eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia Święty Mikołaj w Polsce?

Ile zarabia Święty Mikołaj w Polsce?

2011-12-06 12:42

Przeczytaj także: Ile zarabia Święty Mikołaj 2013?


Taniej jest więc poprosić Świętego aby zaśpiewał lub zagrał na instrumencie – policzy sobie za to od 40 do 75 PLN. Przybysz z Koła Podbiegunowego może także zabrać ze sobą Śnieżynkę lub Panią Gwiazdkę. Jak wiadomo fatygowanie tak szacownych dam wieczornymi spacerami jest niezbyt bezpieczne – dlatego też za ich obecność należy sobie doliczyć od 60 do 220 PLN. Co jeśli dziecko boi się Świętego Mikołaja? Na to też jest rada – można zamówić wizytę bez niego, z samą tylko Śnieżynką.

Wielu Mikołajów już pod koniec listopada deklaruje, że skończyły im się wolne terminy. Jest to szczególnie niekorzystna sytuacja dla rodziców i opiekunów, którzy w natłoku pracy i obowiązków zapomnieli zaprosić Świętego do domu. Na pomoc wychodzi im oferta firm „dla zapominalskich”. W takiej sytuacji jednak za uśmiech i radość dziecka trzeba zapłacić więcej – średnio o 50%.

Lekki brzuszek się opłaca

Wybrać z tak szerokiej oferty nie jest łatwo, stąd Mikołajowie prześcigają się w wymyślaniu sposobów na budowę przewagi konkurencyjnej nad rywalami. Rodzice zazwyczaj wybierają Mikołaja, który ma wykształcenie bądź doświadczenie pedagogiczne i lubi dzieci. Jak wynika z przedstawionych powyżej danych, równie pożądane mogą być takie umiejętności jak gra na instrumencie czy znajomość języków obcych. Często również Mikołajowie chwalą się dużym brzuchem (imitującym oryginalny), siwizną czy autentyczną brodą. Nie można bowiem wyobrazić sobie większej wpadki niż, kiedy w trakcie obowiązkowego szarpania za brodę, zostanie ona w rękach dziecka. Nie mówiąc już o spadaniu peruki.

fot. mat. prasowe

Święty z agencji – cena za mikołajowe usługi (brutto w PLN)

Święty z agencji – cena za mikołajowe usługi (brutto w PLN)


Bardzo istotnym elementem atrakcyjności oferty jest ładny i solidnie wyglądający kostium. A to z kolei spora inwestycja. Mikołaj w swoje zarobki musi więc wkalkulować koszty poniesione na wizerunek. Może tu też leży rozwiązanie zagadki, dlaczego Mikołaj woli być „krasnalem” niż biskupem. Cena stroju dla Mikołaja-duchownego to wydatek rzędu 500 – 2 000 PLN. Mikołaj w wersji komercyjnej wyposażony we wszystkie potrzebne rekwizyty to koszt pomiędzy 150 a 350 PLN.

Mikołaj na saksach

Jeśli Mikołaj włada językami obcymi, powinien przemyśleć też zagraniczne oferty. Spośród przeanalizowanych krajów, bez wątpienia najwięcej zarobi w USA (w końcu w przypadku „wersji czerwonej” to jego ojczyzna) – tam dostanie średnio 112 EUR. Jeśli nie zdąży wyrobić wizy, lub podróż zbytnio mu się nie kalkuluje, potencjalnie najatrakcyjniejsze zarobki czekają na niego w Niemczech i Finlandii (około 100 EUR). Na Finlandię lepiej niech jednak uważa – może być niemiło, gdy spotka tego prawdziwego.

Najmniej za wizytę Mikołaj dostanie w Rosji, Irlandii i Anglii (średnio 50 EUR). Niewiele w więcej w Nowej Zelandii (60 EUR) i Kanadzie (70 EUR).

fot. mat. prasowe

Średnie stawki za wizytę Świętego Mikołaja w wybranych państwach (w EUR)

Średnie stawki za wizytę Świętego Mikołaja w wybranych państwach (w EUR)


Czy Mikołaj zarobi w tym roku na prezenty?

Odpowiedź brzmi: z pewnością tak. Pomimo szalejącego kryzysu i faktu, że tegoroczne stawki nie odbiegają od tych rok temu, przedsiębiorczy Mikołaj może się nieźle obłowić. Jak zdradził nam jeden z nich, w grudniu udało mu się zarobić 8 000 PLN – nie wliczając weekendów, w które nie pracuje.

Trzeba jednak pamiętać, że to praca wymagająca wyrzeczeń. Wizyty odbywają się przede wszystkim wieczorami, czasem po kilka dziennie – grafik jest dość napięty. Dodatkowo najwięcej można zarobić w Wigilię, po godzinie 15 – ten dzień więc też należy do roboczych dla Mikołajów. Z obserwacji licznych ogłoszeń wynika jednak, że chętnych nie brakuje.

Jak deklarują Mikołaje z serwisu mikolaj24.pl, są „w stanie dojechać nawet na koniec świata”. Kwestią pozostaje tylko, czy klient jest w stanie za to zapłacić.

Teresa Hantz

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: