eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Praca w Niemczech a meldunek w Polsce. Czy to dobre wyjście?

Praca w Niemczech a meldunek w Polsce. Czy to dobre wyjście?

2017-10-31 10:08

Praca w Niemczech a meldunek w Polsce. Czy to dobre wyjście?

Niemcy © vege - Fotolia.com

Grenzpendler to określenie pracowników transgranicznych, którzy świadczą pracę w Niemczech, ale jednocześnie posiadają dom rodzinny w Polsce. Takie osoby nie są objęte za Odrą obowiązkiem meldunkowym, śmiało więc mogą pozostać zameldowane w naszym kraju. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i często okazuje się bardziej korzystne ekonomicznie.

Przeczytaj także: Praca w Niemczech. Na co zwrócić uwagę?

Rozważając, które miejsce zameldowania będzie dla nas lepsze, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy zamierzamy do Niemiec przenieść się na stałe. Jeśli tak, meldunek w Niemczech staje się właściwie koniecznością - zarówno w niemieckim, jak w i polskim porządku prawnym istnieją bowiem przepisy uniemożliwiające posiadanie dwóch adresów zameldowania. Decydując się na stały wyjazd, powinniśmy zatem starać się o meldunek na terenie Niemiec, ponieważ to właśnie tam będziemy pracować, żyć, płacić podatki, wysyłać dzieci do szkoły i korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej.
— Sprawy mają się odmiennie, jeżeli w Polsce pozostaje nasz dom i rodzina, a jedyne co łączy nas z Niemcami to praca. Wówczas praca w Niemiec daje możliwość skorzystania z praw i obowiązków, jakie ma pracownik transgraniczny - tłumaczy Marcin Obiegły, właściciel agencji ASMO Solutions, pośredniczącej w zatrudnianiu polskich fachowców na rynku niemieckim.

Grenzpendler — praca w Niemczech, meldunek w Polsce


Zgodnie z unijną definicją, mianem pracownika transgranicznego określa się osobę, która pracuje w innym, niż miejsce zamieszkania, państwie członkowskim. Pracownik taki wraca do kraju zamieszkania każdego dnia (Grenzgänger) lub co najmniej raz w miesiącu (Grenzpendelr). Pracownik transgraniczny musi być traktowany tak samo jak pracownicy w kraju w którym podjął pracę. Posiada on prawo do świadczeń podstawowych i dodatkowych. Do tej pierwszej grupy należą m. in. świadczenia w zakresie chorób, macierzyństwa, wypadków przy pracy, zasiłki czy świadczenia rodzinne. Do dodatkowych zalicza się natomiast chociażby zniżki na przejazdy środkami publicznymi, stypendia naukowe, dostęp do edukacji czy karty parkingowe dla niepełnosprawnych.

fot. vege - Fotolia.com

Niemcy

Pracujesz w Niemczech, mieszkasz w Polsce - sprawdź w którym kraju meldunek Ci się opłaca.


— Pracownik transgraniczny na co dzień będzie podlegał przepisom obu krajów. Prawo kraju, w którym pracuje, ma zastosowanie do: zatrudnienia i podatku dochodowego, większości praw w zakresie zabezpieczenia społecznego. Prawo kraju w którym mieszka ma zastosowanie do: podatków od nieruchomości i większości pozostałych podatków oraz formalności związanych z pobytem — wyjaśnia Marcin Obiegły.

Jedną z korzyści wynikających ze stałego meldunku w Polsce i pracy w Niemczech jest gwarancja świadczeń zdrowotnych na terenie obu krajów. Pracownik ubezpieczony w Niemczech i zamieszkujący na terenie Polski w celu zapewnienia sobie prawa do rzeczowych świadczeń zdrowotnych w Polsce powinien uzyskać od jednej z niemieckich kas chorych dokument E-106.

Dokument ten należy zarejestrować w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce. Po jego zarejestrowaniu wydane zostanie tzw. poświadczenie, na podstawie, którego przysługuje pełny zakres świadczeń opieki zdrowotnej, jaki przewidziany jest w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
— Jeśli natomiast pracownik jest na stałe zameldowany w Niemczech, niestety każdorazowo po zwolnienie lekarskie, czy receptę musi udać się do lekarza w Niemczech i w tym kraju przebywać w trakcie trwania całego zwolnienia lekarskiego — mówi Aleksandra Sawicka, specjalista w firmie ASMO Solutions.

Podatki, emerytura i 500+


To pracodawca w imieniu pracownika składa wniosek o wystawienie zaświadczenia poborów podatkowych w niemieckim urzędzie skarbowym (Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug). Pracownik ma jedynie obowiązek zgłoszenia tego faktu w Polsce, bez obaw o dalsze należności skarbowe. Należy pamiętać o tym, aby nie dopuścić do sytuacji w której składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne byłyby odprowadzane jednocześnie do dwóch systemów ubezpieczeniowych.
— Wielu kierowców ma wątpliwości co do możliwości pobierania benefitów wynikających z programu 500+ w Polsce oraz niemieckich świadczeń Kindergeld. Warto wiedzieć, że Kindergeld możemy pobierać na to dziecko, na które nie przysługuje nam beneficjum wynikające z założeń programu 500+. Czyli w praktyce, na pierwsze dziecko możemy pobierać Kindergeld, a na drugie 500+. Wystarczy wypełnić wniosek, pobrać zaświadczenie od pracodawcy oraz dostarczyć je wraz ze wspomnianym wcześniej Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug i czekać na decyzje Familienkasse Chemnitz, — tłumaczy Marcin Obiegły — częste pytania padają także o świadczenia emerytalne. Emerytura to nie jest zapomoga, a coś co każdy z nas sobie wypracował i niezależnie od faktu czy mieszkamy w Polsce, w Niemczech czy na Majorce dla każdej osoby pracującej w Niemczech jest liczona w ten sam sposób — dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: