eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Poszukiwanie pracy coraz trudniejsze

Poszukiwanie pracy coraz trudniejsze

2013-02-10 00:15

Poszukiwanie pracy coraz trudniejsze

Poszukiwanie pracy coraz trudniejsze © pzAxe - Fotolia.com

Rynek pracodawcy nie nastraja optymistycznie. Warto jednak wiedzieć, jak się na nim odnaleźć, aby nie przegapić okazji na zatrudnienie. Agata Zdybicka, ekspert Work Service wyjaśnia, gdzie szukać pracy, jakich pracowników najbardziej poszukują pracodawcy oraz co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Przeczytaj także: Co utrudnia poszukiwanie pracy?

Najbardziej poszukiwane zawody

Obecnie w warunkach wysokiego bezrobocia to kompetencje, uprawnienia i doświadczenie mają największy wpływ na decyzję kogo zatrudnić. Poszukiwany jest przede wszystkim personel wykwalifikowany. – Rynek chłonie pracowników z umiejętnością spawania (metodą MIG, MAG i TIG) – szczególnie na Śląsku i w Pomorskiem – i wcale nie jest tu istotne ich wykształcenie zawodowe. Poszukiwani są także operatorzy wózków widłowych, maszyn numerycznych, czy też inżynierowie budów – tłumaczy Agata Zdybicka Kierownik Działu Rozwoju Rynków w Work Service. Jeśli chodzi o pracowników umysłowych wciąż brakuje programistów, pracowników działu IT i finansistów – w szczególności osób znających przynajmniej jeden język obcy. – W Małopolsce, Wielkopolsce, w Łódzkiem i na Dolnym Śląsku brakuje personelu w centrach usług zagranicznych firm (BPO - Business Process Offshoring). Tu jednak, oprócz znajomości minimum dwóch języków obcych, mile widziane jest wykształcenie kierunkowe: księgowość, ekonomia czy finanse – dodaje Zdybicka. Obecnie wiele procesów rekrutacyjnych skupia się także na poszukiwaniu doradców telefonicznych do działów call centre.

Na co zwraca uwagę pracodawca?

Coraz częściej wśród najbardziej poszukiwanych kwalifikacji na pierwszym miejscu stoi …doświadczenie. Jeśli mówimy o stanowiskach produkcyjnych, dużą rolę pracodawca przywiązuje do absencji chorobowych, stąd może zażądać od pracownika jego świadectwa pracy. Coraz częstszym warunkiem koniecznym do rozpatrzenia CV kandydata jest znajomość języka obcego w stopniu minimum średniozaawansowanym - najlepiej uargumentowanym stosownym certyfikatem.

fot. pzAxe - Fotolia.com

Poszukiwanie pracy coraz trudniejsze

Obecnie w warunkach wysokiego bezrobocia to kompetencje, uprawnienia i doświadczenie mają największy wpływ na decyzję kogo zatrudnić. Poszukiwany jest przede wszystkim personel wykwalifikowany.


Wzrost, czy spadek liczby ofert?

Obecnie statystyki GUS odnotowują stale pogłębiające się bezrobocie. – Warto jednak zaznaczyć, że wzrosła tendencja do pracy w tzw. szarej strefie. Nakładają się na to dwa czynniki: otwartość rynku pracy w Niemczech oraz wysokość wynagrodzeń proponowanych przez pracodawców, która obniżyła się w wielu wypadkach do poziomu minimalnego – komentuje Zdybicka. Liczba ofert pracy dla osób bez kwalifikacji zdecydowanie spadła, natomiast dla najbardziej uzdolnionych pracowników fizycznych, jak i umysłowych – wzrosła.

Gdzie spodziewać się miejsc pracy?

Rozmieszczenie lokalizacji nowych miejsc pracy uzależnione jest od planowanych inwestycji oraz rozbudowy firm będących poddostawcami biznesu. Bardzo ważnym czynnikiem jest także mobilność poszukujących pracy oraz gotowość do zmiany miejsca pracy czy zamieszkania. – Zarekomendowałabym śledzenie strony Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych, na której opisane są potencjalne inwestycje i profile firm. Łatwo wówczas zgadnąć, gdzie i kogo będą potrzebować przyszli pracodawcy, a co więcej, można szukać pracy w tych firmach, jeszcze zanim zacznie się oficjalna rekrutacja – radzi Agata Zdybicka.

Pomóż swojemu szczęściu

„Nie od razu Rzym zbudowano”. Postaw na swój rozwój, bo nikt inny za Ciebie tego nie zrobi. Postaraj się uzupełnić swoje luki kompetencyjne, uzyskaj uprawnienia, a może zapisz się na kurs języka. Krok po kroku buduj swoje CV. Dzięki temu staniesz się konkurencyjny i wtedy pracodawcy będą szukali Ciebie, a nie na odwrót.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • IT - raczej warto

    Taady / 2013-02-12 08:55:13

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2013-02-12 08:56:39)

    "Jeśli chodzi o pracowników umysłowych wciąż brakuje programistów, pracowników działu IT i finansistów – w szczególności osób znających przynajmniej jeden język obcy" - pełna zgoda odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Praca warta uwagi

    Taady / 2013-02-12 08:55:14

    Fajny, merytoryczny artykuł :) Rzeczywiście branża IT jest teraz chłonna jak gąbka. I to nie dlatego, że rotacja jest wielka ale dlatego, że po prostu rynek nie nasycił się jeszcze wykwalifikowanymi specjalistami. stąd m.in. biorą się wysokie wynagrodzenia, szkolenia i benefity. od kilku lat pracuje w primesoft i widać wyraźnie, że ten szybki wzrost raczej szybko się nie skończy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: