eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wysokość wynagrodzenia absolwentów

Wysokość wynagrodzenia absolwentów

2012-05-11 00:10

Wysokość wynagrodzenia absolwentów

Wysokość wynagrodzenia © dmowski - Fotolia.com

Świeżo upieczony absolwent chciałby zarabiać średnio 2 056 PLN netto. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, w 2011 roku mediana wynagrodzeń absolwentów wyniosła 2500 PLN brutto. Jego wymagania nie odbiegały więc znacząco od rzeczywistości.
Mimo, iż oczekiwania płacowe młodych Polaków znacznie zmalały w porównaniu do lat poprzednich, studenci i absolwenci dość optymistycznie zapatrują się na swoje przyszłe zarobki. Jak wynika z badania Campus 2011 przeprowadzonego dla serwisu Pracuj.pl, w 2011 roku absolwenci chcieli w swojej pierwszej pracy otrzymywać przeciętnie 2 056 PLN netto (czyli niecałe 2 900 PLN brutto). Oczekiwania płacowe wstępujących na rynek pracy młodych Polaków uzależnione były w dużym stopniu od profilu ukończonych studiów.

Wysokość stawek płac dla młodych absolwentów w pewnym sensie odzwierciedlała deklarowane przez nich oczekiwania płacowe. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że w 2011 roku najwyższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci kierunków technicznych – mediana w tym przypadku to 3 000 PLN brutto. Natomiast sami studenci tych kierunków chcieli otrzymywać 2 265 PLN netto (3 155 brutto), po roku - 2 989 PLN, po 3 latach - 4 113 PLN (czyli 81% więcej, niż u progu kariery).

Jedne z najniższych zarobków otrzymywali absolwenci kierunków humanistycznych. Połowa z nich zarabiała pomiędzy 1 800 a 3 000 PLN. Mediana wynagrodzeń brutto dla tej grupy to 2 300 PLN. Ich oczekiwania płacowe nie były zresztą wygórowane. W pierwszej pracy chcieliby zarabiać „na rękę” 1 920 PLN, po 3 latach już 79% więcej – 3 445 PLN.

Czy warto więc studiować „modne kierunki”? - Lista najpopularniejszych kierunków studiów pozwala opisać strukturę podaży absolwentów na rynku pracy. Nie daje natomiast żadnej informacji o popycie na konkretne kwalifikacje. Mówiąc wprost: modny kierunek nie zapewnia dobrze płatnej pracy – ocenia Gabriela Jabłońska z portalu rynekpracy.pl.

fot. dmowski - Fotolia.com

Wysokość wynagrodzenia

Wysokość wynagrodzenia absolwentów

– Poza ukończonym kierunkiem studiów, bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na zarobki absolwentów była branża zatrudnienia – ocenia Teresa Hantz z firmy Sedlak & Sedlak. W 2011 roku najwyższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci zatrudnieni w telekomunikacji i IT – 3 000 PLN brutto. Nie bez znaczenia była także wielkość firmy, w jakiej zatrudnił się absolwent lub absolwentka. Generalnie, im większe przedsiębiorstwo, tym potencjalnie wyższe zarobki.

* Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń to największe w Polsce, niepubliczne badanie płac. W badaniu dominują ludzie młodzi (68,1% ma nie więcej niż 35 lat) oraz osoby z wykształceniem wyższym (77,2%). Sprawia to, że respondenci zajmują bardziej specjalistyczne stanowiska, a ich wynagrodzenia są wyższe niż przeciętnych osób. Dane liczbowe prezentowane są głównie za pomocą mediany, gdyż miara ta lepiej niż średnia charakteryzuje badaną populację. Mediana jest wartością dzielącą badaną populację na pół.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: