eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Jak zapewnić sobie lepsze warunki pracy?

Jak zapewnić sobie lepsze warunki pracy?

2016-03-06 00:15

Jak zapewnić sobie lepsze warunki pracy?

Jak zapewnić sobie lepsze warunki pracy? © Jeanette Dietl - Fotolia.com

Nieustanny rozwój wielu sektorów rynku oraz zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników spowodowało, iż pracodawcy muszą się postarać aby zrekrutować oraz utrzymać w firmie najlepszych pracowników. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy sprzyja zdolnym i ambitnym specjalistom, którzy marzą o awansie lub szukają nowej pracy i większych zawodowych wyzwań. To dobry moment na zawalczenie o wyższe wynagrodzenie i lepsze warunki zatrudnienia.

Przeczytaj także: Zmiana pracy: zadbaj o bezpieczeństwo

Pracodawcy wykazują się coraz większym zaangażowaniem w procesy poszukiwania najlepszych pracowników, jednak jeśli zależy nam na dobrej pracy nie możemy bezczynnie czekać na to, aż ktoś nam ją zaproponuje. Proces poszukiwania pracy może przynieść upragnione efekty jeśli dobrze się do niego przygotujemy. Eksperci Monster Polska podpowiadają jak zdobyć wymarzoną posadę.

Przygotuj się do rozmowy z pracodawcą


Porównując obecną sytuację na rynku pracy z czasami wysokiego bezrobocia mogłoby się wydawać, że wynegocjowanie lepszych płac nie stanowi większej trudności. W końcu firmy wciąż rekrutują coraz to nowych pracowników, a pracodawcy są w stanie zaoferować coraz wyższe płace. Jednak opieranie się wyłącznie na powyższym przeświadczeniu nie zagwarantuje Ci podwyżki. Sukces w negocjacjach dotyczących wynagrodzenia, niezależnie od tego czy będziesz walczył o podwyżkę w obecnej pracy czy o wyższą pensję w nowym miejscu, zależy od tego jak się przygotujesz.

Jak radzą eksperci Monster Polska jeżeli planujesz zmienić posadę koniecznie sprawdź jakie warunki stawia Twój przyszły pracodawca, zwróć uwagę na wymagane umiejętności i zastanów się czy na pewno jesteś w stanie im sprostać. Na podstawie informacji o przyszłym stanowisku i bazując na swoich dotychczasowych osiągnięciach, przygotuj solidne argumenty, które będą podkreślały Twoje mocne strony. Skompletuj certyfikaty, potwierdzenia ukończenia kursów, referencje od byłych pracodawców i współpracowników. Pracodawca zatrudniając Cię ma nadzieję, iż będziesz wartościowym kandydatem dbającym o rozwój nie tylko swój, ale też firmy. Musisz mu udowodnić, że Twoja kandydatura przyniesie konkretne korzyści.

fot. Jeanette Dietl - Fotolia.com

Jak zapewnić sobie lepsze warunki pracy?

Jeśli starasz się o podwyżkę i mimo doskonałego przygotowania się do rozmowy szef nie może zaproponować Ci wyższej pensji dopytaj o powody i porozmawiaj o innych rozwiązaniach.


Rozważ inne możliwości


Jeśli starasz się o podwyżkę i mimo doskonałego przygotowania się do rozmowy szef nie może zaproponować Ci wyższej pensji dopytaj o powody i porozmawiaj o innych rozwiązaniach. Może bowiem okazać się, że w obecnym momencie nie dostaniesz więcej pieniędzy, jednak jest szansa na inne formy wynagrodzenia, które również będą satysfakcjonujące. Jeśli szefowi zależy na utrzymaniu zespołu i najlepszych pracowników z pewnością będzie dysponował takim wachlarzem zastępczych rozwiązań. Wśród nich może znaleźć się np. własny gabinet, dopłata do posiłków, bardziej elastyczne godziny pracy, możliwość pracy z domu czy dłuższy urlop. Eksperci Monster Polska radzą aby podczas rozmowy z przełożonym być otwartym na alternatywne formy zapłaty i znaleźć sposób na wynegocjowanie korzystnej dla siebie formy rekompensaty.

Nie pal za sobą mostów


Pojawiające się oferty pracy z innych firm są kuszącym argumentem w momencie rozmowy na temat lepszych warunków pracy. Jest on jednak dość ryzykowny. Nigdy nie stawiaj obecnemu pracodawcy ulimatium, grożąc mu, że jeżeli nie podniesie Ci pensji, odejdziesz do innej firmy. Takie działanie z pewnością nie pomoże Ci osiągnąć zamierzonego rezultatu, a wręcz może mieć przeciwny skutek. Postępuj z pracodawcą uczciwie, jeżeli jesteś przekonany, że przedstawiona przez niego oferta nie spełnia twoich oczekiwań możesz dać mu delikatnie do zrozumienia, że masz inne możliwości. W ten sposób zachowasz się uprzejmie i pokażesz pracodawcy, że znasz swoją wartość. Dzięki temu będzie on bardziej skłonny zawalczyć o Ciebie. Pamiętaj też, że w relacjach pracownik – pracodawca niezwykle ważne jest odpowiednie zachowanie. Odejście z pracy w nieprzyjemnej atmosferze wywołanej kłótnią i obrażaniem się może w przyszłości negatywnie odbić się na twojej pracy.

Pamiętaj o tym, że pracodawcy starają się zatrudnić jak i utrzymać najbardziej wartościowych pracowników, więc jeżeli jesteś przekonany o swoim korzystnym wkładzie w rozwój firmy, nie bój się zawalczyć o lepszą pozycję i wyższą płacę. Rynek sprzyja pracownikom i kandydatom, dlatego warto to wykorzystać i zawalczyć o lepsze warunki pracy, pamiętając jednak o powyższych zasadach.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: