eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak czytać oferty pracy?

Jak czytać oferty pracy?

2012-05-29 00:11

Jak czytać oferty pracy?

Oferty pracy © teracreonte - Fotolia.com

Dziś na rynku pracy pracodawcy rywalizują ze sobą, by przyciągnąć jak najbardziej wykwalifikowanych kandydatów. Popularne kiedyś zwyczajne oferty pracy, które jeszcze kilka lat temu dominowały wśród ogłoszeń, zastąpiły profesjonalnie przygotowane oferty mające na celu zainteresowanie każdego, kto na nie trafi.

Przeczytaj także: Jak wyróżnić ofertę pracy?

Pisanie ofert pracy stało się obecnie także pracą. Jednak przy wysokich kosztach reklam oraz ograniczonym miejscu na każde ogłoszenie, działy HR musiały oprzeć się na pewnych modelach tworzenia większości ofert pracy.

Określenia takie jak: „dynamiczny, optymistyczny, aktywny, lubiący pracę w zespole” mówią kandydatom bardzo mało o tym czego tak naprawdę pracodawca poszukuje. Mimo tego, że badania dowiodły, iż większość poszukujących pracy woli, gdy informacje i oferty formułowane są w sposób jednoznaczny, to nadal najczęściej spotykamy ogólnikowe stwierdzenia. Co one tak naprawdę znaczą? Eksperci monsterpolska.pl przedstawiają kilka najpopularniejszych określeń pojawiających się w ofertach pracy:

Lubiący pracę w zespole

To oczywiste, że nikt nie będzie twierdził, że nie lubi pracy w zespole, dlatego określenie tego typu staje się bez znaczenia. Kiedy ostatnio widziałeś ogłoszenie, w którym szukano „odludka”? Po prostu pracodawca poszukuje osoby, która będzie w stanie bez problemu współpracować i nie wprowadzi zamieszania w zespole.

Zorientowany na wyniki

Pracodawcy chcą, by środki przeznaczone na pracowników się zwróciły. Dlatego poszukują kogoś, kto chce pracować, jest gotowy do poświęceń, by wypełniać swoje obowiązki, a także zwraca uwagę na to, jaki jego praca ma wpływ na firmę i jej dobro.

Dynamiczny

Innymi słowami - czy jesteś osobą dynamiczną, nowoczesną, kreatywną i inteligentną. Jesteś pełen pomysłów, które mogą wpłynąć na polepszenie sytuacji w firmie? To określenie zastąpiło stosowane kiedyś słowo „młody”, zanim nie wprowadzono zakazu prawnego pytania kandydatów o wiek. Nie martw się jednak, jeśli lubisz swoją pracę i cieszysz się z dobrych wyników, bez względu na wiek jesteś osobą dynamiczną.

fot. teracreonte - Fotolia.com

Oferty pracy

Jak czytać oferty pracy?

Dyspozycyjny

Bądź przygotowany na pełne poświęcenie się firmie. Może oznaczać to nawet przeniesienie do innego biura w innym mieście, pracę w nadgodzinach, a nawet w weekendy.

Konkurencyjne wynagrodzenie

Lepszym określeniem jest „atrakcyjne”. Wiadomo, że nie zapytasz o jazdę próbną samochodu, którego ceny nie znasz. Dlaczego więc rekrutujący ukrywają informacje o wysokości wynagrodzenia? Może dlatego, że jeszcze jej nie ustalili? A może chcą ją ukryć przed pracodawcą?

Nie daj się zwieść, postaraj się dowiedzieć o wysokości wynagrodzenia jak najwcześniej, by zaoszczędzić czas, który być może tracisz na pracę nie spełniającą Twoich wymagań finansowych.

Wynagrodzenie wynikowe

Oznacza to, że Twoje wynagrodzenie będzie składało się częściowo z podstawowej pensji oraz ze środków uzależnionych od Twoich wyników. „Zapytaj jakie są wymagania pracodawcy jeśli chodzi o wyniki i wysokość wynagrodzenia za ich spełnienie, następnie pomyśl, czy są one możliwe do osiągnięcia” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Rekrutacja to gra handlowa. Pracodawcy sprzedają posady i chcą pozyskać na nie najlepszych pracowników. Ty sprzedajesz siebie w momencie, kiedy wysyłasz swoje CV. Dlatego nie daj się zwieść mało znaczącym określeniom i zastanów się co mogą one oznaczać. Przejrzyj dokładnie każdą ofertę pracy zanim złożysz aplikację. Unikniesz tym samym ubiegania się o posadę, która niekoniecznie Cię interesuje.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: