eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2009 roku

Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2009 roku

2010-04-27 09:27

Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2009 roku

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Pod koniec lat 80-tych XX wieku pojawiła się koncepcja "płacy za kompetencje", kolejne i bardziej subtelne wcielenie istniejących już wcześniej idei "płacy za umiejętności" i "płacy za wiedzę". Pomimo początkowo dużego entuzjazmu, rozwiązanie nie przyjęło się na szeroką skalę.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w branży IT w 2021 roku

Dwa kluczowe powody to:
  • relatywnie duży stopień skomplikowania systemów kompetencyjnych w porównaniu do systemów opartych o analityczno-punktową wycenę stanowisk,
  • brak raportów płacowych pozwalających na rynkową wycenę różnych umiejętności.
Wycena wartości wykonywanej pracy z wykorzystaniem kompetencji ma jednak ogromne zalety, które są szczególnie widoczne w środowisku pracowników IT. To właśnie w branży technologii informatycznych znajdziemy bardzo często systemy wynagradzania za kompetencje. Tradycyjne rozwiązania, zrodzone w epoce industrialnej, nie do końca przystają do realiów gospodarki opartej na wiedzy. Łatwo to zrozumieć próbując wycenić wartość stanowiska „programista”.

W tradycyjnym systemie wynagrodzeń wszyscy programiści powinni trafić do jednej kategorii zaszeregowania i otrzymywać mniej więcej podobną płacę. Wykonują wszakże podobną pracę, w opisie której można zapewne znaleźć takie punkty jak „tworzenie kodów źródłowych programów” czy „współpraca z analitykami i projektantami systemów”. Tymczasem programiści tworzą programy przy pomocy bardzo różnych, również ze względu na stopień trudności i popyt na rynku, języków programowania. Posługują się na co dzień tylko jednym lub kilkoma różnorodnymi narzędziami. Jedni pracują w środowisku Windows, inni korzystają z zainstalowanej między innymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej platformy Solaris. Wycenianie pracy wszystkich w podobny sposób z całą pewnością nie będzie ani sprawiedliwe, ani efektywne.

Naprzeciw wymienionym problemom wychodzi raport „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2009 roku” wydany właśnie przez firmę Sedlak & Sedlak. Z jednej strony wykorzystuje on tradycyjne kryteria spotykane w raportach płacowych, takie jak branża, region czy wielkość firmy. Z drugiej, znajdziemy tu informacje o rynkowej wycenie znajomości języków programowania, różnych narzędzi IT oraz systemów operacyjnych.

W badaniu wzięło udział 6 800 pracowników IT ze wszystkich szczebli zarządzania. 5 030 osób wybrało jedno z 26 najbardziej popularnych stanowisk. Najliczniej reprezentowani byli programiści (1 623 osoby). Wartości wynagrodzeń podawane w artykule to mediany wynagrodzenia całkowitego brutto.

Wynagrodzenia na stanowiskach IT 2009

Na wykresie 1. zaprezentowano część z 26 stanowisk, które znalazły się w raporcie. Najlepiej wynagradzani byli dyrektorzy ds. IT (15 000 PLN). Typowy kierownik projektu IT zarabiał 8 000 PLN. Niewiele mniej otrzymywali architekci systemów (7 500 PLN) oraz konsultanci ds. IT (7 200 PLN). Przeciętny programista zarabiał 5 000 PLN. Najniżej wynagradzani byli serwisanci sprzętu komputerowego oraz graficy komputerowi (w obu przypadkach: 2 500 PLN).

Na zróżnicowanie wynagrodzeń na każdym z wymienionych stanowisk miały wpływ nie tylko takie czynniki jak wielkość firmy, branża czy region, ale i posiadane umiejętności. Przyjrzyjmy się bliżej płacom na wybranych stanowiskach.
Przeczytaj także: Zarobki w IT w 2015 roku Zarobki w IT w 2015 roku

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: