eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rekrutacja: ważne referencje pracownika

Rekrutacja: ważne referencje pracownika

2012-05-20 00:15

Przeczytaj także: Rekrutacja pracowników a referencje


Najczęściej firmy rekrutacyjne pozyskują referencje w systemie 360 stopni. Jednak w zależności od stanowiska na jakie aplikuje kandydat referencje mogą mieć różne znaczenie. Ważnym kryterium doboru osób, które mogą udzielić referencji jest również to, jak blisko kandydat współpracował z daną osobą. „Informacje od przełożonego zza granicy, z którym pracownik miał kontakt raz w miesiącu niewiele nam powiedzą o jego codziennym stylu pracy. Podobnie, nie uzyskamy satysfakcjonującej opinii o umiejętnościach współpracy zespołowej od współpracownika na podobnym stanowisku, ale który nigdy nie realizował wspólnych projektów z kandydatem.” – komentuje Aleksandra Kujawa, p.o. menedżera zespołu rekrutującego specjalistów i menedżerów w obszarze sprzedaży i marketingu w Antal International.

Negatywne referencje

Jak uniknąć negatywnego wpływu referencji na proces rekrutacyjny? Przede wszystkim być szczerym z rekruterem. Jeśli współpraca kandydata z wcześniejszym przełożonym nie układała się, warto o tym od razu powiedzieć i wyjaśnić używając obiektywnych i merytorycznych argumentów dlaczego tak było. „Niejednokrotnie się zdarza, że pracownicy mają odmienne poglądy, inny sposób rozwiązywania problemów czy po prostu zupełnie niewspółgrające typy osobowości, szczególnie jeśli w międzyczasie funkcję przełożonego objęła inna osoba. Takie sytuacje się zdarzają i jeśli rekruter zostanie o tym poinformowany z pewnością weźmie to pod uwagę. Tak naprawdę zdecydowanie gorsze wrażenie zrobi menedżer przypisujący sobie zasługi swojego zespołu, jako swój indywidualny sukces. Dlatego warto podkreślać, jaka była dokładnie nasza rola w projekcie.” zapewnia Aleksandra Kujawa, p.o. menedżera zespołu rekrutującego specjalistów i menedżerów w obszarze sprzedaży i marketingu w Antal International.

Rekruter dzwoni po referencje... do nas

Przede wszystkim konsultant renomowanej firmy rekrutacyjnej nigdy nie zdradzi kandydatowi jaki był wynik rozmowy z byłym współpracownikiem. Oznacza to, że osoba udzielająca referencji może liczyć na pełną poufność. „W Stanach Zjednoczonych czy krajach Europy Zachodniej, gdzie kultura feedbacku jest bardzo rozwinięta udzielający referencji przekazują szczere i kompleksowe informacje. W Polsce niestety zakłada się, że z czystej chęci pomocy i empatii wypada mówić tylko w superlatywach o byłych współpracownikach. Jednak warto szczerze porozmawiać z rekruterem – taka opinia pozwoli sprawdzić nie tylko kompetencje i kwalifikacje kandydata, ale dowiedzieć się w jakiej kulturze organizacyjnej będzie on czuł się najlepiej i jaka praca będzie dla niego najbardziej satysfakcjonująca.” – zauważa Aleksandra Kujawa, p.o. menedżera zespołu rekrutującego specjalistów i menedżerów w obszarze sprzedaży i marketingu w Antal International.

Jeśli wiemy, że zostaliśmy wskazani jako źródło referencji, warto poświęcić chwilę na przygotowanie się do rozmowy z rekruterem. Pomoże nam to swobodnie przedstawić pełny obraz współpracownika. Istotne jest, aby przypomnieć sobie jak układała się współpraca, jak pracownik reagował w sytuacjach kryzysowych, jaki jest jest jego styl pracy, czy dochodziło do konfliktów, jakie są jego mocne i słabe strony. Były przełożony może również spodziewać się pytania, czy zdecydowałby się zatrudnić tę osobę ponownie.

fot. mat. prasowe

Referencje krok po kroku

Po pierwsze należy ustalić, kto może nam udzielić referencji


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: