 100 zł

Pracownik pracujący w wymiarze pełnego etatu nie będzie mógł w 2013 roku zarabiać brutto mniej niż 1600 złotych, czyli około 1180 złotych netto.


Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu określa, że każdego roku, do 15 czerwca rząd proponuje Komisji wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku następnym. Trójstronna Komisja następnie uzgadnia wysokość minimalnej płacy do 15 lipca, a potem jest ona publikowana jako obwieszczenie premiera, w terminie do 15 września danego roku.

A jeśli Komisja wspólnie nie uzgodni wysokości płacy? Czy wówczas dochodzi do pata i nowej wysokości pensji minimalnej się nie ustala i obowiązuje poprzednia? Nie. Ustawodawca na taką okoliczność przyjął odrębny tryb, który przewiduje, że w takiej sytuacji płacę minimalną do 15 września danego roku, w drodze rozporządzenia ustala rząd. Jednak kwota taka nie może być niższa od tej proponowanej początkowo Trójstronnej Komisji. Dodatkowo w rządowym rozporządzeniu dotyczącym minimalnej płacy podaje się termin zmiany tej wysokości–- chociaż zwyczajowo jest to początek roku.

W tym roku ogłoszono wysokość minimalnej płacy 2013 na 1600 (tysiąc sześćset) złotych. Najniższa pensja w tej wysokości obowiązywać będzie od 1 stycznia 2013 roku, co oznacza, że każdy pracownik pracujący na pełny etat nie może mieć niższej pensji brutto niż wspomniane 1600 złotych, co przekłada się na pensję "na rękę" w wysokości około 1180 złotych.

W roku 2012 najniższa krajowa płaca wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 114 złotych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: