eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca za granicą: kupując polisę turystyczną nie ukrywaj, że jedziesz pracować

Praca za granicą: kupując polisę turystyczną nie ukrywaj, że jedziesz pracować

2015-08-10 00:10

Praca za granicą: kupując polisę turystyczną nie ukrywaj, że jedziesz pracować

Kontuzja ręki © highwaystarz - Fotolia

Nawet pół miliona Polaków może podejmować wakacyjną pracę – spora część z nich w celach zarobkowych wybiera kraje położone poza granicami Polski. Jeżeli należymy do tej grupy, powinniśmy mieć na uwadze, aby przy kupnie polisy turystycznej uzupełnić ją o ubezpieczenie obejmujące wypadek przy wykonywaniu pracy fizycznej. Inaczej możemy więcej stracić, niż zarobić.

Przeczytaj także: Pracy sezonowej nie zabraknie. Ile można zarobić w wakacje?

Wg badań (Wakacyjne plany Polaków przeprowadzone przez Nielsen Polska na zlecenie Mondial Assistance) na wakacje w tym roku wybiera się około 16 mln Polaków, z tego 6 mln zamierza wyjechać za granicę. Niestety wśród nich znajdą się tacy, którzy, nie posiadając ubezpieczenia turystycznego, ulegną wypadkowi. Będą oni zmuszeni do leczenia za granicą oraz płacenia za to z własnej kieszeni.

Kupując polisę na wakacje lepiej nie kryć, że zamierzamy pracować


Z danych Polski HR wynika, że co roku wakacyjnej pracy (w Polsce i za granicą) ima się nawet pół miliona Polaków. Wypłatę odszkodowania po wypadku przy pracy zarobkowej można sobie zapewnić, uzupełniając standardowe ubezpieczenie turystyczne (chroniące w razie chorób i kontuzji doznanych podczas wyjazdów) o opcję obejmującą wypadek przy wykonywaniu pracy fizycznej.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wielu „turystów” ma w walizce nie kostiumy kąpielowe, a raczej stroje robocze. Staramy się zapewniać ochronę i jednym i drugim. Nie warto ukrywać przed doradcą ubezpieczeniowym, u którego kupujemy polisę, faktu, że za granicą zamierzamy pracować. Taka osoba podpowie, jaka polisa zagwarantuje ochronę także podczas pracy zarobkowej. Jeśli np. na budowie w Niemczech dojdzie do wypadku, ochrona wynikająca z karty EKUZ może nie wystarczyć, a ratunkiem będzie polisa turystyczna z wykupioną specjalną opcją – mówi Marcin Pabiś – Kierownik Biura OC i OP z Concordii Ubezpieczenia.

Kiedy EKUZ nie można użyć


Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę obowiązują inne przepisy w zakresie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pracownik tzw. oddelegowany, dla którego właściwe jest ustawodawstwo polskie, przed wyjazdem do pracy do innego państwa członkowskiego UE/EFTA powinien wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie EKUZ. Obowiązuje go jednak specjalny rodzaj wniosku o wydanie karty EKUZ, na którym należy wskazać, że wyjeżdża za granicę w charakterze pracownika delegowanego. Osoby pracujące legalnie w innym państwie członkowskim UE/EFTA, zgodnie z przepisami podlegają ochronie tego państwa w zakresie zabezpieczenia społecznego. Jeżeli taka osoba posłuży się kartą EKUZ wydaną przez NFZ, może spodziewać się od tej instytucji żądania zwrotu kosztu świadczeń rzeczowych, nienależnie sfinansowanych przez NFZ.

fot. highwaystarz - Fotolia

Kontuzja ręki

Wyjeżdżając do pracy za granicę, warto zaopatrzyć się w polisę turystyczną z opcją obejmującą wypadek przy wykonywaniu pracy fizycznej.


Ponadto często bywa, że nawet prozaiczna i z pozoru niegroźna dolegliwość może pociągnąć za sobą duże koszty poza EKUZ. Wiążą się one szczególnie z transportem medycznym chorego do kraju (np. po złamaniu nogi czy urazie kręgosłupa, kiedy wymagana jest pozycja leżąca). Tego typu zdarzeń EKUZ nie rekompensuje. W dodatku karta EKUZ działa jedynie na terytorium krajów UE/EFTA. Wyjeżdżając bez dodatkowego ubezpieczenia np. do Stanów Zjednoczonych, możemy być zmuszeni do pokrycia wszystkich kosztów związanych z leczeniem w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianego wypadku. Koszty te mogą być bardzo wysokie. Jeśli mamy polisę wówczas to ubezpieczyciel pokryje wydatki związane m.in. z leczeniem szpitalnym, ambulatoryjnym oraz koszty poniesione na leki, środki opatrunkowe.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Ochrona od ryzyka zw. z pracą zarobkową za granicą

    Ekspert_link4 / 2015-08-18 11:56:29

    Należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, które w Link4 można rozszerzyć o dodatkowe ryzyka jak wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Polisa turystyczna daje szerszą ochronę niż EKUZ, gdyż obejmuje ponadto ubezpieczenie NNW, OC od szkód wyrządzonych innym, koszty ratownictwa, transportu medycznego, ubezpieczenie bagażu, uprawiania sportów, jak również szerszy wachlarz świadczeń zdrowotnych, również w prywatnych placówkach oraz weterynarz dla psa lub kota. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Zuzka42 / 2016-09-15 11:39:55

    Ciekawy artykuł i na pewno przydatny, a jeżeli ktoś z Was szukałby zagranicznych ofert pracy, to polecam Wam stronę: http://zagraniczneofertypracy.pl/ , gdzie są aktualne i legalne oferty pracy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: