eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Od 1 stycznia 2015 wyższa płaca minimalna w Niemczech

Od 1 stycznia 2015 wyższa płaca minimalna w Niemczech

2014-07-08 12:40

Od 1 stycznia 2015 wyższa płaca minimalna w Niemczech

Polacy zarobią więcej w Niemczech © hiphoto39 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od 1 stycznia 2015 r. płaca minimalna w Niemczech wzrośnie do 8,5 euro za godzinę pracy, co może być czynnikiem skłaniającym Polaków do emigracji zarówno czasowej (np. do prac sezonowych), jak i na stałe. Eksperci rynku niemieckiego przewidują jednak, że wzrost płacy przełoży się na rozwój szarej strefy.

Przeczytaj także: Zarobki i koszty życia w Norwegii i Niemczech

Emigranci zarobkowi otrzymywali dotychczas niższe wynagrodzenia niż obywatele Niemiec. Oficjalnym tego powodem była nieznajomość języka niemieckiego czy też brak doświadczenia zawodowego. Oferowane przyjezdnym zarobki były jednak i tak wyższe od wynagrodzenia, które przysługiwałoby im w kraju pochodzenia. Zjawisko dyskryminacji było czymś powszechnym – teraz sytuacja ta ma szanse ulec zmianie.

Płaca minimalna a prace sezonowe

Zmiany związane z podniesieniem minimalnej stawki godzinowej najbardziej dotkną branże typowe dla sezonowych ofert pracy: rolnictwo, sadownictwo, czy gastronomię, w których płace były najniższe. Polacy, którzy do tej pory pracowali na stanowisku kelnera czy sprzątaczki, od przyszłego roku zarobią zdecydowanie więcej.

Obecnie wśród najliczniejszych ofert prac sezonowych w Niemczech znajdują się zajęcia w rolnictwie, budownictwie, czy też w produkcji przemysłowej. Zarobki w zależności od stanowiska wahają się w granicach od 1000-2400 euro za miesiąc pracy. Dla długookresowych emigrantów podniesienie minimalnej stawki ułatwi szybsze osiedlenie się na stałe i zysk z tej decyzji.

fot. hiphoto39 - Fotolia.com

Polacy zarobią więcej w Niemczech

Od 1 stycznia 2015 r. płaca minimalna w Niemczech wzrośnie do 8,5 euro za godzinę pracy, co może być czynnikiem skłaniającym Polaków do emigracji zarówno czasowej (np. do prac sezonowych), jak i na stałe.


Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA przekonuje, że rynek prac sezonowych w Niemczech rozwija się głównie dzięki przyjezdnym – niskie płace zwiększają konkurencyjność dość przeregulowanej niemieckiej gospodarki.

Eksperci obawiają się, że wzrost minimalnej stawki poskutkuje wzrostu szarej strefy, co na razie trudno jednak zweryfikować. Można się jednak spodziewać, że wzrośnie liczba Polaków, którzy dostaną od niemieckich pracodawców propozycję otrzymywania wynagrodzenia „pod stołem”.

Kolejna fala emigracji

Jak mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service, Niemcy są najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków – obecnie 21% Polaków deklaruje, że zdecydowałoby się na pracę w tym kraju. Odsetek ten w ciągu najbliższego roku prawdopodobnie jeszcze się zwiększy. Jeśli jednak chodzi o transfer pieniędzy do Polski, będzie on malał ze względu na fakt, że kolejna fala emigracji w znacznej mierze obejmie rodziny osób mieszkających na stałe w Europie.

fot. mat. prasowe

Kraje, z których napłynęło najwięcej pieniędzy

Według danych NBP Polacy pracujący za granicą w 2013 roku przesłali do Polski 4,071 mln euro, z czego aż 1,351 mln euro pochodziło od osób pracujących w Niemczech.


Według danych NBP Polacy pracujący za granicą w 2013 roku przesłali do Polski 4,071 mln euro, z czego aż 1,351 mln euro pochodziło od osób pracujących w Niemczech.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: