eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Branża finansowa i doradcza: wynagrodzenia 2013

Branża finansowa i doradcza: wynagrodzenia 2013

2013-09-13 00:50

Branża finansowa i doradcza: wynagrodzenia 2013

Najlepiej zarabiają specjaliści z doświadczeniem potwierdzonym międzynarodowymi certyfikatami © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Raport "Goldman Recruitment Salary Survey 2013", omawiający wynagrodzenia w polskiej branży finansowej i doradczej, potwierdza tendencje ostatnich lat: mimo kryzysu najlepiej zarabiają wciąż specjaliści z doświadczeniem potwierdzonym międzynarodowymi certyfikatami, skłonni pracować w różnych lokalizacjach i znający więcej niż jeden europejski język obcy.
Specjalizująca się w rekrutacjach do sektora finansowego firma Goldman Recruitment przebadała w drugiej połowie 2012 i na początku 2013 roku ponad 4 tys. specjalistów z całej Polski; w powstałym raporcie znalazły się szczegółowe dane o wynagrodzeniach w finansach, księgowości, bankowości, ubezpieczeniach, usługach doradczych i audycie.

Kwalifikacje w finansach w cenie

Niezależnie od profilu zawodowego szansę na lepszą pensję zwiększa znacznie zdobycie międzynarodowych uprawnień. Profesjonaliści mogący poszczycić się certyfikatem ACCA, CIMA czy CIA zarabiają nawet o 80% więcej niż osoby, które dopiero takie kwalifikacje zdobywają. Zgodnie z raportem średnie miesięczne wynagrodzenie brutto dyrektora finansowego legitymującego się ACCA wynosiło w 2012 r. blisko 28 tys. zł, podczas gdy średnia dla tego stanowiska z wyłączeniem tej kwalifikacji była o 40% niższa (16 tys. zł). Kontroler finansowy z tytułem CIMA zarabiał średnio ok. 20 tys. zł, natomiast bez tej kwalifikacji przeciętnie nie więcej niż 10 tys. zł. - Osoby, które zaczynają zdobywać kwalifikacje zawodowe są bardzo często na początku swojej kariery zawodowej, najczęściej z 2 - 4 letnim doświadczeniem. Profesjonaliści, którzy posiadają już certyfikat to z kolei najczęściej osoby, które zdobyły go kilka lat temu i zajmują kierownicze stanowiska – zauważa Grzegorz Koterwa, Dyrektor Zarządzający w Goldman Recruitment.

fot. mat. prasowe

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto osób posiadających / będących w trakcie uzyskiwania certyfik

Profesjonaliści mogący poszczycić się certyfikatem ACCA, CIMA czy CIA zarabiają nawet o 80% więcej niż osoby, które dopiero takie kwalifikacje zdobywają.


Zarobki: od Księgowego do konsultanta biznesowego

Najwyższe średnie wynagrodzenie występuje w doradztwie biznesowym i audycie wewnętrznym. Są to obszary, w których cenieni są wysoko wykwalifikowani specjaliści, zespoły są niewielkie, a pracodawca oczekuje od nich gotowości do pracy projektowej i częstych podróży służbowych. Na drugim biegunie, jeżeli chodzi o poziom wynagrodzenia, znajduje się np. księgowość czy bankowość detaliczna. Najczęściej oferowanym przez pracodawców benefitem jest pokrycie kosztów udziału w kursach i szkoleniach (44% respondentów) oraz opieka medyczna (42% respondentów). Wynagrodzenie Dyrektora Finansowego czy Kontrolera Finansowego od kilku lat kształtuje się na niezmienionym poziomie nawet z niewielką tendencją spadkową – od kilkunastu miesięcy obserwujemy spadek ofert pracy dla Dyrektorów i Kontrolerów Finansowych, co nie pozostaje bez wpływu na oczekiwania finansowe kandydatów. Jeżeli pojawiają się oferta pracy to zdarza się, że otrzymujemy nawet 400 CV z których znacząca część spełnia kryteria formalne – komentuje Grzegorz Koterwa. Z kolei od blisko dwóch lat obserwujemy rosnące zapotrzebowania na specjalistów od zarządzania ryzykiem informatycznym, zwłaszcza w instytucjach finansowych i w firmach doradczych – dodaje Grzegorz Koterwa z Goldman Recruitment.

fot. mat. prasowe

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w branżach

Najwyższe średnie wynagrodzenie występuje w doradztwie biznesowym i audycie wewnętrznym.Księgowi z językami obcymi pilnie poszukiwani

Centra BPO/SSC, które w głównej mierze zajmują się obsługą procesów finansowo-księgowych, rozwijają się niezwykle dynamicznie. Według szacunków Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych łączne zatrudnienie w tym sektorze może przekroczyć 115 – 120 tys. pracowników. Księgowi znający oprócz angielskiego przynajmniej jeden język obcy są najbardziej pożądani na rynku pracy w ramach tej branży. Największym zainteresowaniem cieszą się języki nordyckie. Średnie wynagrodzenie w sektorze wykazuje tendencję wzrostową, ale w największym stopniu w obszarach, gdzie występuje deficyt kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami i znajomością języków obcych. - Wynagrodzenie miesięczne, jakie ma szansę otrzymać księgowy z ok. rocznym doświadczeniem ze znajomością nietypowego języka obcego, zdarza się że przekracza kwotę 6 000 zł brutto, podczas gdy absolwent rachunkowości ze znajomością języka angielskiego może liczyć średnio na niecałe 3 000 zł brutto komentuje Grzegorz Koterwa z Goldman Recruitment.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: