PracaOferty pracy Krakow › Senior Cyber Security Engineer/Architect

Kto szuka:

Luxoft

Stanowisko:

Senior Cyber Security Engineer/Architect

Numer referencyjny:

VR-34043

Lokalizacja:

Krakow

małopolskie

Opis stanowiska podany przez pracodawcę:

  • Develop and engineer cutting edge security solutions to enhance Clients' overall security footprint
  • Collaborate within a global team of knowledgeable experts
  • Act as SME across a wide range of network security products
  • Translate complex security requirements into technical use case specifications and user stories for security engineering to deliver against
  • Participate in use case and threat modelling sessions with security operations and threat intelligence teams to discuss ideas around new use cases and threat scenarios
  • Ability to map use cases and threat scenarios to an enterprise threat model and identify/assess any gaps and work with stakeholders to get them resolved
  • Assess and recommend improvements to cybersecurity technologies across services to include network security, malware protection, and log management
  • Work with application stakeholders to define security logging requirements for platforms
  • Proactively work with stakeholders to ensure relevant platforms are meeting security monitoring requirements
  • Work closely with other service lines in Cyber Security Services (e.g., Malware Protection, Network Security) to integrate capabilities into security monitoring
  • Define and continuously improve metrics across the service
  • Conduct requirements-gathering activities, evaluate applications and technologies and potential security considerations, using a variety of internal and external data and conducting end user interviews
  • Ensure the testing team covers all requirements for use cases and scenarios
  • Work closely with security operations and other stakeholders to ensure pro-active tuning for use cases and scenarios is conducted regularly

Wymagania stawiane pracownikowi:

  • Worked within the banking and finance sector in your previous roles, ideally as Security Architect or Security Engineer
  • Know-how across the security domains and tools
  • Experienced with tools such as Symantec CCS, Tenable or other Vulnerability or system compliancy solutions
  • Experience of security monitoring for database platforms, operating systems (UNIX / Windows /Linux)
  • Experience with scripting skills, such as Visual Basic, Java Script, Perl and/or shell scripting and/or.net development, C#
  • Excellent data analysis skills and experience in data mining and report engineering.
  • Experience in producing technical documentation related to the engineering role

Firma oferuje:

Security IT is a global organization delivering changes to the Security IT services Identity and Access Management, Data Protection and Application Security and Cyber Security Services.

Oferta pochodzi z serwisu
oferty pracy praca
POPRZEDNIA OFERTA Starszy referent Wszystkie oferty NASTĘPNA OFERTA .Net/MS SQL Developer

sprawdź szczegóły

data publikacji: 2018-06-14

do końca oferty: 24 dni

pracodawca: Luxoft

branże: Informatyka / Telekomunikacja

  • Kompetencje zawodowe, dzięki którym zdobędziesz pracę w biznesie

    Kompetencje zawodowe, dzięki którym zdobędziesz pracę w biznesie

    W minionym roku rynek pracy okazał się wyjątkowo łaskawy dla pracowników. Bezrobocie spadało, oferty pracy dopisywały, a wynagrodzenia wyraźnie rosły. Według danych ABSL odnotowany pomiędzy I kw. 2016 r. a I kw. 2017 r. wzrost ...

  • Wynagrodzenia członków rad nadzorczych banków w 2016 roku

    Wynagrodzenia członków rad nadzorczych banków w 2016 roku

    Mediana wynagrodzeń osób zasiadających w RN banków w 2016 roku wyniosła 190 tys. PLN. W porównaniu do roku poprzedniego wzrosła o 10%.

  • Zarobki prezesów banków w 2017 roku

    Zarobki prezesów banków w 2017 roku

    W związku z ostatnimi zmianami w Ustawie z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, temat związany z płacami w zarządach i radach nadzorczych zyskał na popularności. Do 21.03.2017 ...

  • Przeciętne wynagrodzenie VIII 2017

    Przeciętne wynagrodzenie VIII 2017

    Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu br. osiągnęło pułap 4492,63 zł., a więc okazało się o niecałe 9 złotych niższe od średniej z poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

  • Jaki maksymalny termin wypłaty wynagrodzenia?

    Jaki maksymalny termin wypłaty wynagrodzenia?

    Termin wypłaty wynagrodzenia nie może być dowolny. Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem periodycznym. Okresowy jego charakter pozostaje w związku z ciągłym charakterem zobowiązania pracownika do świadczenia pracy. Termin wypłaty ...