2017-10-31 10:08
Niemcy © vege - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca w Niemczech. Na co zwrócić uwagę?
Rozważając, które miejsce zameldowania będzie dla nas lepsze, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy zamierzamy do Niemiec przenieść się na stałe. Jeśli tak, meldunek w Niemczech staje się właściwie koniecznością - zarówno w niemieckim, jak w i polskim porządku prawnym istnieją bowiem przepisy uniemożliwiające posiadanie dwóch adresów zameldowania. Decydując się na stały wyjazd, powinniśmy zatem starać się o meldunek na terenie Niemiec, ponieważ to właśnie tam będziemy pracować, żyć, płacić podatki, wysyłać dzieci do szkoły i korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej.— Sprawy mają się odmiennie, jeżeli w Polsce pozostaje nasz dom i rodzina, a jedyne co łączy nas z Niemcami to praca. Wówczas praca w Niemiec daje możliwość skorzystania z praw i obowiązków, jakie ma pracownik transgraniczny - tłumaczy Marcin Obiegły, właściciel agencji ASMO Solutions, pośredniczącej w zatrudnianiu polskich fachowców na rynku niemieckim.
fot. vege - Fotolia.com
Niemcy
Pracujesz w Niemczech, mieszkasz w Polsce - sprawdź w którym kraju meldunek Ci się opłaca.
— Pracownik transgraniczny na co dzień będzie podlegał przepisom obu krajów. Prawo kraju, w którym pracuje, ma zastosowanie do: zatrudnienia i podatku dochodowego, większości praw w zakresie zabezpieczenia społecznego. Prawo kraju w którym mieszka ma zastosowanie do: podatków od nieruchomości i większości pozostałych podatków oraz formalności związanych z pobytem — wyjaśnia Marcin Obiegły.
Przydatne linki:
- Wyszukiwarka ofert pracy
- Znajdź urząd pracy
— Jeśli natomiast pracownik jest na stałe zameldowany w Niemczech, niestety każdorazowo po zwolnienie lekarskie, czy receptę musi udać się do lekarza w Niemczech i w tym kraju przebywać w trakcie trwania całego zwolnienia lekarskiego — mówi Aleksandra Sawicka, specjalista w firmie ASMO Solutions.
— Wielu kierowców ma wątpliwości co do możliwości pobierania benefitów wynikających z programu 500+ w Polsce oraz niemieckich świadczeń Kindergeld. Warto wiedzieć, że Kindergeld możemy pobierać na to dziecko, na które nie przysługuje nam beneficjum wynikające z założeń programu 500+. Czyli w praktyce, na pierwsze dziecko możemy pobierać Kindergeld, a na drugie 500+. Wystarczy wypełnić wniosek, pobrać zaświadczenie od pracodawcy oraz dostarczyć je wraz ze wspomnianym wcześniej Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug i czekać na decyzje Familienkasse Chemnitz, — tłumaczy Marcin Obiegły — częste pytania padają także o świadczenia emerytalne. Emerytura to nie jest zapomoga, a coś co każdy z nas sobie wypracował i niezależnie od faktu czy mieszkamy w Polsce, w Niemczech czy na Majorce dla każdej osoby pracującej w Niemczech jest liczona w ten sam sposób — dodaje.
oprac. : eGospodarka.pl
Przedsiębiorca nie zawsze rozlicza w polskim PIT zagraniczne dochody
Konsekwencje Konwencji MLI: kto rozliczy dochody zagraniczne?
Rozliczenie dochodów z pracy w Polsce dla belgijskiej firmy
Opodatkowanie PIT w Polsce dochodów zagranicznych
Ubezpieczenie turystyczne do pracy?
Czy nowy zasiłek socjalny w Niemczech powstrzyma emigrację?
Praca w Niemczech pierwszym wyborem emigrujących Polaków
Praca w Niemczech 4 lata po otwarciu rynku pracy
Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36
Czy po wygaśnięciu umowy o pracę w Niemczech - jeżeli pójdę na zwolnienie lekarskie - przysługuje mi wynagrodzenie chorobowe z niemieckiego ...
Szanowny Panie, jakie konsekwencje podatkowe wynikną, jeśli w Polsce mam umowę zlecenie i pracę w Niemczech? Czyli jak zmienią się moje ...
5 sielskich propozycji na długi weekend sierpniowy
Tablet TCL NXT Paper 10s
Po co nam piwo bezalkoholowe?
7 wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa na wakacjach
Zakup mieszkania w wakacje. Na jakie promocje możemy liczyć?
Dlaczego waluty przestały być wymienialne na złoto?
Płyn do układów chłodzenia - jak wybrać odpowiedni do Twojego samochodu? REKLAMA