eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca za granicą. 10 rzeczy, o których warto pamiętać

Praca za granicą. 10 rzeczy, o których warto pamiętać

2016-07-03 00:41

Praca za granicą. 10 rzeczy, o których warto pamiętać

Zanim zaczniesz pracę za granicą © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Dokumenty, kontakty, bezpieczeństwo... o czym jeszcze należy pamiętać, organizując swój pierwszy wyjazd do pracy za granicą? Jeśli planujesz zarobkową emigrację, sprawdź, co radzą doświadczeni Polacy. Być może ich historie pomogą uniknąć wielu błędów.

Przeczytaj także: Praca za granicą. Ciągle rozważa ją wielu Polaków

Według szeroko cytowanego raportu Central & Eastern Europe Development Institute, w ub.r. preferowanymi kierunkami polskiej emigracji zarobkowej były kolejno: Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia. Poprosiliśmy Polki i Polaków z kilkuletnim doświadczeniem w pracy na rynkach tych krajów o pomoc w stworzeniu poradnika dla osób, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z pracą za granicą. Oto 10 rzeczy, o których warto pamiętać przed podjęciem decyzji o emigracji zarobkowej.

1. Szlifuj języki


Nieznajomość języka narodowego innego kraju jeszcze nie przekreśla nas na rynku pracy, szczególnie jeśli posługujemy się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym.
- Bez wątpienia bardzo ważne jest, żeby znać przynajmniej podstawy języka kraju, w którym chcemy pracować - mówi Oskar Fainstein.
Od 2008 r. prowadzi w Berlinie własną działalność gospodarczą. Jest ojcem dwójki dzieci:
- To ogromnie ułatwia funkcjonowanie na rynku pracy. Niezależnie od tego jednak, oczywiście doradzałbym zainwestować w angielski. Jest on wciąż absolutną podstawą komunikacji za granicą, szczególnie w większych miastach.

2. Przygotuj plan i listę kontaktów


Realistycznie określ swoje plany i oczekiwania.
- Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz na starcie - doradza Natalia Oszmiańska, w Wielkiej Brytanii od 2006 r. Pracuje w dziale kadr szkoły średniej w Basildon, w hrabstwie Essex: - Jeśli masz rodzinę i chcesz zabrać ze sobą dzieci, potrzebujesz zupełnie innego przygotowania niż singiel. To wpływa na twoje oczekiwania płacowe i możliwości zawodowego funkcjonowania. Zdecydowanie odradzam wyjazd w ciemno.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Zanim zaczniesz pracę za granicą

Szukając sobie pierwszej pracy za granicą naprawdę ostrożnie i z dystansem patrz na oferty firm i osób oferujących pośrednictwo.


Przyda się również przygotowana wcześniej lista kontaktowa osób, które mogą nas wspierać praktyczną wiedzą na miejscu.
- Warto znaleźć ludzi, którzy pomogą nam w wypełnianiu formularzy, rejestracją w stosownych urzędach czy jako tłumacz - sugeruje Paweł Mańkowski, student prawa, który od 2011 r. regularnie jeździ do pracy w Norwegii.


3. Znajdź bazę wypadową


Ustal przynajmniej pierwsze miejsce, w którym się zatrzymasz.
- Adres w Wielkiej Brytanii to podstawa. Jest niejako oznaką rzetelności. Bez niego nie zarejestrujemy swojego numeru ubezpieczenia społecznego ani nie założymy konta w banku - ostrzega Jordan Jurgiel, na Wyspach od 2005 r., pracownik marketu w hrabstwie Somerset.

W przypadku Norwegii naprawdę opłacalny może być wyjazd grupowy, który pozwoli rozłożyć koszty:
- Na samą kaucję za mieszkanie w Norwegii potrzebne jest szacunkowo 10 - 15 tys. zł. Wiadomo, że wynajmując mieszkanie w kilka osób można się tymi kosztami podzielić, ale pamiętajmy, że wciąż będą one znaczne - podpowiada Paweł Mańkowski.

4. Odłóż pieniądze na wyjazd


Trudno oczekiwać, że skoro wyjeżdżamy za granicę do pracy, to wybierzemy się tam z walizką pieniędzy. Jednak niemal wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, żeby przygotować chociaż minimalne zabezpieczenie na pierwsze dni, które mogą okazać się trudne.
- Wyjeżdżając dzisiaj, na pewno postarałabym się zorganizować większą sumę pieniędzy, niż ta, z którą zaczynałam - wspomina Natalia: - Nie miałam wystarczającej kwoty, żeby wynająć swój kąt i musiałam mieszkać z innymi ludźmi, co, jak się zresztą okazało, było dość typową wśród emigrantów sytuacją - stwierdza.

Przygotowując się do wyjazdu można też pomyśleć o zaoszczędzeniu na wymianie walut. Można to zrobić m.in. kupując je przez internetowy serwis typu Cinkciarz.pl. Kupując w nim 2 tys. euro możemy oszczędzić 446 zł w porównaniu do kursów bankowych (kursy z dnia 29.06.2016 r. za Cinkciarz.pl).

5. Zbierz dokumenty i zrób research


Im więcej zaświadczeń o nabytych umiejętnościach, tym lepiej, podkreśla pracujący w Norwegii Paweł:
- Dzięki rzetelnym “papierom” będzie nam łatwiej znaleźć pracę albo zmienić ją na lepszą. Z doświadczenia wiem, że w Norwegii o sprawdzonych specjalistów pracodawcy dbają i pilnują, żeby takie osoby nie przechodziły do konkurencji.

Nawiązując do dokumentów, Ilona Szalaty, mająca za sobą doświadczenie w pracy w Irlandii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podkreśla wagę rzetelnego researchu:
- Zdobądź jak najwięcej informacji na stronach tematycznych, forach itp. Szczególnie w przypadku wyjazdu do dalszych krajów koniecznie zbadaj kwestię legalizacji swoich dyplomów, uprawnień, prawa jazdy. Chwila przy komputerze może ci pomóc uniknąć przykrych niespodzianek.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: