eGospodarka.pl

Praca › Porady - praca
  • Czy będę otrzymywała zasiłek macierzyński w przypadku zatrudniona w dwóch firmach?

    • autor odpowiedzi: Jowita

      Zależy od ilości urodzonych dzieci;) Jeżeli jedno przy jednym porodzie to 52 tygodnie pokaż »
    • autor odpowiedzi: zyx2

      Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź.Uprzejmie proszę jeszcze o wyjaśnienie, co oznacza w pełnym wymiarze, czy to oznacza przez okres 52tygodni? pokaż »
  • Stawka netto zapisana w umowie

    • autor odpowiedzi: Jowita

      A ile było godzin przepracowanych? pokaż »
    • autor odpowiedzi: Anita9990

      Witam bardzo dziękuję za odpowiedź Jednak wydaje mi sie ze 13,70 to stawka najnizsza Na umowie mam napisane ze każdą przepracowaną godz dostane 13 zł netto Moim zdaniem jest to wynagrodzenie "na reke" które mi się nalezy Nie trudno obliczyc 15,30 brutto Od tych 13 netto pracodawca oplacil wszystkie ... pokaż »
  • Ciąża a umowa na czas określony. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

    • autor odpowiedzi: Bella98

      Witam z dniem 8.06.18 r podpisalam umowe na rok do 8.06.19 i prawdopodobnie jestem w ciazy ale nie wiedzialam o tym jak sie zatrudnialam czy pracodawca moze mnie zwolnić? pokaż »
    • autor odpowiedzi: pracownik125

      Dostałam wypowiedzenie, które podpisałam z zachowaniem 1 miesiąca okresu wypowiedzenia. W dniu otrzymania wypowiedzenia tj 25 maja dowiedziałam sie, ze jestem w ciąży. Umowę miałam do 30/06/2018. Czy po dostarczeniu zaświadczenia o ciąży pracodawca musi unieważnić dane wypowiedzenie? Do kiedy w taki... pokaż »
  • Praca na okres próbny a L4 w ciąży

    • autor odpowiedzi: Jowita

      Jeżeli niezdolność do pracy powstała w trakcie okresu wyczekiwania za ten okres nie przysługuje wynagrodzenie, jest to okres usprawiedliwionej nieobecności bez prawa do wynagrodzenia, okres tej niezdolności wliczany jest do omawianego 30 dniowego okresu wyczekiwania po upływie którego pracownik naby... pokaż »
    • autor odpowiedzi: aniaania1990

      Czy okres w którym pracownik jest na zwolnieniu chorobowym zalicza się do  okresu ubezpieczenia chorobowego? pokaż »
  • 11. tydzień ciąży i koniec umowy. Czy cokolwiek mi się należy?

    • autor odpowiedzi: Jowita

      Zaświadczenie o niezdolności do pracy obejmujące okres po ustaniu zatrudnienia wraz z drukiem ZUS Z-10 przekazuje Pani do ZUS zgodnego ze swoim miejscem zamieszkania. Po ustaniu zatrudnienia do zaświadczenia o niezdolności do pracy podaje Pani dane byłego już pracodawcy. Z kolei pracodawca przekazuj... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Katarzyna89

      Bardzo dziękuję za odpowiedź, a czy w takim razie będę musiała dostarczać zwolnienie chorobowe do pracodawcy czy do ZUS? pokaż »
  • Ciąża a umowa na czas nieokreślony

    • autor odpowiedzi: blaa

      dziękuje bardzo za odpowiedz pokaż »
    • autor odpowiedzi: Jowita

      Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
      O nie stosowaniu limitu umów oraz okresu zatrudnienia 33 miesięcy w przy... pokaż »
  • Czy należy mi się urlop wychowawczy, jeśli pracodawca ogłosi upadłość firmy?

    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      W przypadku likwidacji firmy może. pokaż »
    • autor odpowiedzi: Patrycja

      Tak, ale aktualnie jestem już na urlopie wypoczynkowym. Czy też może mnie zwolnić pokaż »
  • Ciąża i zwolnienie lekarskie. Ile trzeba pracować dostać L4?

    • autor odpowiedzi: Kajeś

      Witam, w jednym miejscu pracy mam umowę  na czas nie określony, a w drugim pracuje na podstawie umownie cywilno prawnej i opłacam tylko podstawowe składki zdrowotne ZUS. Czy jak znajdę w ciążę i przejdę na L4 (pracuje w promieniowaniu RTG) czy jeżeli w tym momencie pracodawca podpisze ze mną umowę o... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Tosix

      Witam, we wrześniu podpiszę umowe o prace z nową firmą, która obowiązywać będzie od 1 października. Jestem w drugim miesiącu ciąży o czym pracodawca został poinformowany i nie ma zarzutów abym przez ten czas pracowała dla niego. Czy to prawda, że w momencie kiedy będę musiała przejść na L4, ZUS może... pokaż »
  • Dwie umowy zlecenie i ciąża

    • autor odpowiedzi: endzi92

      Witam,mam problem, zus nie chce wyplacic mi pieniazków za jedna z umów. aktulnie jestem na zwolnieniu lekarskim w ciąży dokładnie od 3 kwietnia 2018r. Jeszcze w tym czasie byłam zatrudniona na umowe zlecenie i umowę uaktywniającą dla niań, oczywiscie co miesiac byla odporwadzana dobrowolna skladka c... pokaż »
    • autor odpowiedzi: korinka

      Powiem tak ...przy zleceniu żaden ze zleceniodawców nie musi przełużać umowy i z reguły tego nie robią, bo po co skoro żona nie będzie pracowała tylko siedziała na l4 za które płaci ZUS. Jak żona zaniesie l4 do 1 pracodawcy a u drugiego bedzie wciąż pracowała to nie dostanie nic, bo zus zabierze jej... pokaż »
  • Zmiana etatu z 1/2 na pełny w trakcie L4

    • autor odpowiedzi: Jowita

      Art. 43 nie ma zastosowania gdy nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy o którym mowa w art. 40 ustawy zasiłkowej. pokaż »
    • autor odpowiedzi: Jowita

      Jest tak jak napisałam powyżej, jeżeli po zmianie wymiaru czasu pracy zostanie przerwane zwolnienie chorobowe nastepnie nawet po jednym dniu przerwy nastapi ponowna niezdolność do pracy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego jest ustalana od zmiany wymiaru czasu pracy. Okres przerwy wynoszący 3 miesią... pokaż »
  • Zmiana etatu podwyżka i L4

    • autor odpowiedzi: Jowita

      Zgodnie z art. 40 ustawy zasiłkowej, w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. pokaż »
    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      Zasiłek będzie wyliczony od wynagrodzenia obowiązującego po zmianie wymiaru etatu. pokaż »
  • Urlop wypoczynkowy po zmianie pracy

    • autor odpowiedzi: Jowita

      Zgodnie z art. 155(1) § Kodeksu pracy, przysluguje Pani urlop wypoczynkowy za  2018r. u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy czyli za 6 miesięcy.W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązani... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Innamoraton

      Złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę, zostanie ona rozwiązana z dniem 30.06.2018 r., mam niewykorzystany cały urlop za rok 2018, jednocześnie od 01.06.2018 r rozpoczęłam już pracę w nowym miejscu również umowa o pracę. Czy niewykorzystany urlop przejdzie mi do nowego pracodawcy  czy poprzedni pracod... pokaż »
  • Czy osoba prywatna może wystawić rachunek?

    • autor odpowiedzi: pablo2327

      Dzień dobry !Proszę o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku VAT w zakresie stosowania zwolnienia przedmiotowego dla usług z zakresu kursów i szkoleń udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego.Jako osoba fizyczna -  z racji wykonywan... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Tomasz Kuna

      Jestem osobą fizyczna i nie prowadzę zadnej dzialalności. Jestem emerytem. Chciałbym sobie dorobic na umowe-zlecenie (ok 4-5 godzin dziennie, w siedzibie firmy, przez okres ok. 6 miesięcy). przedstawiciel tej firmy podał mi stawkę netto za godzinę pracy (10,50 zł) wyplacaną co miesiąc do ręki (jak z... pokaż »
  • Po ilu dniach można iść na chorobowe?

    • autor odpowiedzi: Jowita

      Dd 8.05 do 06.06.2018 okres wyczekiwania
      od 07.06 prawo do wynagrodzenia chorobowego pokaż »
    • autor odpowiedzi: Mala123417

      Umowę mam od 8 maja. Liczą się dni robocze? (pracuje od poniedziałku do soboty) pokaż »
  • Okres wypowiedzenia umowy zlecenie zawartej na rok

    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      Skoro nie ma , to cóż..... pokaż »
    • autor odpowiedzi: testowyuser

      Żadnego takiego zapisu nie ma. Jest tylko, że zleceniobiorca wykona przedmiot umowy od dnia X do dnia X, a także punkt o możliwości rozwiązania umowy przez każdą ze stron.Bardzo dziękuję za odpowiedź. pokaż »
Dodaj swoje pytanie

Znajdź odpowiedź

Znajdź zadane pytania i udzielone odpowiedzi.
Wpisz słowa kluczowe, np. wypowiedzenie

REKLAMA

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.