eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Doświadczenie zawodowe warto zdobyć podczas nauki

Doświadczenie zawodowe warto zdobyć podczas nauki

2013-06-03 13:55

Doświadczenie zawodowe warto zdobyć podczas nauki

Doświadczenie zawodowe warto zdobyć podczas nauki © anyaberkut - Fotolia.com

Maturzyści dopiero co skończyli egzaminy, studenci szykują się już do sesji. Wielu z nich staje także przed wyborem pierwszej pracy. To ważne, by rozpoczęli zdobywanie doświadczenia jeszcze podczas nauki, bo ułatwia to potem start na zawodowej ścieżce. Serwis Pracuj.pl wraz z portalem ArchitekciKariery.pl podpowiada, jak zorientować się na rynku pracy i o czym pamiętać w trakcie budowania swojego profesjonalnego wizerunku.

Przeczytaj także: Kariera w IT musi być przemyślana

Wielu młodym osobom wymóg „doświadczenia” zawarty w ofertach pracy spędza sen z powiek. Według danych portalu Pracuj.pl, obecnie blisko ¾ ogłoszeń w tym serwisie zawiera takie oczekiwanie. Dodatkowo doniesienia o bezrobociu wśród młodych Europejczyków, które sięga prawie 24%, a w Polsce nawet 28%, też nie napawają ich optymizmem. W takiej sytuacji warto inwestować w swój rozwój zawodowy i zdobywanie doświadczeń możliwie jak najwcześniej. Praca podczas studiów to doskonała okazja nie tylko do zdobycia nowych umiejętności i praktyki, ale też do zrozumienia, jak działają poszczególne działy w firmach, relacje z klientami i współpracownikami oraz jak funkcjonuje rynek pracy i procesy rekrutacyjne. Wiedza ta z pewnością zaprocentuje po zakończeniu studiów.

Jak podkreśla Beata Kapcewicz z serwisu ArchitekciKariery.pl, warto też udzielać się w innych obszarach, bowiem czasem dużo bardziej liczą się kompetencje zdobyte na przykład podczas pracy w organizacjach studenckich, niż doświadczenie kierunkowe. – Dzięki podejmowaniu różnych wyzwań jeszcze w czasie nauki, po skończeniu studiów absolwenci mogą konkurować z doświadczonymi pracownikami. Dziś ze względu na sytuację gospodarczą pracodawcy poszukują doświadczonych pracowników, często nie mają możliwości, by nowozatrudnionych uczyć od podstaw. Wówczas preferują tych z doświadczeniem, choćby minimalnym. Wskazanie konkretnych umiejętności udowadnia pracodawcy, w jakich działaniach dana osoba odnajdywała się najlepiej, gdzie są jej mocne strony. Bez tego oferta kandydata ma jedynie charakter deklaratywny.

Jak pokazało badanie Campus 2012, przeprowadzone przez Pracuj.pl wśród ponad 8 tys. studentów i absolwentów, na szczęście żacy zdają sobie sprawę z wymogów pracodawców – aż 90% z nich pierwsze doświadczenia zdobywało już na studiach, z czego w 70% przypadków odbyte staże i praktyki były związane z kierunkiem studiów.

fot. anyaberkut - Fotolia.com

Doświadczenie zawodowe warto zdobyć podczas nauki

Praca podczas studiów to doskonała okazja nie tylko do zdobycia nowych umiejętności i praktyki, ale też do zrozumienia, jak działają poszczególne działy w firmach, relacje z klientami i współpracownikami oraz jak funkcjonuje rynek pracy i procesy rekrutacyjne.


Praca tak, ale… jak?

Chcieć zdobywać doświadczenie to połowa sukcesu, druga to wiedzieć, jak to robić i czym kierować się przy wyborze swojej ścieżki. Jak pokazują wyniki ww. badania, 67% badanych przy wyborze kierunku studiów brało pod uwagę aktualną sytuację na rynku pracy. Co ciekawe, częściej zwracały na to uwagę osoby z wykształceniem technicznym (77% wskazań) i ekonomicznym (73%), niż humanistycznym (56%), dla których obecnie jest zdecydowanie mniej ofert. - Wybór swojej ścieżki kariery jest procesem, który rozpoczyna się już w szkole średniej, kiedy uczniowie zauważają swoje predyspozycje do nauk ścisłych lub humanistycznych. Wybór kierunku studiów to kolejna bardzo istotna decyzja – komentuje Beata Kapcewicz.

Jak widać na podstawie wyników badań, przyszłą pracę ponad połowa studentów wiąże ze swoją specjalizacją na studiach – dodaje. Głównym powodem wyboru danej branży zatrudnienia jest bowiem dla badanych przez Pracuj.pl jej zgodność z zainteresowaniami i wykształceniem (odpowiednio 67% i 55% wskazań).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: