eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › 5 powodów, dla których warto w tym roku założyć własny biznes

5 powodów, dla których warto w tym roku założyć własny biznes

2019-02-23 00:16

5 powodów, dla których warto w tym roku założyć własny biznes

Dlaczego warto w tym roku założyć firmę? © ilkercelik - Fotolia.com

Działalność gospodarcza to droga, którą Polacy wybierają coraz chętniej. Jest to m.in. efekt optymizmu, który gości w naszej gospodarce już od dłuższego czasu. Zdaniem ekspertów Tax Care, w tym roku powodów, dla których warto założyć własny biznes, jest co najmniej pięć.

Przeczytaj także: Działalność bez rejestracji. W 2023 roku można zarobić nawet 26,6 tys. zł

Wyższe dochody


Wyższe dochody to zasadnicza myśl, która przyświeca osobom decydującym się na własny biznes. Osiągnięcie tego celu warunkuje wiele czynników, w tym zdolności przedsiębiorcy w zakresie pozyskiwania klientów i radzenia sobie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zachętą mogą być niższe obciążenia podatkowe. O ile etatowy pracownik nie ma możliwości wyboru opodatkowania, o tyle już jednoosobowa firma ma tu do wyboru aż cztery rozwiązania. Poza skalą podatkową (18-proc. i 32-proc.), niektórym przedsiębiorcom przysługuje możliwość opłacania podatku dochodowego w ramach karty podatkowej, czyli w ustalonych z góry, niskich ratach. Każdemu, kto osiąga dochód powyżej 100 tys. zł rocznie, opłaca się rozliczanie w formule 19-proc. liniowego PIT. W ten sposób nie wchodzi się w drugi próg podatkowy (32-proc. PIT). Czwarta opcja to ryczałt, gdzie przykładowe stawki to 3%, 5,5% czy 8,5%.
– Ze stawki 3-proc. na ryczałcie korzysta wielu przedsiębiorców, m.in. właściciele e-sklepów. Jeśli chodzi o podatek liniowy i ryczałt, przedsiębiorcy zyskali więcej czasu na zmianę formy opodatkowania na 2019 rok. Mają czas do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym osiągną pierwszy przychód. Wielu nowych przedsiębiorców może też przez 2,5 roku odprowadzać niższe składki ZUS z racji założenia nowej działalności. W tym roku w kieszeni przedsiębiorcy, który skorzysta z tzw. ulgi na start oraz preferencyjnych składek zostanie ok. 10 tys. zł – komentuje Aneta Górska, ekspert Tax Care, od kilkunastu lat szkoląca przedsiębiorców i doradców.
Ten, kto zostaje przedsiębiorcą i nie wybiera ryczałtu lub karty podatkowej, może wnieść do majątku firmy część swoich kosztów związanych z pracą, co spowoduje, że zapłaci jeszcze niższy podatek dochodowy.
– Chodzi np. o koszty abonamentu za telefon, internet czy wydatki na paliwo albo wynajem samochodu. Od tego roku korzystna podatkowo jest też możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu firmy kosztów pracy współmałżonka zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Więcej pieniędzy ma szansę pozostać w rodzinie – dodaje ekspertka.

fot. ilkercelik - Fotolia.com

Dlaczego warto w tym roku założyć firmę?

Zdaniem ekspertów Tax Care, w tym roku powodów, dla których warto założyć własny biznes, jest co najmniej pięć.


Okazje biznesowe – giggersi i sukcesorzy


Prowadząc działalność, można przyjmować każdą propozycję współpracy, na etacie pracujemy tylko dla jednego szefa. Na rynku umów krótkoterminowych prym wiodą giggersi, którzy wybierają freelance, niezależne doradztwo lub pracę tymczasową zamiast etatowy „stały związek”. Wolą prowadzić własną działalność jako pracownicy „do wynajęcia”. Zleceń, kontraktów, zadań dla „wolnych strzelców” jest na rynku coraz więcej. Jak zauważa Aneta Górska, najlepiej podejmować je i rozliczać, prowadząc działalność gospodarczą.
– Dla pewnej grupy szczęśliwców okazją do przejścia na swoje może być też wprowadzona jeszcze na jesieni sukcesja jednoosobowej firmy. Przed zmianą wraz ze śmiercią mikroprzedsiębiorcy umierała też jego firma – wygasały koncesje, licencje, pozwolenia, nikt z rodziny nie miał dostępu do firmowego konta. To stanowiło poważny problem, który w tym momencie zniknął. Możliwość wpisania do CEIDG tzw. zarządcy sukcesyjnego przez właścicieli mikrofirm, którzy stanowią ponad 90% wszystkich polskich firm, to duża zmiana dająca gwarancję ciągłości biznesu – mówi.
Właściciele coraz większej liczby firm rodzinnych w Polsce zaczynają rozglądać się za następcami. Przykładowo w samym handlu aż 35% przedsiębiorców prowadzi sklep ponad 20 lat, a niemal 40% przekroczyło 50-ty rok życia, jak wynika z badań Akademii Umiejętności Eurocash i Polskiej Izby Handlu. Przejście na swoje to najlepsza szkoła przedsiębiorczości.

Prostsza rejestracja działalności gospodarczej


W tym roku pojawiły się kolejne ułatwienia w procedurze rejestracji działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy zyskali możliwość zgłaszania siebie oraz członków rodziny (np. dzieci czy niepracującego małżonka) do ubezpieczeń społecznych czy ubezpieczenia zdrowotnego, dokonywania zmian lub ich wyrejestrowania za pośrednictwem CEIDG, przy pomocy elektronicznych formularzy. W ostatnim czasie z kolei pojawiła się zaktualizowana wersja wniosku CEIDG-1, w której nie trzeba już podawać adresu prowadzenia firmy.
– Od tego roku faktycznie lepiej funkcjonuje tzw. jedno okienko, a brak wymaganego adresu jest sporym ułatwieniem, bo nie musimy martwić się o koszty wynajmu lokalu, stawiając pierwsze przedsiębiorcze kroki. Wiele osób nadal nie jest świadomych takiej możliwości – dodaje ekspert Tax Care.

Dofinansowanie ze środków unijnych: ostatni dzwonek


Do wykorzystania są jeszcze środki na wsparcie dla firm z unijnych Programów Operacyjnych, przewidzianych w perspektywie budżetowej na lata 2014-2020. Chodzi m.in. o dotacje na założenie własnego biznesu, pożyczki lub gwarancje bankowe. W założeniu mają pobudzać wzrost gospodarczy poprzez wspieranie przedsiębiorczości i innowacji. Priorytetem jest tworzenie nowych miejsc pracy, zwłaszcza dla młodych ludzi (m.in. Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych i COSME – program na rzecz konkurencyjności). Jest to najprawdopodobniej ostatni budżet, do którego dokładała się Wielka Brytania. Kolejny bez niej będzie na pewno niższy. Świeżo upieczeni przedsiębiorcy mogą też szukać wsparcia na rodzimym podwórku. Aneta Górska z Tax Care przypomina, że urzędy pracy zwykle na początku roku dostają nowe środki na dotacje dla bezrobotnych, którzy chcą założyć firmę:
– Aktywizacja osób bezrobotnych faktycznie działa. Wielu przedsiębiorców wystartowało właśnie w ten sposób, skorzystało z dotacji, by realizować biznesowy pomysł i osiągnęło sukces.

Satysfakcja i wolność


Emocjonalny argument, którego nie można pominąć. Z Indeksu Przedsiębiorczości Tax Care wynika, że boom na własny biznes to m.in. efekt rozczarowania Polaków pracą na etatach. Zaledwie co czwarty zatrudniony w oparciu o umowę o pracę był w ubiegłym roku zadowolony ze swojej sytuacji zawodowej. Tymczasem satysfakcję ze swojej pracy czerpał wtedy co drugi właściciel firmy.
– Zdecydowana większość przedsiębiorców nie chce wracać na etat. Chudsze miesiące nie wzbudzają w nich rezygnacji, tylko jeszcze większą determinację. Podejmują wyzwania, podwajają wysiłek i przezwyciężają słabszy okres. Okazuje się, że chwilowe trudności nie wpływają na zmniejszenie satysfakcji z bycia swoim własnym szefem – podsumowuje Aneta Górska.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Czeresniak1 / 2019-02-25 20:23:32

    Warto rozważyć taką możliwość jeśli ktoś ma chęci i pomysł. Jest spoko jeśli chodzi też o dodatkowe możliwości finansowania, gdyby komuś pojawił się problem z utrzymaniem płynności. Niekoniecznie trzeba pakować się w kredyty. Gdybym miała większe możliwości to sama przeszłabym na swoje ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: