eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia osób o różnym poziomie wykształcenia

Wynagrodzenia osób o różnym poziomie wykształcenia

2009-08-29 00:30

Wynagrodzenia osób o różnym poziomie wykształcenia

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w 2008 roku wykształcenie okazało się jednym z czynników najsilniej różnicujących grupy pracowników pod kątem wynagrodzenia. Zarówno fakt ukończenia kolejnych szczebli edukacji, jak i wybór określonego profilu kształcenia są dla pracodawców dowodem pozyskania pewnego zakresu kompetencji przez pracownika, co z kolei przekłada się na wycenę wartości pracy.

Przeczytaj także: Zarobki w bankowości w 2008 roku

Dowodem na to, jak silnie poziom wykształcenia różnicował pracowników pod kątem płac, są dane zamieszczone w tabeli 1. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wśród uczestników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2008, ukończenie każdego kolejnego etapu edukacji wiązało się z coraz większą różnicą w poziomie zarobków, w porównaniu do grupy poprzedniej. Mediany wynagrodzeń osób posiadających dyplom szkoły średniej były bowiem o 20% wyższe od zarobków pracowników o wykształceniu podstawowym lub zawodowym. Z kolei, osoby legitymujące się dyplomem studiów licencjackich (lub o wykształceniu niepełnym wyższym) zarabiały już o 26% więcej niż pracownicy o wykształceniu średnim. Najwięcej zarabiały osoby posiadające dyplom uczelni wyższej. Mediana ich płac wyniosła 4 480 i była aż o 31% wyższa od mediany zarobków pracowników o wykształceniu niepełnym wyższym lub posiadających tytuł licencjata.

Interesujących, a zarazem bardziej szczegółowych informacji dostarcza nam zestawienie zarobków osób o różnym profilu wykształcenia. Na podstawie owych danych można stwierdzić, iż zdecydowanie najwyższe zarobki otrzymywały osoby o wykształceniu wyższym technicznym, specjalizujące się w dziedzinie zaawansowanych technologii (elektronika, automatyka, informatyka). Poziom zarobków tej grupy osób w porównaniu do płac pozostałych grup pracowników był wyższy na każdym szczeblu zatrudnienia. Absolwenci mniej „opłacalnych” kierunków technicznych (mechanika, budownictwo, przemysł ciężki) zarabiali od 9% (w przypadku pracowników szeregowych) do 20% mniej (w przypadku specjalistów) od osób, które ukończyły automatykę, informatykę bądź elektronikę.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: