eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Efektywne zarządzanie czasem pracy

Efektywne zarządzanie czasem pracy

2012-01-18 13:40

Efektywne zarządzanie czasem pracy

Plan zarządzania czasem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nie można go rozciągnąć, wydłużyć, zatrzymać, magazynować czy nabyć na życzenie kolejnych kilku minut, godzin lub dni. Czas, a raczej jego efektywne zarządzanie to kluczowy element nie tylko w realizowaniu codziennych obowiązków, ale przede wszystkim w pracy. Może nie jesteśmy w stanie zmienić jego biegu, ale możemy wpłynąć na zwiększenie własnej efektywności poprzez właściwe gospodarowanie czasem. Jak tego dokonać? - radzą eksperci netAkademii.

Przeczytaj także: Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?

Ile razy znalazłeś się w sytuacji, w której powiedziałeś „gdyby tylko dzień miał 48 godzin”? Prawdą jest, że przy dzisiejszym tempie życia, rzadko zdarzają się przypadki, w których mielibyśmy wystarczająco dużo czasu, by wykonać wszystkie nasze obowiązki. Pamiętajmy jednak, że zawsze jest dość czasu, by zrobić to, co najważniejsze! Dobry plan to podstawa. Co powinno się na niego składać?
  1. Określenie celu do zrealizowania
  2. Efektywnie zaplanowane działania za pomocą narzędzi zarządzania czasem
  3. Decyzje dotyczące priorytetów
  4. Realizacja planu
  5. Systematyczna kontrola

fot. mat. prasowe

Plan zarządzania czasem

Plan zarządzania czasem - wykres


Zastanów się, jakie korzyści płyną z efektywnego zarządzania czasem? Czy jest to większa, czy mniejsza szansa na realizację celu, mniejszy czy większy poziom stresu? Odpowiedzi nasuwają się same. Co więcej, ograniczenie tzw. złodziei czasu oraz efektywna organizacja pozwalają na zyskanie czasu na odpoczynek, rozwój i relacje z bliskimi osobami. Zwiększa się również motywacja do działania, a nie mniej ważna jest także korzyść wynikająca z realistycznej oceny sytuacji, która zmniejsza poziom stresu (na podstawie e-kursu z certyfikatem „Zarządzanie czasem” netAkademia.pl).

Pożeracz czasu – twój wróg!

Warunkiem wprowadzenia korzystnych zmian w systemie zarządzania czasem jest wiedza o tym, gdzie tracimy jego zasoby. Pożeracze czasu, nazywane również złodziejami czasu to bezproduktywne czynności, które wykonujemy świadomie lub nieświadomie. Co do nich należy?

"Głównym pożeraczem jest wielogodzinne oglądanie telewizji lub przeglądanie Internetu w celach rozrywkowych. Kolejni złodzieje to zła organizacja pracy, brak jasno sformułowanych celów i priorytetów, wykonywanie zbyt wielu czynności jednocześnie, porzucanie zaczętych zadań oraz nieplanowane rozmowy telefoniczne – tłumaczy Włodzimierz Rosiński, trener z serwisu netAkademia.pl. Naszą pracę może utrudniać również robienie zbyt częstych przerw, odkładanie obowiązków na później, zbyt długie zebrania i niezapowiedziani goście. Kolejne, często pojawiające się pożeracze, to nawet bałagan na biurku lub w komputerze, zła segregacja dokumentów oraz hałas.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: