eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wysokość wynagrodzenia: w 2014 mniejsze podwyżki

Wysokość wynagrodzenia: w 2014 mniejsze podwyżki

2013-09-30 10:14

Wysokość wynagrodzenia: w 2014 mniejsze podwyżki

Wzrosty wynagrodzeń w 2014 będą niższe niż w 2013 roku © RoyStudio - Fotolia.com

Według najnowszego badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey firmy działające na polskim rynku planują w tym roku podwyżki wynagrodzeń średnio o 4,1%. Biorąc pod uwagę szacowaną w całym roku 2013 wysokość indeksu wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie 0, 9%, realna średnia podwyżka wyniesie 3,2%. Jest to znaczący wzrost w stosunku do roku poprzedniego, gdy realne podwyżki wyniosły tylko 1,6%.
- W Polsce wzrosty rzędu 4 – 4,2% obserwujemy już od kilku lat – jest to poziom wzrostu zarówno deklarowany przez firmy na początku roku, jak i konsekwentnie przez nie realizowany – komentuje Katarzyna Stasińska, Starszy Konsultant w Aon Hewitt. Planowany na 2014 rok poziom po raz pierwszy od dłuższego czasu jest niższy. Powodem tak nieznacznych wzrostów w bieżącym roku oraz ostrożnych szacunków na rok 2014 są nadal częste na polskim rynku praktyki zamrażania płac – dodaje Katarzyna Stasińska z Aon Hewitt.

Mniejsze wzrosty
  • Płace kadry zarządzającej wzrosną mniej niż wynagrodzenie specjalistów.
  • Na niewielkie podwyżki mogą liczyć pracownicy fizyczni – wzrost ich płac prognozowany jest na niższym poziomie niż kadry zarządzającej.
  • Najmniejsze wzrosty przewidziane są w firmach rodzinnych.

Średnie podwyżki dla najwyższej kadry zarządzającej będą niższe niż dla kierowników i wykwalifikowanych specjalistów. Wynika to z faktu, że właśnie dla tej grupy najwięcej firm planuje zamrożenie płac zasadniczych.

Drugą „poszkodowaną” grupą będą pracownicy fizyczni – różnica między średnią podwyżek z uwzględnieniem firm, które ich nie przyznają, a średnią tylko dla oferujących podwyżki pracownikom fizycznym wynosi 0,4 punktu procentowego.

- W obliczu niepewnych wyników biznesowych, wiele organizacji woli przyznawać pracownikom większe premie lub nagrody zamiast zwiększania stałych kosztów operacyjnych. Inną powszechną praktyką, szczególnie w przypadku stanowisk fizycznych jest tzw. premia regulaminowa, będąca de facto stałym dodatkiem do płacy, ale nie pensją sensu stricte. Niestety taka „premia” raczej nie zmniejsza kosztów pracodawcy, a z perspektywy celu premiowania stanowi bardziej karę (gdy jej nie ma) niż motywator – komentuje Magdalena Dziekańska, Starszy Konsultant w Aon Hewitt.

fot. RoyStudio - Fotolia.com

Wzrosty wynagrodzeń w 2014 będą niższe niż w 2013 roku

Według najnowszego badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey firmy działające na polskim rynku planują w tym roku podwyżki wynagrodzeń średnio o 4,1%.


Firmy rodzinne działające na polskim rynku planują przyznać mniejsze podwyżki niż oddziały międzynarodowych koncernów, jak wynika z badania Aon Hewitt. Jest to niewątpliwie spowodowane niestabilną sytuacją rodzimego biznesu, który zdaje się wstrzemięźliwie podchodzić do informacji na temat końca kryzysu w Polsce czy trwałego ożywienia gospodarczego – dodaje Magdalena Dziekańska z Aon Hewitt.

Coraz rzadsza indeksacja płac

Według najnowszego badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey zaledwie 3,5% biorących udział w badaniu polskich firm przyznaje podwyżki obowiązkowo. Średnio taka podwyżka wynosi 2,2%.

- Indeksacja płac już od dawna jest reliktem przeszłości. Nowoczesne organizacje chcą przyznawać podwyżki tym pracownikom, których praca jest pozytywnie oceniana. Tym najlepszym dawać dużo więcej niż średnia w firmie lub inflacja w kraju, a co za tym idzie – najgorszym nie dawać wcale – komentuje Katarzyna Stasińska z Aon Hewitt.

Metodologia badania
W 26-stej edycji badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey przeprowadzonego w sierpniu 2013 w 120 krajach w 12 890 organizacjach z całego świata zebrano informacje o przyznanych w 2013 i planowanych na 2014 podwyżkach oraz planowanych zmianach w zatrudnieniu. W badaniu wzięło udział 219 firm działających na polskim rynku.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.