eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Nowe CV na Nowy Rok

Nowe CV na Nowy Rok

2013-01-01 00:11

Nowe CV na Nowy Rok

CV © herreneck - Fotolia.com

Jedną z najwspanialszych rzeczy w Nowym Roku jest naturalne poczucie świeżego startu, nowych wyzwań, celów i możliwości. Dotyczy to również kariery zawodowej. Zmiany warto zacząć od podstawowej rzeczy - CV. Eksperci Monsterpolska.pl radzą, jak w czterech krokach je odmienić, by w Nowym Roku znaleźć wymarzoną pracę.

Przeczytaj także: Jak napisać wyróżniające się CV?

Spójrz wstecz

Przeanalizuj, co do tej pory zrobiłeś. Zastanów się, jak Twoja praca lub obowiązki zmieniły się w minionym roku, wliczając w to wszystkie ważne, ale łatwe do przeoczenia, umiejętności miękkie. Wszystko, czego się nauczyłeś i doświadczyłeś, może być przydatne w Twoim nowym CV. Wziąłeś urlop naukowy, przeprowadziłeś charytatywną kampanię, nauczyłeś się nowego języka, a może przejąłeś nowe obowiązki w pracy? Przeanalizuj wszystkie te rzeczy i podkreśl je w swoim nowym CV – to właśnie one pokażą Twój rozwój i ambicje.

Selekcjonuj treść

Twoje CV powinno być krótkie, przekonujące i ciekawe, by potencjalni pracodawcy i rekruterzy zechcieli się z Tobą spotkać i dokładniej Cię poznać. Pracodawcy poświęcają zazwyczaj tylko kilka sekund na każdą aplikację, przeglądając stos CV, więc masz niewiele czasu, by wywrzeć na nich dobre pierwsze wrażenie. Przede wszystkim, wyzbyj się tzw. „lania wody”. Wyrzuć z CV wszystko, co nie ma bezpośredniego związku z pracą, której szukasz, lub nie mówi czytającej je osobie niczego o Tobie i Twoich cechach. Nie miej sentymentu do zachowania w CV starych, nieaktualnych informacji sprzed lat.

Czasem musisz odrzucić coś, co uważasz za dobre. Zadaj sobie pytanie, czy ta „dobra rzecz” jest naprawdę niezbędna w pracy, której szukasz. Innymi słowy, postaraj się, by każdy element w Twoim CV miał uzasadnienie pod kątem ogłoszenia o pracę, na które odpowiadasz, i stanowiska, o które się starasz.

Twoje pole do manewru nie jest zbyt duże – CV to zazwyczaj jedna, a maksymalnie dwie bardzo dobrze napisane, przekonujące strony. Wszystko powinno być starannie edytowane i mieć swoje miejsce. Oczywiście, jeżeli masz jeszcze niewiele doświadczenia i umiejętności, musisz je dobrze podkreślić, ale pamiętaj o unikaniu powtórzeń, bo wygląda to niezgrabnie i desperacko. Natomiast jeśli pracujesz od wielu lat, wpisz do CV kilka ostatnich, najważniejszych miejsc pracy – nie musisz mówić potencjalnemu pracodawcy, że kilka lat temu, w czasie studiów, pracowałeś jako kelner, jeśli od tego czasu wykonujesz inny zawód, związany ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

fot. herreneck - Fotolia.com

CV

CV musi być na bieżąco uaktualniane, wszak zmienia się wraz z rozwojem Twojej kariery zawodowej, to ciągły proces.


Rozplanuj układ treści

Chaotyczne, nieuporządkowane CV może zniechęcić rekrutera do zapoznania się z nim. Jeśli nie jest czytelne, potencjalny pracodawca będzie musiał się sporo namęczyć, żeby znaleźć w nim informacje, których szuka. Wówczas może okazać się, że nieważne jest, jak wiele sobą reprezentujesz i jakie umiejętności oraz doświadczenie posiadasz – większość pracodawców nie poświęci czasu, by przebrnąć przez Twoje dokumenty aplikacyjne.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje CV jest dobrze rozplanowane, rzuć okiem na przykładowe wzory CV dostępne na stronie Monsterpolska.pl, które pomogą Ci uporządkować Twoje dokumenty aplikacyjne. Znajdziesz tam również wzory listów motywacyjnych, dzięki którym napiszesz list współgrający z Twoim CV.

Próba Twojego CV

CV musi być na bieżąco uaktualniane, wszak zmienia się wraz z rozwojem Twojej kariery zawodowej, to ciągły proces. Kiedy będzie już gotowe i będziesz zadowolony z jego treści i układu, zobacz, co sądzą o nim inni. Wyślij swoje CV do przyjaciół, współpracowników lub nawet poprzednich przełożonych (świetnie, jeśli masz możliwość uzyskania fachowej porady profesjonalnego konsultanta ds. rekrutacji). Pozwól tym osobom wyrazić szczerą opinię na temat Twojego CV. Zapytaj ich o odbiór i przemyślenia na temat dokumentu. Może pomocne okażą się te pytania:
  • Jakie CV sprawia pierwsze wrażenie?
  • Czy jest interesujące, przykuwa uwagę?
  • Czy dużo czasu zajmuje odnalezienie w nim najistotniejszych informacji?
  • Czy informacje w nim zawarte są łatwe do czytania i zrozumiałe?
  • Czy CV pokazuje Twoje najlepsze strony?
  • Jaki jest ton Twojego CV – brzmi zbyt zarozumiale, zbyt pewnie, czy też byłeś za mało pewny siebie?
Nie każdy pracodawca jest ekspertem czy profesjonalnym konsultantem ds. rekrutacji. Jednak pamiętaj – każdy czytający szybko zauważy, że CV jest niechlujne i nie zadałeś sobie trudu, by przygotować je starannie. Rekrutujący zorientują się również wtedy, gdy zwyczajnie przeredagujesz stare CV i przystosujesz je do nowej posady. Im więcej wysiłku włożysz w przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, tym większe są szanse, że osiągniesz sukces i dostaniesz wymarzoną pracę. Zatem popracuj nad swoim CV, a naprawdę będziesz mógł cieszyć się szczęśliwym Nowym Rokiem.
Przeczytaj także: 5 cech dobrego CV 5 cech dobrego CV

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: