eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia 2017. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

Wynagrodzenia 2017. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

2018-02-18 00:33

Wynagrodzenia 2017. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

Ile zarabiali Polacy w 2017 roku? © lisssbetha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (15)

Mediana wynagrodzeń w Polsce w 2017 roku wyniosła 4 157 PLN i jest wyższa o 257 PLN w porównaniu do roku poprzedniego. Zarobki 25% najniższej opłacanych pracowników nie przekroczyły 3 000 PLN. 25% najwyżej zarabiających otrzymywało wynagrodzenia w kwocie 6 060 PLN i więcej.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2016. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

Rok 2017 był znacznie łaskawszy dla pracowników bo 47% odnotowało wzrost wynagrodzenia. 40% osób stwierdziło, że ich wynagrodzenie pozostało na tym samym poziomie co w 2016 roku. Płace 8% ankietowanych były niższe.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w Polsce w 2017 roku (brutto w PLN)

Mediana wynagrodzeń w Polsce w 2017 roku wyniosła 4 157 PLN.


fot. mat. prasowe

Zmiana wynagrodzenia w 2017 roku w porównaniu do roku poprzedniego

Rok 2017 był znacznie łaskawszy dla pracowników bo 47% odnotowało wzrost wynagrodzenia.


W naszych badaniach regularnie poruszamy także zagadnienie sprawiedliwości wynagrodzeń. Mimo wzrostu wynagrodzeń okazuje się, że osoby pracujące w Polsce uważają, że ich wynagrodzenie jest zdecydowanie niesprawiedliwe (21%) lub raczej niesprawiedliwe (44%).

W grupie respondentów zarabiających powyżej mediany (4 157 PLN) poczucie sprawiedliwości zadeklarowało 50% badanych (odpowiedzi zdecydowanie tak i raczej tak). Wskaźnik ten, wśród osób które zarabiały poniżej mediany, wyniósł 20%.

fot. mat. prasowe

Odsetek osób uważających swoje wynagrodzenie za sprawiedliwe w 2017 roku

W grupie respondentów zarabiających powyżej mediany (4 157 PLN) poczucie sprawiedliwości zadeklarowało 50% badanych.


Demografia


Wyniki badań nadal pokazują istnienie luki płacowej, czyli różnicy między zarobkami kobiet i mężczyzn. W 2017 roku przedstawicielki płci pięknej zarobiły o 846 PLN mniej. Oznacza to, że ich zarobki były o 19% niższe od wynagrodzeń mężczyzn. W poprzednich edycjach badania luka płacowa utrzymywała się na podobnym poziomie.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w latach 2016 - 2017 (brutto w PLN)

W 2017 roku przedstawicielki płci pięknej zarobiły o 846 PLN mniej.


Jak pokazują wyniki, najwięcej zarabiały osoby w wieku od 36 do 40 lat (4 927 PLN).

fot. mat. prasowe

Mediana zarobków osób w różnym wieku w 2017 roku (brutto w PLN)

Jak pokazują wyniki, najwięcej zarabiały osoby w wieku od 36 do 40 lat (4 927 PLN).


Edukacja


Nauka popłaca a wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń stanowią na to dowód. Wynagrodzenia osób posiadających tytuł magistra były o 78% wyższe niż pensje pracowników z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.

fot. mat. prasowe

Zarobki osób z różnym wykształceniem w 2017 roku (brutto w PLN)

Wynagrodzenia osób posiadających tytuł magistra były o 78% wyższe niż pensje pracowników z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.


Fakt posiadania tytułu magistra nie stanowi jeszcze gwarancji sukcesu. Na wysokość wynagrodzeń wpływ mają także takie czynniki jak np. tryb studiów. Pracodawcy wyżej wynagradzają osoby, które swoje wykształcenie zdobyły w trybie stacjonarnym.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń osób po studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w 2017 roku (brutto w PLN)

Pracodawcy wyżej wynagradzają osoby, które swoje wykształcenie zdobyły w trybie stacjonarnym.


Pracodawcy


Wpływ na wysokość wynagrodzenia mają również czynniki leżące po stronie pracodawcy, w tym m.in. wielkość firmy. Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pokazują, że pracodawcy z dużych firm są bardziej szczodrzy. Osoby pracujące w mikroprzedsiębiorstwach zarabiały 3 062 PLN a płace osób zatrudnionych w dużych firmach przekraczały 4 500 PLN miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenie osób pracujących w firmach różnej wielkości w 2017 roku (brutto w PLN)

Pracodawcy z dużych firm są bardziej szczodrzy.


W Polsce ukuło się pojęcie prywaciarza, który wyzyskuje swoich pracowników. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń pokazuje jednak, że firmy prywatne płacą więcej niż państwowe. Zarobki w firmach prywatnych wyniosły 4 210 PLN. W firmach państwowych zarobki były o 430 PLN niższe. Jeszcze mniej zarabiali pracownicy samorządu terytorialnego, gdzie mediana wynagrodzeń wyniosła 3 350 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia osób pracujących w różnego typu firmach w 2017 roku (brutto w PLN)

Firmy prywatne płacą więcej niż państwowe.


Jeżeli zależy nam na tym, aby zarabiać więcej, pracujmy w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Płace w nich są wyższe o 1 500 PLN niż w firmach z przewagą kapitału polskiego.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń w firmach polskich i zagranicznych w 2017 roku (brutto w PLN)

Jeżeli zależy nam na tym, aby zarabiać więcej, pracujmy w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.


Staż pracy


Podejmując pracę trzeba mieć na uwadze to, że zarobki nie od razu będą wysokie. Doświadczenie, które rośnie wraz ze stażem pracy jest cechą pożądaną przez pracodawców. Znajduje to wyraz w wyższych wynagrodzeniach osób będących „starymi wyjadaczami” w swojej branży. Najwyższe płace osiągały osoby, których staż mieścił się w przedziale od 16 do 20 lat i wynosiły one 5 000 PLN. Zarobki osób powyżej tej granicy doświadczenia ponownie zaczynają spadać.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń osób o różnym stażu pracy w 2017 roku (brutto w PLN)

Najwyższe płace osiągały osoby, których staż mieścił się w przedziale od 16 do 20 lat i wynosiły one 5 000 PLN.


Idealna sytuacja dla pracownika ma miejsce wtedy, gdy wraz ze stażem rośnie również jego rola w organizacji. Awansując na kolejne szczeble w hierarchii można spodziewać się znaczących podwyżek wynagrodzenia. W 2017 wynagrodzenia dyrektorów były blisko 4,5 razy wyższe niż pracowników szeregowych.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia pracowników z różnych szczebli organizacji w 2017 roku (brutto w PLN)

W 2017 wynagrodzenia dyrektorów były blisko 4,5 razy wyższe niż pracowników szeregowych.


Region zatrudnienia


Aby zarabiać dużo, czasem konieczna może się okazać przeprowadzka. Od lat w naszych badaniach okazuje się, że najwyższe wynagrodzenia osiągają pracownicy z województwa mazowieckiego – 5 000 PLN. Nieco mniej zarabia się w województwie dolnośląskim 4 400 PLN i małopolskim 4 210 PLN. Najniższe pensje w Polsce otrzymywały osoby z województwa lubelskiego – 3 393 PLN i świętokrzyskiego – 3 400 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia pracowników z różnych województw w 2017 roku (brutto w PLN)

Najwyższe wynagrodzenia osiągają pracownicy z województwa mazowieckiego – 5 000 PLN.Na wysokość zarobków istotny wpływ ma również wielkość miejscowości, w której firma ma swoją siedzibę. O ile w miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców wynagrodzenia są na podobnym poziomie, o tyle w największych miastach wzrost wynagrodzeń jest zauważalny. Prym wiedzie oczywiście Warszawa. W stolicy mediana zarobków w 2017 roku wyniosła 5 645 PLN.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń w miejscowościach o różnej wielkości (brutto w PLN)

W stolicy mediana zarobków w 2017 roku wyniosła 5 645 PLN.


Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:
  • wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;
  • mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;
  • górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;
  • dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.

Informacje o badaniu:
W 2017 roku w badaniu uczestniczyło 155 136 osób. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 128 998 respondentów. 40% uczestników badania ma nie więcej niż 30 lat, 54% mieszka w miastach powyżej 200 000 mieszkańców, 70% ma wykształcenie wyższe, 47% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 80% pracuje w firmach prywatnych.

Partnerzy badania: interia.pl


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: