eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rolnicza renta szkoleniowa

Rolnicza renta szkoleniowa

2012-08-13 11:15

Rolnicza renta szkoleniowa

Traktor © DeshaCAM - Fotolia.com

Rolnicza renta szkoleniowa to świadczenie przysługujące osobom, które podlegają ubezpieczeniu w KRUS i dodatkowo spełniają warunki wymagane do uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i w stosunku do których orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego w związku z trwałą całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym.

Przeczytaj także: Renta szkoleniowa otwiera nowe możliwości

Kogo uważa się za osobę całkowicie niezdolną do pracy?

Za osobę całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym uważa się osobę ubezpieczoną w KRUS, która z powodu naruszenia sprawności organizmu utraciła zdolność do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.

Kiedy całkowitą niezdolność do pracy uważa się za trwałą?

Całkowitą niezdolność do pracy uważa się za trwałą, gdy osoba ubezpieczona nie rokuje odzyskania zdolności do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.

Na jaki okres przyznawana jest rolnicza renta szkoleniowa?

Rolnicza renta szkoleniowa przysługuje przez 6 miesięcy, jednakże okres ten może ulec wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, nie dłużej jednak niż do 36 miesięcy. Przedłużenie prawa do tej renty następuje na wniosek starosty. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kieruje osobę, której przyznano rolniczą rentę szkoleniową, do powiatowego urzędu pracy w celu poddania się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Kiedy ustaje prawo do rolniczej renty szkoleniowej?

fot. DeshaCAM - Fotolia.com

Traktor

Rolnicza renta szkoleniowa

Prawo do renty szkoleniowej ustaje:
  • od dnia podjęcia zatrudnienia, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych lub od dnia, w którym uprawniony odmówił, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia złożonej przez powiatowy urząd pracy bądź
  • od dnia otrzymania przez Kasę zawiadomienia od starosty o braku możliwości przekwalifikowania uprawnionego do innego zawodu lub o braku możliwości przedstawienia propozycji odpowiedniego zatrudnienia w terminie 6 miesięcy od dnia ukończenia szkolenia, nie później niż w okresie 36 miesięcy pobierania tej renty,
  • od dnia otrzymania przez Kasę zawiadomienia od starosty o tym, że uprawniony nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Koszty przekwalifikowania zawodowego rencisty w okresie pobierania rolniczej renty szkoleniowej są finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/swiadczenia/swiadczenia-z-ubezpieczenia-emerytalno-rentowego/renta-rolnicza-szkoleniowa/

Agnieszka Banasik

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: