eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Powrót do pracy po urlopie: jak uniknąć stresu?

Powrót do pracy po urlopie: jak uniknąć stresu?

2013-08-29 00:22

Powrót do pracy po urlopie: jak uniknąć stresu?

Jak pokonać Post Holiday Tension i uniknąć jesiennej depresji? © Picture-Factory - Fotolia.com

Przełom lata i jesieni to trudny czas nawet dla największych optymistów. Spadek temperatury, krótsze dni i powrót z wakacyjnych podróży za biurko powodują, że często brakuje nam motywacji, aktywności i energii do działania. Jak odgonić od siebie depresyjny nastrój i odzyskać wewnętrzną siłę radzi Mateusz Grzesiak, międzynarodowy psycholog i trener rozwoju osobistego.

Przeczytaj także: Powrót z urlopu do pracy

Badania Brytyjczyków pokazują, że jedynie 1 na 4 pracowników wraca po urlopie do pracy wypoczęty. 80% z nich przechodzi przez różne objawy tzw. back to work blues, nazywanego przez psychologów PHT (Post Holiday Tension, czyli Zespół Napięcia Powakacyjnego). Jak podkreślają naukowcy z Manchester Metropolitan University, przy dzisiejszym szybkim tempie życia i rosnących oczekiwaniach odpoczynek jest coraz trudniejszy, a dla niektórych (np. pracoholików) czasem nieosiągalny. Trudno też będzie tym, którzy nie lubią swojej pracy i w czasie urlopu zdążyli to sobie wiele razy przypomnieć, utrudniając sobie powrót za biurko.

Choć przyczyn powakacyjnego bluesa jest wiele, to symptomy PHT są podobne:
  • bóle głowy
  • zdenerwowanie
  • przeciążenie obowiązkami
  • brak zainteresowania
  • problemy z koncentracją
  • kiepskie nastroje

Ale psychologia ma na to antidotum i stosując się do kilku prostych rad będzie nam o wiele łatwiej odzyskać psychiczny komfort – tłumaczy Mateusz Grzesiak.

Po pierwsze – zorganizuj miejsce pracy

Eksperci psychologii rekomendują, aby zwiększyć komfort pracy po odbytym urlopie m.in. poprzez lepszą organizację dnia i miejsca pracy. Wprowadzenie porządku pozwoli nam na podniesienie własnej samodyscypliny i koncentracji. Badania pokazują, że praca w czystym i lepiej zorganizowanym miejscu jest efektywniejsza i sprawia więcej przyjemności.

Zadbaj o swój komfort psychiczny i dobre samopoczucie, pijąc kawę z ulubionego kubka czy umieszczając na pulpicie komputera najlepsze zdjęcie z wakacji. Po wypoczynku jesteś wypoczęty i naładowany pozytywną energią i siłą – wykorzystaj to w pracy – sugeruje Mateusz Grzesiak.

fot. Picture-Factory - Fotolia.com

Jak pokonać Post Holiday Tension i uniknąć jesiennej depresji?

Nie wchodź od razu na najwyższe obroty po powrocie z urlopu do pracy, ponieważ inaczej poczujesz się przeciążony i zniechęcony. Możesz również się rozchorować, co jest typową przypadłością tych, którzy przed urlopem pracują jak wariaci i potem na urlopie pierwszy tydzień spędzają w łóżku z grypą.


Po drugie – wyluzuj!

Nagła zmiana trybu życia z wolniejszego, spokojniejszego i bez napiętego kalendarza w tryb codziennej służbowej aktywności może w znaczący sposób obniżyć nasz komfort psychiczny. Warto, w ramach możliwości, rozłożyć i zorganizować swoje zawodowe obowiązki. Nie wchodź od razu na najwyższe obroty po powrocie z urlopu do pracy, ponieważ inaczej poczujesz się przeciążony i zniechęcony. Możesz również się rozchorować, co jest typową przypadłością tych, którzy przed urlopem pracują jak wariaci i potem na urlopie pierwszy tydzień spędzają w łóżku z grypą. Dlatego wracaj stopniowo, powoli i konsekwentnie do swoich obowiązków. Rób co jakiś czas krótkie przerwy, spaceruj, nie pozwól kolegom z pracy i klientom od razu bombardować Cię zadaniami. Nie podejmuj w tym okresie drastycznych decyzji i pozwól sobie zaadoptować się do sytuacji na nowo – apeluje psycholog.

Po trzecie – skup się na nowych zadaniach

Największym wyzwaniem po powrocie do pracy jest pogodzenie się z nadchodzącym rutynowym charakterem dnia. Zdaniem psychologów, jednym z najtrudniejszych zadań po letnim sezonie jest pogodzenie się z faktem, że nawet najdłuższe wakacje muszą kiedyś dobiec końca. Twoje wakacje były udane. Właśnie – były. Uśmiechnij się, zamykając ten rozdział i zacznij pisać nowy, dotyczący przyszłości. Skup się na tym, co Cię czeka i co zamierzasz wprowadzić nowego. Praca może przynosić wiele radości, gdy działamy kreatywnie, prorozwojowo, entuzjastycznie, patrzymy pozytywnie na stojące przed nami wyzwania i cieszymy się z nadchodzących wydarzeń. Będąc obecnym w pracy i osiągając zaplanowane efekty, poczujesz się lepiej, będziesz się samorealizował, będziesz widział głębszy sens w swoich działaniach. Pozytywni ludzie żyją dłużej (jak pokazały badania na baseballistach z Wayne State University z 2010, uśmiechnięci sportowcy żyli aż 7 lat dłużej!), lepiej sobie radzą ze stresem i z porażkami, rzadziej się przeziębiają i mniej chorują na serce. Dlatego pamiętaj o uśmiechaniu się, bo jak pokazują badania z Penn State University (2005), uśmiechający się ludzie są postrzegani jako bardziej kompetentni! Uciesz się, że urlop się skończył i pracuj sumiennie teraz, by następne wakacje były jeszcze bardziej udane. I najważniejsze – jeśli naprawdę jesteś pasjonatem swojej pracy, nie poczujesz nawet, że do niej wracasz. To styl życia, jaki kochasz, w jakim się realizujesz i tworzysz taką przyszłość, w jakiej chcesz żyć – przekonuje Mateusz Grzesiak.

Mateusz Grzesiak

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Praca Warszawa 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Niezłe, ale...

    Js / 2013-08-30 17:19:05

    Niezły tekst, ale cały problem polega na tym, że człowiek nie zawsze potrafi ot tak, na zawołanie, wedle Pańskich wskazówek spojrzeć na swoją pracę pozytywnie i w ogóle być uśmiechniętym od ucha do ucha. Problem niechęci, stresu, depresji itp. sięga o wiele, wiele głębiej i najlepiej byłoby podejść do całego tematu od zupełnie innej strony. Cały negatywizm powstaje w człowieku z jednego powodu – poczucia separacji i odrębności oraz wręcz ciągłego, nieświadomego myślenia, nieustającej mentalnej ucieczki od rzeczywistości Tu i Teraz. Człowiek przede wszystkim powinien się Obudzić i uświadomić sobie, że poprzez utożsamianie się z wszelkimi myślami dotyczącymi przeszłości czy przyszłości, żyje w nieustannej iluzji, która jest bezpośrednią przyczyną stresu, depresji i tym podobnych rzeczy.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: