eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Jakie wynagrodzenia w e-commerce w 2019 roku?

Jakie wynagrodzenia w e-commerce w 2019 roku?

2019-12-29 00:20

Jakie wynagrodzenia w e-commerce w 2019 roku?

Jakie wynagrodzenia w e-commerce w 2019 roku? © Javierafael - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2019 roku branże e-commerce reprezentowało 1 874 osoby. Niemal wszyscy z nich (98%) byli zatrudnieni w firmach prywatnych. W badaniu dominowały także podmioty z przewagą kapitału polskiego (65%). Wśród uczestników najliczniejszą grupę stanowiły osoby z wykształceniem wyższym magisterskim (36%) oraz wyższym zawodowym lub średnim/pomaturalnym (po 22%). 56% ankietowanych stanowili mężczyźni.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w handlu i e-commerce w 2019 roku

Zdecydowana większość biorących udział w badaniu (54%) nie jest zadowolona z wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Wśród osób tych mediana wynagrodzeń waha się od 4 000 do 4 700 PLN. Wśród osób zadowolonych jest to od 6 000 do 9 975 PLN. Jednocześnie 79% deklaruje satysfakcje z pracy. Co ciekawe w tym przypadku różnice nie są tak duże. Osoby deklarujące zadowolenie z pracy otrzymują wynagrodzenie na poziomie 4 927 – 5 505 PLN, podczas gdy wśród niezadowolonych było to od 4 000 do 4 175 PLN. Większość ankietowanych (56%) deklaruje również otrzymanie podwyżki wynagrodzenia względem 2018 roku. 59% osób ma również możliwość rozwoju zawodowego.

fot. mat. prasowe

Ocena zadowolenia z wynagrodzenia, pracy oraz możliwości rozwoju pracowników branży e-commerce

Zdecydowana większość biorących udział w badaniu (54%) nie jest zadowolona z wysokości otrzymywanego wynagrodzenia.


Wyższe płace w branży otrzymywali mężczyźni.

fot. mat. prasowe

Schemat 1. Wynagrodzenia całkowite kobiet i mężczyzn zatrudnionych w branży e-commerce w 2019 roku

Wyższe płace w branży otrzymywali mężczyźni.


Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w firmach liczących powyżej 1 000 pracowników. Na wynagrodzenia powyżej 5 000 PLN mogli również liczyć pracownicy firm zatrudniających od 250 do 999 pracowników. Najniższe pensje otrzymywali reprezentanci najmniejszych podmiotów liczących maksymalnie 9 osób.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite pracowników branży e-commerce w firmach o różnej wielkości

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w firmach liczących powyżej 1 000 pracowników.


Najwyższe płace wśród pracowników branży e-commerce występowały wśród osób z co najmniej 16 letnim doświadczeniem zawodowym. Mediany w wysokości co najmniej 5 000 PLN otrzymywali jeszcze pracownicy posiadający przynajmniej 6 letnie doświadczenie. Najniższe wynagrodzenia otrzymywały osoby z maksymalnie rocznym doświadczeniem. Warto również zauważyć, iż w większości przypadków wraz z rosnącym stażem pracy rośnie różnica między wysokością mediany a górnym kwartylem.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite pracowników branży e-commerce z różnym stażem pracy w 2019 roku

Najwyższe płace wśród pracowników branży e-commerce występowały wśród osób z co najmniej 16 letnim doświadczeniem zawodowym.


Niezależnie od grupy (pierwszy kwartyl, mediana, trzeci kwartyl) wyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. W przypadku mediany pensje w firmach z przewagą kapitału obcego były wyższe o blisko 50%.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia pracowników branży e-commerce zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału polskiego i

Wyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.


Porównano również wynagrodzenia całkowite pracowników branży e-commerce na różnych szczeblach. Najwyższe mediany wynagrodzeń (powyżej 10 000 PLN) występowały jedynie wśród dyrektorów oraz kierowników co najmniej 100 osobowych zespołów. Najniższe pensje otrzymywali pracownicy szeregowi oraz młodsi specjaliści.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia pracowników branży e-commerce na wybranych szczeblach w 2019 roku

Najwyższe mediany wynagrodzeń (powyżej 10 000 PLN) występowały jedynie wśród dyrektorów oraz kierowników co najmniej 100 osobowych zespołów.


Najwyższe mediany wynagrodzeń (powyżej 5 000 PLN) występowały na stanowiskach kierowniczych. Z kolei w połowie przypadków mediany nie przekraczały 4 000 PLN. Najniższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży. Było to również jedyne stanowisko, gdzie wśród 25% zarabiających pensje nie przekroczyły 3 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia pracowników branży e-commerce na wybranych stanowiskach w 2019 roku

Najwyższe mediany wynagrodzeń (powyżej 5 000 PLN) występowały na stanowiskach kierowniczych.


Paweł Rusocki
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Cyriak161 / 2019-12-31 19:15:48

    Wydaje mi się, że w tej branży można sporo zarobić. Niedziele niehandlowe powoli wykańczają mój biznes więc czas się przenieść do internetu. Może 14 lutego na remadaysach w Nadarzynie znajdę niedrogą agencję która mi pomoże zaistnieć w sieci odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: