eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Jakie zarobki w branży nieruchomości?

Jakie zarobki w branży nieruchomości?

2010-11-29 10:31

Jakie zarobki w branży nieruchomości?

Koszty uzyskania licencji zawodowych i szacunkowe zarobki (miesięcznie) © fot. mat. prasowe

Osoby wyceniające i zarządzające nieruchomościami oraz pośredniczące w ich obrocie osiągają miesięczne zarobki nawet kilkanaście razy przewyższające średnią krajową. Uzyskanie licencji na wykonywanie tych zawodów wymaga czasu, nauki i jest kosztowne. Powszechna jest jednak praktyka zatrudniania osób bez licencji.

Przeczytaj także: TOP 10 najlepiej płatnych stanowisk w branży nieruchomości

Chcesz dowiedzieć się ile warta jest Twoja nieruchomość, efektywnie ją zarządzać albo po prostu sprzedać lub kupić mieszkanie? Do Twoich usług są przedstawiciele trzech zawodów, o których mówi ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku. Są to:
  1. Pośrednik w obrocie nieruchomościami, czyli osoba posiadająca licencję na wykonywanie czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów kupna, sprzedaży, najmu lub innych mających za przedmiot prawa do nieruchomości,
  2. Zarządca nieruchomościami, czyli osoba posiadająca licencję na wykonywanie czynności i podejmowanie decyzji mających na celu optymalne i bezpieczne zarządzanie powierzoną nieruchomością,
  3. Rzeczoznawca majątkowy, czyli osoba posiadająca uprawnienia do określania wartości nieruchomości oraz maszyn i urządzeń trwale z gruntem związanych.

Powszechność problemów, w jakich rozwiązaniu mogą pomóc przedstawiciele powyższych zawodów pozwala osiągać ponadprzeciętne dochody. Dodatkowo są to zawody, do których dostęp jest utrudniony w związku z potrzebą uzyskania państwowych licencji. Duży popyt na usługi na rynku nieruchomości powoduje jednak, że wiele osób bez licencji jest zatrudnianych i szkolonych przez istniejące na rynku firmy. Jest to jedna z dróg do uzyskania uprawnień.

Nawet kilkaset tysięcy rocznie za wyceny

Ile więc można zarobić? Umiejętności poszczególnych osób weryfikuje rynek, trudno więc odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Renomowany rzeczoznawca majątkowy może osiągać miesięczne dochody na poziomie 20 czy 30 tys. zł, ale początkujący będzie miał dużo szczęścia gdy uda mu się pozyskać wystarczającą liczbę zleceń, aby miesięcznie uzyskać niewielki ułamek tej kwoty. Teoretycznie rzeczoznawca wykonujący zawód kilka lat powinien być w stanie zrealizować 10 prostych wycen miesięcznie i do tego kilka razy w roku wykonać większe zlecenie, co warunkowałoby średnie zarobki netto na poziomie 7 tys. zł, a więc blisko trzykrotnie więcej niż średnia krajowa.

Pośrednik zależny od koniunktury

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pośredników w obrocie nieruchomościami. Tu także zarobki są zróżnicowane, a dodatkowo biznes ten jest jeszcze bardziej narażony na koniunkturę na rynku nieruchomości. Zgodnie z danymi, Home Broker średnie dochody tego typu specjalistów w największych miastach kraju wyniosły w 2010 roku około 6 tys. zł miesięcznie. Dolne i górne widełki wynagrodzenia mogą różnić się jednak kilkunastokrotnie wobec przedstawionej średniej. Dostęp do tego zawodu jest także najłatwiejszy. Praktyka zatrudniania osób bez licencji jest bowiem najpowszechniejsza. Może to stanowić problem i odbijać się na jakości usług, gdy firma nie przewiduje kompleksowego systemu szkoleń dla nowych kandydatów na pośredników.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: