eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia Polek, czyli luka płacowa ma się dobrze

Wynagrodzenia Polek, czyli luka płacowa ma się dobrze

2018-03-08 12:16

Wynagrodzenia Polek, czyli luka płacowa ma się dobrze

Czy kobiety nadal zarabiają mniej? © taa22 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Czy luka płacowa w naszym kraju to realny czy może raczej wydumany problem? Z danych Pracuj.pl wynika, że jak najbardziej rzeczywisty. W minionym roku sięgała ona średnio 16%. Skąd biorą się dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn? Jak prezentuje się sytuacja Polek na rynku pracy? W których branżach panie mogą zarobić więcej niż ich koledzy? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowszy z raportów serwisu Pracuj.pl.

Przeczytaj także: Luka płacowa: realny czy wydumany problem?

Zarobki Polek


Luka płacowa w naszym kraju niestety pozostaje faktem. Z danych opublikowanych przez resort pracy wynika, że polskie kobiety zarabiają przeciętnie od 7 do 18,5% mniej niż panowie, czyli średnio o 700 zł brutto mniej miesięcznie.

Przeciętne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w Polsce w 2017 roku według danych Pracuj.pl


Dane zebrane przez Pracuj.pl dowodzą, że w minionym roku średnia pensja oferowana męskiemu gronu pracowników opiewała na 5000 zł brutto. W przypadku kobiet kwota ta sięgała 4200 zł brutto. Łatwo zatem policzyć, że różnica pomiędzy wynagrodzeniami oby płci wynosiła 16%. Co więcej, dysproporcje uwidaczniają się praktycznie na wszystkich szczeblach zarządzania. I wprawdzie względem poprzedniego roku luka płacowa zmalała o nieco ponad 2,5 p.p., to jednak trudno to uznać za trend malejący - taką różnicę można bowiem uznać za błąd statystyczny. Z czego właściwie wynika luka płacowa?

fot. mat. prasowe

Przeciętne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w Polsce w 2017 roku według danych Pracuj.pl

Przeciętne wynagrodzenie kobiet jest o 800 zł niższe niż mężczyzn.


Luka płacowa w Polsce jest tematem złożonym i powinno się ją rozpatrywać, biorąc pod uwagę co najmniej kilka aspektów. Obok nagannych przypadków dyskryminacji płacowej, które na szczęście zdarzają się coraz rzadziej, mamy też szereg innych czynników. Jednym z najważniejszych jest wybór ścieżki zawodowej. Okazuje się, że kobiety rzadziej decydują się na kształcenie w obszarach, w których płaca zdecydowanie odbiega od średniej (np. IT). Panie częściej też pracują w niepełnym wymiarze godzin. Badania wskazują też, że kobiety cechują się przeciętnie niższą skłonnością do podejmowania ryzyka i mniejszym zamiłowaniem do negocjacji, co ogranicza potencjał do osiągnięcia wyższych stawek i zajęcia lepiej płatnych stanowisk mówi Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Pracuj.pl

Obszary, w których kobiety zarabiają lepiej


Luka płacowa pozostaje faktem, jednak istnieją takie obszary, w których to przeciętne pensje kobiet są wyższe niż wynagrodzenia mężczyzn. Taką zależność obserwuje się dla części stanowisk związanych z ekonomią i finansami oraz tematami kreatywnymi, takimi jak marketing i public relations. Również w pewnych obszarach branży logistycznej, to kobiety zarabiają lepiej. Dokładna analiza wskazuje, że kobiety chętnie zatrudniane są w obszarach związanych z planowaniem oraz zarządzaniem procesami logistycznymi i co więcej, często są za tę pracę lepiej od mężczyzn wynagradzane.

Różnice zarobków kobiet i mężczyzn w danych branżach

Dane dla specjalistów z doświadczeniem większym niż 1 rok


Dane Pracuj.pl wskazują stanowiska, w których kobiety przeważnie zarabiają lepiej lub bardzo podobnie do mężczyzn. Na podium znalazły się kolejno zawody ze specjalizacji takich, jak marketing czy finanse/ekonomia, gdzie kobiety zarabiają przeciętnie o 600 zł brutto więcej od mężczyzn. Na dalszych miejscach, z przeciętną różnicą 500 zł brutto, plasują się stanowiska z obszarów zawodowych związanych z logistyką (specjaliści ds. logistyki oraz Demand Plannerzy) oraz z zakupami. Na wyższe zarobki dużą szansę mają również kobiety, które zdecydują się na pracę w public relations oraz w branży edukacje/szkolenia. W tym przypadku różnica w poziomie przeciętnych płac oferowanych na niektórych stanowiskach wynosi 400 zł brutto na korzyść pań.

fot. mat. prasowe

Różnice zarobków kobiet i mężczyzn w danych branżach

Istnieją takie obszary, w których to przeciętne pensje kobiet są wyższe niż wynagrodzenia mężczyzn.


Wybór specjalizacji ma znaczenie

Przeciętne wynagrodzenie i odsetek kobiet w najlepiej opłacalnych obszarachJednym z istotnych czynników wpływających na lukę płacową jest fakt, że kobiety często przerywają karierę, aby zająć się opieką nad dzieckiem w trakcie urlopu macierzyńskiego, czy rodzicielskiego. Nawet chwilowa utrata kontaktu z rynkiem pracy przekłada się na ścieżkę rozwoju zawodowego. Jednak nie jest to jedyny aspekt wpływający na omawianą różnicę w zarobkach. Według danych Pracuj.pl, wciąż relatywnie mało kobiet pracuje w najlepiej opłacanych zawodach. W najlepiej obecnie opłacalnej specjalizacji jaką jest IT, na dziesięciu pracowników, zatrudniona jest tylko jedna kobieta. Kobiet inżynierów jest jeszcze mniej, bo zaledwie 7% tej branży.

fot. mat. prasowe

Przeciętne wynagrodzenie i odsetek kobiet w najlepiej opłacalnych obszarach

Zaledwie 11% branży IT stanowią kobiety.


Raport z 2017 roku - Kobiety na politechnikach* pokazuje, że uczelnie techniczne są wciąż mało popularne wśród kobiet. W 2017 roku wybrało je 37% pań, z czego najmniej kobiet studiuje na kierunkach takich jak elektronika, mechanika, czy informatyka, gdzie jedynie ok. 5% studentów to kobiety. Wśród kierunków technicznych najpopularniejsze wśród pań są te związane z architekturą, chemią i biotechnologią. Kobiety stanowią 70-80% wszystkich studentów na tych kierunkach.
Dość niski odsetek kobiet studiujących na politechnikach, to w jakimś stopniu efekt działania stereotypów, które odciskają się na wychowaniu. Zwyczajowo uważało się, że dziewczynki są lepsze w obszarach miękkich, a chłopcy w technicznych i takich też umiejętności oczekiwało się od obu płci. Jednak wydaje się, że sam rynek pracy powoli wymusza zmianę tego schematycznego myślenia. Silne zapotrzebowanie na określonych specjalistów sprawia, że coraz więcej pań podejmuje nowe wyzwanie i rozpoczyna karierę w specjalizacjach dotychczas bardziej popularnych wśród panów, takich jak chociażby IT – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Pracuj.pl

fot. mat. prasowe

Przeciętne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w danych województwach w 2017 roku

Największą luką płacową charakteryzuje się Dolny Śląsk.


Zarobki kobiet w danych regionach

Przeciętne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w danych województwach w 2017 roku


Według danych Pracuj.pl, zarówno kobiety, jak i mężczyźni na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć w województwie mazowieckim (najwyższe zarobki wśród kobiet odnotowano w ubiegłym roku właśnie w tym regionie – wynosiły one przeciętnie 5000 zł brutto). Różnica w płacach obu płci jest jednak bardzo duża – wynosi średnio aż 1200 zł brutto, co daje lukę płacową w wysokości 19%. Nieco większą lukę płacową odnotowano w województwie śląskim oraz zachodniopomorskim – wynosiła ona 22%. Luka na poziomie 21% istnieje również w województwie pomorskim. Najmniejszą różnicę zarobków kobiet w stosunku do wynagrodzenia mężczyzn zauważa się w województwie wielkopolskim, gdzie wynosi ona 16%.

Przeciętne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w wybranych województwach w 2017 roku (dyrektorzy)


Warto również zwrócić szczególną uwagę na stanowiska dyrektorskie. W województwie mazowieckim kobiety zajmujące kluczowe stanowiska decyzyjne, przeciętnie zarobiły 17 500 zł, co stanowi 85% przeciętnego wynagrodzenia mężczyzn pełniących tę funkcję. Podobną sytuację można zauważyć w województwie opolskim, czy kujawsko-pomorskim, gdzie kobieta pracująca na takim stanowisku pobierała tylko 88% wynagrodzenia mężczyzny.

fot. mat. prasowe

Przeciętne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w wybranych województwach w 2017 roku (dyrektorzy)

W województwie mazowieckim kobiety zajmujące kluczowe stanowiska decyzyjne, przeciętnie zarobiły 17 500 zł.


Podsumowanie


  • Luka płacowa, czyli różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn, wyniosła według danych Pracuj.pl w 2017 roku 16%.
  • Najmniej kobiet pracuje w inżynierii (7%) oraz w branży IT (11%).
  • Istnieją obszary, w których kobiety zarabiają przeciętnie lepiej niż mężczyźni – jest to m.in. marketing oraz finanse/ekonomia, gdzie różnice w płacach wynoszą przeciętnie 600 zł brutto na korzyść pań.
  • Największą lukę płacową odnotowuje się w województwie śląskim i zachodniopomorskim (22%).
  • W województwie mazowieckim, kobiety zajmujące kluczowe stanowiska decyzyjne, zarobiły przeciętnie 17 500 zł, co stanowi 85% przeciętnego wynagrodzenia mężczyzn pełniących podobną funkcję.

* Raport „Kobiety na Politechnikach” przygotowywany został w 2017 roku, w ramach akcji "Dziewczyny na politechniki!". Pomysłodawcami są Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: