eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Odmowa przyjęcia oferty pracy

Odmowa przyjęcia oferty pracy

2012-07-19 00:21

Odmowa przyjęcia oferty pracy

Osoba zarejestrowana jako bezrobotna musi być zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia © whitelook - Fotolia.com

Na osoby zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne nałożone zostały obowiązki określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ich niewypełnienie wiąże się m.in. z pozbawieniem statusu osoby bezrobotnej.

Przeczytaj także: Rejestracja w urzędzie pracy a prawo do zasiłku

fot. whitelook - Fotolia.com

Osoba zarejestrowana jako bezrobotna musi być zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia

Jeżeli przedstawiona oferta pracy nie spełnia kryteriów podanych powyżej, osoba bezrobotna może uzasadniać odmowę jej przyjęcia

Osoba zarejestrowana jako bezrobotna musi być zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia. Ma ona również obowiązek stawiania się w urzędzie pracy w wyznaczonych terminach w celu potwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia. W trakcie obowiązkowej wizyty pośrednik pracy może przedstawiać osobie bezrobotnej oferty pracy. Co stanie się jednak w sytuacji, gdy odmówi ona przyjęcia takiej oferty?

Jeżeli osoba bezrobotna odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy, może zostać pozbawiona statusu bezrobotnego odpowiednio na:
  • 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
  • 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
  • 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.

Przez pojęcie odpowiedniej pracy należy rozumieć zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny posiada wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po wcześniejszym szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu i powrotu środkami transportu zbiorowego nie przekracza trzech godzin dziennie, za wykonywanie których osiąga się miesięcznie co najmniej minimalne wynagrodzenie brutto w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Jeżeli przedstawiona oferta pracy nie spełnia kryteriów podanych powyżej, osoba bezrobotna może uzasadniać odmowę jej przyjęcia. Gdy wykonywanie danej pracy jest niemożliwe ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego. Wszelkie dokumenty potwierdzające przeciwwskazania do wykonywania określonych prac należy przedstawić w momencie rejestracji.

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z późn. zm.

Agnieszka Banasik,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: