eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Praca w IT. Jakie zarobki na kontrakcie?

Praca w IT. Jakie zarobki na kontrakcie?

2018-01-17 10:43

Praca w IT. Jakie zarobki na kontrakcie?

Programista © oatawa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

O wynagrodzeniach oferowanych specjalistom IT krążą już legendy. Ile mają one wspólnego z realiami? W tym wypadku opowieści najczęściej są bliskie rzeczywistości. Co więcej, zarobki w tej branży będą pewnie jeszcze okazalsze. Dowodem na to jest chociażby najświeższy z raportów Hays Poland, który dowodzi rosnącego niedoboru speców od IT, a to oznacza, że najlepsi mogą liczyć zarówno na oferty pracy, jak i podwyżki wynagrodzeń. Najszybszy wzrost płac dotyczy programistów. Znaczenie ma także forma współpracy - na kontrakcie zarabia się nawet 20% więcej niż na umowie o pracę.

Przeczytaj także: Praca w branży IT, czyli Python na fali, juniorzy w problemach

Kontrakting usług IT polega na współpracy firmy ze specjalistą IT na zasadach B2B, a więc ten ostatni świadczy jej usługi w ramach swojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Kontrakt zawierany jest na określony czas i najczęściej obejmuje realizację konkretnego projektu. W dzisiejszych realiach, a więc przy niedoborze kompetencji IT oraz umacniającym się rynku pracownika, takie rozwiązanie przynosi znaczne korzyści obu stronom.
– Zatrudnianie specjalistów IT na podstawie kontraktu staje się trendem wyraźnym już nie tylko na rynkach zachodnioeuropejskich, ale również w Polsce. Utalentowani programiści, testerzy i developerzy coraz chętniej decydują się na podjęcie pracy kontraktowej, ponieważ w tej formie współpracy dostrzegają atuty, których nie gwarantuje etat. Zalety dostrzegają także firmy, które cenią sobie elastyczność i szybki dostęp do kompetencji, co niesie za sobą współpraca z kontraktorami – podkreśla Arkadiusz Wargin, dyrektor dywizji IT contracting w Hays Poland.


Z badania wynika, że pracę na kontakcie ma w swoim CV już co czwarty pracownik działu IT (26%). Przeważnie chodzi tu o specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem w branży oraz wykształceniem w zakresie nowych technologii. Opcję współpracy z kontraktorami bierze pod uwagę natomiast 58% firm. Tego typu współpraca najczęściej realizowana jest z osobami posiadającymi albo wąskie albo najbardziej rozchwytywane na rynku specjalizacje. Z punktu widzenia pracowników motywatorem do takiej formy zatrudnienia są przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej i uczestnictwa w ciekawych projektach. Większość kontraktorów dobrze ocenia warunki pracy w oparciu o umowę B2B.

fot. mat. prasowe

Motywacja do pracy w oparciu o umowę B2B

Motywacją do pracy na kontrakcie są przede wszystkim zarobki.


KOMPETENCJE, KTÓRE DECYDUJĄ O WSPÓŁPRACY


W związku z napotykanymi wyzwaniami rekrutacyjnymi, pracodawcy coraz częściej określają umiejętności techniczne jako minimalny wymóg, kładąc większy nacisk na posiadane przez kandydatów kompetencje miękkie oraz potencjał do dalszego rozwoju. Oprócz wykształcenia, doświadczenia zawodowego i umiejętności technicznych, ważny w pracy specjalisty IT jest dziś zestaw kompetencji miękkich. Podczas rozmów kwalifikacyjnych, kandydaci ubiegający się o pracę w firmach są coraz częściej szczegółowo weryfikowani pod względem posiadanych umiejętności społecznych.

Kompetencje "miękkie" koncentrują się na sposobie, w jaki pracownik zachowuje się podczas pracy zarówno indywidualnej, jak i zespołowej. Są to umiejętności osobiste, takie jak zdolność do motywowania samego siebie, inicjowania nowych rozwiązań, sprawne zarządzanie swoją pracą, a także umiejętności interpersonalne, które obejmują komunikowanie się z ludźmi, przekonywanie ich do swoich racji, motywowanie, inspirowanie, a także zarządzanie zespołem. Od kompetencji twardych (do których należą np. umiejętność programowania w C#, konfiguracja sieci, administrowanie systemem Linux itp.) odróżnia je to, że stanowią one pochodną charakteru.

fot. mat. prasowe

Jak ważne są kompetencje miękkie?

3/4 badanych przyznaje, że kompetencje miękkie są dość ważne.


– Pracownicy i kontraktorzy IT starają się poprawiać przede wszystkim swoją skuteczność w komunikacji z innymi – kluczową umiejętność zdaniem niemal wszystkich pracodawców. Ponad 30% kontraktorów stara się także zwiększać swoją pewność siebie oraz asertywność, choć są to umiejętności oceniane przez pracodawców jako mniej istotne niż np. umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów czy proaktywna postawa i podejście do pracy – podkreśla Arkadiusz Wargin.
Warto jednak podkreślić, że pracownicy i kontraktorzy IT mają coraz większą świadomość, że posiadane przez nich umiejętności miękkie wpływają na decyzje firm o podjęciu lub przedłużeniu z nimi współpracy.

fot. mat. prasowe

Zarobki - software developer

Junior Java Developer może liczyć na zarobki od 50-65 zł/h netto.

fot. mat. prasowe

Zarządzanie i planowanie

Senior Software Architect za godzinę pracy może dostać nawet 180 zł netto.


O RAPORCIE
Raport płacowy Hays dotyczący IT contractingu zawiera zestawienie poziomów wynagrodzeń na ponad 50 stanowiskach. Bazuje na kwotach oferowanych w Polsce niemal 16 000 kontraktorom. Raport uzupełniają wnioski i komentarze ekspertów oraz wyniki badania, w którym udział wzięło 68 firm współpracujących z kontraktorami oraz niemal 300 kontraktorów IT.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Praca w IT. Jakie zarobki na kontrakcie?

    strzyga / 2018-02-12 10:20:28

    Raczej te wysokie zarobki w branży IT to nie legendy. Wystarczy popatrzeć na ogłoszenia o pracę i oferowaną stawkę, np. na nofluff podają takie widełki. Widać gołym okiem, że dobrze zarabiają. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: