eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Praca w IT: dla kogo wynagrodzenia na poziomie 50 tys. zł?

Praca w IT: dla kogo wynagrodzenia na poziomie 50 tys. zł?

2021-09-01 10:17

Praca w IT: dla kogo wynagrodzenia na poziomie 50 tys. zł?

Jakie są najlepiej opłacane technologie w branży IT? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Serwis No Fluff Jobs prezentuje najświeższą analizę wynagrodzeń specjalistów z branży IT. To już kolejny komunikat który wyraźnie pokazuje, jak bardzo lukratywnym zajęciem może być praca w IT. Decydując się na karierę w tej branży, warto jest mieć jednak świadomość, że różnice pomiędzy zarobkami bywają ogromne. Liczy się zarówno staż pracy, jak i technologia, w której specjalizuje się dany pracownik.

Przeczytaj także: Praca w IT: którzy specjaliści mają szansę na najwyższe wynagrodzenia?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak prezentuje się czołówka najlepiej opłacanych obecnie specjalizacji IT?
  • Jakie technologie pojawiają się najczęściej w ofertach pracy jako wymagania dla juniorów?
  • O ile więcej może zarobić specjalista IT, który zdecyduje się na współpracę w oparciu o umowę B2B?


Praca w IT – TOP 10 najlepiej opłacanych specjalizacji


Portal No Fluff Jobs, na podstawie zamieszczonych na nim ogłoszeń, opracował listę dziesięciu najlepiej opłacanych kategorii w branży IT w okresie od stycznia do lipca 2021 roku – w związku z tym, iż umowa B2B jest bardziej preferowana przez specjalistów IT, daje większą elastyczność i możliwość zarobków większych o ok.3-4 tys. zł w porównaniu z umową o pracę, przeanalizowano je pod kątem tej właśnie formy zatrudnienia.

Znaleźli się w niej pracujący w kategoriach Security (18,9-23,1 tys. zł netto + VAT), Artificial Intelligence (17-23 tys. zł netto + VAT), Business Intelligence (16,8-22 tys. zł netto + VAT), DevOps (16,8-22 tys. zł netto + VAT), Big Data (15,1-21,8 tys. zł netto + VAT), Mobile (14,7-20 tys. zł netto + VAT), Backend (14-20 tys. zł netto + VAT), Fullstack (14-20 tys. zł netto + VAT), Agile (15,1-19,3 tys. zł netto + VAT) oraz Project Manager (14-18,9 tys. zł netto + VAT).

fot. mat. prasowe

Najlepiej płatne specjalizacje-B2B

Specjalista Security może zarobić ponad 23 000 zł.


Kategorie mniej opłacane, które znalazły się poza pierwszą dziesiątką, to według No Fluff Jobs: Frontend (13-18,9 tys. zł netto + VAT), Embedded (11-18,4 tys. zł netto + VAT), IT Administration (13-18 tys. zł netto + VAT), Gaming (8-17,6 tys. zł netto + VAT), Business Analysis (13,4-17 tys. zł netto + VAT), Product Management (13-17 tys. + VAT), UX (10-14 tys. zł netto + VAT) oraz IT Support (8,5-12,6 tys. zł netto + VAT). Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs podkreśla jednak, że są stanowiska, na których oferowane zarobki sięgają nawet do 50 tys. zł netto + VAT.

fot. mat. prasowe

Najlepiej opłacane kategorie IT-umowa o pracę

Zapotrzebowanie na rozwiązania IT sprawia, że firmy walczą o najbardziej doświadczonych specjalistów w branży.


Zapotrzebowanie na rozwiązania IT sprawia, że firmy walczą o najbardziej doświadczonych specjalistów w branży, zapewniając im możliwie najlepsze warunki zatrudnienia. I co ciekawe, technologie, niszowe jeszcze kilka lat temu, obecnie stają się niezwykle pożądane. Stąd tak wysokie wynagrodzenia specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją, big data czy cyberbezpieczeństwem – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. – Maksymalne wynagrodzenie w branży IT to zwykle ok. 18–20 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz około 3–4 tys. zł brutto mniej na UoP. Zdarzają się jednak oferty z dużo wyższym wynagrodzeniem, choć nie ma ich zbyt wiele. Dotyczą one stanowisk takich jak Technical Business Analyst, których widełki oscylują w granicach 33–39 tys. zł netto + VAT, Senior Swift Developer – 38–42 tys. zł netto + VAT czy Senior Data Architect (MongoDB) – 45–50 tys. zł netto + VAT.

Jak wejść do świata IT? Java najpopularniejszą technologią w ofertach pracy dla juniorów


Wybranie właściwej ścieżki pracy w IT niejednokrotnie stanowi problem dla chcących wejść do branży. No Fluff Jobs, sprawdził, jakie technologie w bieżącym roku pojawiały się najczęściej jako wymagania dla juniorów, czyli stawiających w niej swoje pierwsze kroki. Okazały się nimi Java (29 proc.), .Net (16,2 proc.) i JavaScript (14,8 proc.). Poza podium znalazły się SQL (13,8 proc.), HTML i CSS (11,5 proc.), Python (11,2 proc.) oraz PHP (10,6 proc.).

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze technologie w ofertach pracy dla juniorów

Dość rzadko poszukiwani są początkujący, którzy chcą rozwijać się w technologiach takich jak React czy Angular.

Zdecydowanie rzadziej poszukiwani są początkujący, którzy chcą rozwijać się w technologiach takich jak React (4,4 proc.), Angular (3,8 proc.), Selenium (3,4 proc.), C++ (3,2 proc.) i Android (2,6 proc.). Marek Psiuk, CTO w No Fluff Jobs podpowiada, jak znaleźć swoją pierwszą pracę w IT i co zrobić, by kariera w IT nabrała tempa.
Obecnie do IT prowadzi wiele dróg. Oprócz oczywistej ścieżki, czyli studiów informatycznych, można przejść proces przebranżowienia i/lub ukończyć kurs, brać udział w bootcampach, a nawet zostać samoukiem – mówi Marek Psiuk, CTO w No Fluff Jobs. – Klucz do sukcesu leży w odpowiednim podejściu. Trzeba śledzić rynek pracy IT i skupiać się na kategoriach, które z roku na roku zyskują na popularności: testowanie, analityka biznesowa, big data, cyberbezpieczeństwo czy blockchain. Warto również sprawdzać wymagania na konkretne stanowiska i rozwijać swoje umiejętności zgodnie z oczekiwaniami rynku. Można także brać udział w różnego rodzaju projektach lub tworzyć swoje własne, aby stopniowo budować portfolio, rozwijać umiejętności i móc pokazać się rekruterom z jak najlepszej strony.

Uwzględnione w raporcie oferowane wysokości wynagrodzeń to stawki miesięczne netto na umowie B2B. Przedstawione zestawienia wynagrodzeń są to mediany górnych i dolnych widełek oferowanych w ogłoszeniach ofert pracy IT na portalu No Fluff Jobs, opublikowanych od stycznia do lipca 2021 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: