eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: błedy popełniają nawet najlepsi

Rozmowa kwalifikacyjna: błedy popełniają nawet najlepsi

2016-06-19 00:51

Rozmowa kwalifikacyjna: błedy popełniają nawet najlepsi

Rozmowa kwalifikacyjna © Photographee.eu - Fotolia.com

Talenty na rynku pracy to wysoko wykwalifikowani specjaliści i menedżerowie, którzy regularnie otrzymują oferty pracy. Choć mogą się pochwalić imponującymi sukcesami zawodowymi, zdarza się, że popełniają błąd podczas spotkania rekrutacyjnego. Czasami może to ich kosztować otrzymanie upragnionego stanowiska.

Przeczytaj także: Porozmawiaj z rekruterem, nawet jeśli praca nie jest ci potrzebna

Po kilku dosyć trudnych latach na rynku pracy związanych ze spowolnieniem gospodarczym, nadeszła znowu dobra koniunktura. W coraz większej mierze możemy mówić o rynku kandydata. Szczególnie dotyczy to zawodów technicznych, zarówno na poziomie specjalisty, jak i menedżera. Coraz częściej też firmy, aby znaleźć dobrego pracownika, korzystają z usług profesjonalnego headhuntera, który dotrze do najlepszych kandydatów i zachęci ich do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym.

Z punktu widzenia takiego kandydata zainteresowanie rekruterów, docenienie na rynku i otrzymanie ciekawej oferty jest oczywiście pochlebiające. Podnosi samoocenę, ale uwaga! Jeżeli naprawdę zależy nam na zmianie pracy na lepszą, powinniśmy uważać na to, aby nasze ego podsycane często przez headhuntera, nie przerosło rzeczywistych możliwości.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeżeli naprawdę zależy nam na zmianie pracy na lepszą, powinniśmy uważać na to, aby nasze ego podsycane często przez headhuntera, nie przerosło rzeczywistych możliwości.


Jak zauważa Rafał Janowski, business unit manager HRK Engineering & Technology wielu kandydatów wpada wtedy w pułapkę popularności.
- Zapytani, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, o motywację do zmiany pracy odpowiadają, że „Dzwoniła do mnie taka pani z firmy rekrutacyjnej i tak mnie namawiała do wzięcia udziału w tej rekrutacji, że w końcu uległem i jestem tutaj”.- zauważa Rafał Janowski i dodaje - W takiej sytuacji przyszły pracodawca oceni motywację do zmiany jako bardzo niską i szansa na otrzymanie oferty staje się bardzo niewielka. Proces rekrutacyjny wygra kandydat, który będzie miał nawet niższe kwalifikacje, ale będzie wysoko zmotywowany do podjęcia pracy i jednocześnie szybkiego nadrobienia ewentualnych braków.

Co ciekawe, niektórzy kandydaci myślą, że w ten sposób zbudują sobie lepszą pozycję do ewentualnych negocjacji pokazując postawę „Mi nie zależy, to wam powinno zależeć”. To niestety błąd. Postarajmy się wczuć w rolę drugiej strony. Czy jako menedżer chcielibyśmy mieć podwładnego, któremu kompletnie nie zależy? Jakie jest prawdopodobieństwo, że będzie komuś takiemu zależało na właściwym wykonywaniu swoich obowiązków, skoro na dzień dobry okazuje brak zaangażowania?

Motywacja do zmiany pracy to jeden z elementów, który jest oceniany w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Co więcej – jest równie ważny jak np. doświadczenie, wykształcenie, znajomość języka obcego, itp. Warto o tym pamiętać, umawiając się na spotkanie rekrutacyjne. Nawet, jeśli przed telefonem hedhuntera zmiana pracy nie była rozważana. Im bardziej postaramy się dobrze wypaść w trakcie rozmowy, tym bardziej atrakcyjna oferta może paść ze strony pracodawcy i tym lepszą pozycję będziemy mieli w ewentualnych jej negocjacjach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: