eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Pytania do rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania do rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej

2011-12-12 11:24

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna - mowa ciała rekrutera


4. Pytanie o szkolenia

Pracownicy, którym zależy na rozwoju własnych kompetencji chcą mieć możliwość doszkalania się i zdobywania nowych umiejętności. Firmy mają wiele możliwości na to, by zapewnić pracownikowi rozwój. Jedną z nich są szkolenia. Źle zadane pytanie o szkolenia będzie pytaniem, które nie doprecyzuje ani obszarów szkoleń ani możliwości ich uczestnictwa np. „czy w firmie pracownicy mogą się szkolić? Czy wysyłają Państwo pracowników na szkolenia?” na takie pytania uzyskamy z reguły odpowiedź twierdzącą, przy czym może okazać się, że na szkoleniu w przeciągu ostatnich dwóch lat były raptem dwie osoby lub też szkolenia organizowane są jedynie wewnętrznie i dotyczą przygotowania do pracy. Z perspektywy pracodawcy mieści się to jednak przecież w kategorii wysłania pracownika na szkolenie!

Dobrze zadać zatem pytanie o budżet szkoleniowy (czy w ogóle istnieje, a jeśli nie, to jaką kwotę firma średnio rocznie przeznacza na szkolenie pracowników), o to jak często pracownicy uczestniczą w szkoleniach z umiejętności miękkich (może się okazać, że wcale), jakie konkretne certyfikaty można przy pomocy firmy zdobyć w ramach pracy na stanowisku, o jakie się ubiegasz.

5. Pytanie o ścieżkę kariery

Chcesz związać się z firmą na dłużej? Marzy ci się kariera zawodowa realizowana w błyskawicznym tempie? Upewnij się, że trafiasz do miejsca, w którym to jest możliwe. Firmy nie zawsze stawiają na rekrutację wewnętrzną, nie zawsze mają wytyczone ścieżki kariery. Pytamy zatem pracodawcę o to: „czy w strukturze firmy są osoby, które awansowały na wyższe stanowiska i jakie to były stanowiska”; „czy w firmie stosuje się rekrutację wewnętrzną i jak wygląda jej procedura”; „jak może wyglądać moja ścieżka kariery?” Takimi pytaniami zmuszamy rozmówcę do udzielenia konkretnej odpowiedzi. Jeśli w firmie nie docenia się talentów, nie awansuje ich, struktura jest płaska i nie pozwala na rozwój, to osoba rekrutująca nie będzie w stanie odpowiedzieć na żadne z powyższych pytań.

„Dobrze zadane pytanie dotyczące możliwości rozwoju zawodowego powinno kandydatowi dać obraz tego, czy i w jaki sposób może się po ścieżce kariery w firmie wspinać. Jeśli po rozmowie kandydat ma poczucie, że jego rozwój jest ograniczony do tego stanowiska na jakie aplikuje, łatwiej będzie mu podjąć decyzję, czy związać się z firmą na stałe.” - wyjaśnia prezes Praca.pl.

Pytania, które warto zadać na rekrutacji dobrze sobie wcześniej przygotować i mieć ich w zanadrzu kilka. Na część uzyskamy odpowiedź w trakcie rozmowy, słuchając uważnie naszego rozmówcy. Inne ważne dla kandydata kwestie wymagają dookreślenia. Nie chcesz przecież rozpoczynać współpracy z firmą, która nie spełni Twoich oczekiwań jako pracownika i nie pozwoli ci z zadowoleniem przychodzić co rano do pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: