eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Zwolnienie z pracy: czy jesteś zagrożony?

Zwolnienie z pracy: czy jesteś zagrożony?

2014-02-13 09:32

Zwolnienie z pracy: czy jesteś zagrożony?

Czy jesteś zagrożony zwolnieniem? © Chlorophylle - Fotolia.com

Zasłyszane na biurowym korytarzu: zwolnienia nadciągają. A może jednak tylko się przesłyszałeś? Może zaczynasz panikować, bo zdałeś sobie sprawę, że w tym kwartale nie wyrobiłeś się ze wszystkim, a Twoja efektywność wyraźnie spadła? Rady eksperta monsterpolska.pl pozwolą Ci ocenić sytuację. Poniżej kilka sygnałów, które mogą świadczyć o planowanym niebawem zwolnieniu.

Przeczytaj także: 3 oznaki, że grozi Ci zwolnienie z pracy

1. Zakres Twoich obowiązków został ograniczony

Jeśli jeszcze nie tak dawno byłeś przydzielany do koordynacji bądź współpracy przy dużych projektach, a teraz praktycznie tylko parzysz kawę – wiedz, że coś się dzieje. Jeżeli normalnie miałeś tyle obowiązków, że praktycznie nie miałeś czasu nawet na szybki lunch, a teraz musisz prosić o jakąkolwiek pracę, może to oznaczać, że Twoje obowiązki zostały przekazane komuś innemu. To sygnał, że Twój szef w ten sposób przygotowuje się do ewentualnego zwolnienia i wręczenie Ci wypowiedzenia może być już tylko kwestią czasu.

2. Szef Cię unika

Jednym z najbardziej zauważalnych i najlepiej świadczących o nadchodzącym wypowiedzeniu znaków są uniki szefa. Sytuacja ta dotyczy nie tylko realnego spotkania face-to-face, ale także otrzymywania zdecydowanie mniejszej liczby e-maili czy telefonów związanych z bieżącymi projektami – zarówno od szefa, jak i współpracowników.

3. Otrzymałeś naganę od szefa

To powinien być moment ostrzegawczy dla Ciebie i oznaka, że rzeczywiście robisz coś źle. Jeśli stale się spóźniasz, nie wyrabiasz z pracą, masz problemy ze współpracownikami – nie dziw się, że tak się stało. Postaraj się wyciągnąć wnioski z tej sytuacji, aby była to Twoja pierwsza i ostatnia nagana. Kolejna może oznaczać, że nie udało Ci się zmienić nagannych nawyków, a to z kolei może świadczyć o planowanym zwolnieniu.

fot. Chlorophylle - Fotolia.com

Czy jesteś zagrożony zwolnieniem?

Jednym z najbardziej zauważalnych i najlepiej świadczących o nadchodzącym wypowiedzeniu znaków są uniki szefa. Sytuacja ta dotyczy nie tylko realnego spotkania face-to-face, ale także otrzymywania zdecydowanie mniejszej liczby e-maili czy telefonów związanych z bieżącymi projektami – zarówno od szefa, jak i współpracowników.


4. Automatyzacja nadchodzi

Jeśli cześć Twojej pracy może by wykonywana przez maszynę, to prawdopodobnie tak się stanie. Takie decyzje zapadają na poziomie Zarządów firm, dlatego warto, być na bieżąco z wydarzeniami w branży i w firmach konkurencyjnych. Jeśli zawczasu zauważysz nadchodzącą automatyzację miejsc pracy takich jak Twoje, nie będziesz aż tak zaskoczony i łatwej Ci będzie opracować plan działania.

5. Koniec z profesjonalnym rozwojem

Jeśli nie jesteś już zapraszany na spotkania branżowe, szkolenia czy konferencje, bądź czujny. Jeżeli przełożony nie widzi sensu w inwestowaniu w Twój rozwój zawodowy i generalnie swoich pracowników, może to oznaczać problemy firmy, a co za tym idzie – Twoje problemy. Eksperci w takiej sytuacji radzą taktownie spytać szefa o to, co się dzieje w firmie i z czego wynikają takie zmiany – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

6. Twoja firma została kupiona lub włączana w struktury innej spółki

Jeśli Twoja firma została kupiona bądź stałą się częścią innej, większej organizacji, masz powody, by się obawiać. Zazwyczaj różnego rodzaju fuzje i przejęcia wiążą się z redukcją zatrudnienia. Jeśli w tej większej firmie jest już stanowisko analogiczne do Twojego, możesz stracić pracę.

7. Zostałeś poproszony o stworzenie opisu swojego stanowiska pracy

Problemy finansowe w firmach powodują, że pracodawcy muszą liczyć się z koniecznością zwolnień czy zastępowania pracowników innymi, którzy wykonają taką samą pracę za niższą stawkę. Dlatego też na bieżąco chcą wiedzieć, jak wygląda zakres obowiązków na danym stanowisku. Nie zawsze oznacza to zwolnienie, ale warto być czujnym.

Jeśli dojdzie do najgorszego i zostaniesz zwolniony, zachowaj spokój. Często to nie koniec, a początek nowego etapu. Ważne, żebyś potraktował poszukiwanie pracy jako proces, do którego warto być dobrze przygotowanym.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: