eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jakie błędy w CV odstraszą rekrutera?

Jakie błędy w CV odstraszą rekrutera?

2011-12-02 09:53

Przeczytaj także: Jak napisać CV: 5 kłamstw, które gwarantują porażkę


13 WSKAZÓWEK JAK NAPISAĆ SKUTECZNE CV
  1. Określ swój cel w poszukiwaniu pracy przed napisaniem CV. Po określeniu stanowiska, na jakie chcesz aplikować czy branży, w której chcesz pracować łatwiej będzie napisać CV, które odpowie na potrzeby potencjalnych pracodawców.
  2. Pomyśl o swoim CV jako narzędziu marketingowym. Myśl o sobie jako produkcie, a pracodawcach jako klientach, których musisz zachęcić do zakupu. Twoje CV to broszurka reklamowa, w której musisz zawrzeć najważniejsze informacje: jakie są Twoje zalety, co pracodawca zyska zatrudniając właśnie Ciebie.
  3. CV otwierają drzwi do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a nie od razu do otrzymania oferty pracy. Dlatego nie wchodź w szczegóły na temat każdego stanowiska czy obowiązków. Dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej zabłyśniesz opowiadając o swoich osiągnięciach i sukcesach.
  4. Używaj punktów, krótkich zdań, unikaj długich akapitów. CV czyta się szybko – tylko wypunktowane CV pozwoli osobie odpowiedzialnej za rekrutację zeskanować Twoje CV i ocenić czy nadajesz się do pracy. Jeśli będzie musiała wczytywać się, odłoży CV na bok, a Ty stracisz szansę na rozmowę kwalifikacyjną.
  5. Używaj czasowników – ożywią Twoje CV- jak na przykład przygotowałem, nadzorowałem, osiągnąłem itp.
  6. Używaj liczb - nic nie przyciągnie wzroku potencjalnego pracodawcy tak jak liczby, procenty czy złotówki. Warto z nich korzystać, na przykład: Zarządzanie 10-osobowym działem marketingu i budżetem w wysokości 150 000 PLN; Wzrost sprzedaży o 35% w regionie CEE.
  7. Używaj słów – wytrychów. Przeglądnij inne oferty pracy na podobne stanowiska. Poszukaj najczęściej używanych słów kluczowych w Twojej branży. I nie zapomnij ich użyć w swoim CV.
  8. Akcentuj pozytywy, nie skupiaj się na negatywach. Jeśli któreś z obowiązków w obecnej pracy są poniżej Twoich kwalifikacji i nie ułatwią Ci znalezienia pracy na wyższym stanowisku pomiń je. Skup się na obowiązkach, które przybliżą Cię do Twojej wymarzonej pracy.
  9. Pokaż, co wiesz. Nie chodzi o to, aby na kilkunastu kartkach rozpisywać się o swoim wykształceniu i doświadczeniu, ale by sprawnie i zwięźle zaakcentować jak rozległą masz wiedzę.
  10. Pokaż, kogo znasz. Jeśli należysz do branżowego stowarzyszenia czy profesjonalnych grup networkingowych, a aplikujesz na stanowisko związane z pozyskiwaniem nowych klientów lub rozbudowywaniem biznesu, nie zapomnij o tym wspomnieć.
  11. Zbuduj CV łatwe do czytania: używaj spacji, wyrównaj tekst do lewej, aby z prawej strony zostało trochę wolnego miejsca i przestrzeni. Użyj czcionki nie mniejszej niż 10 pkt. Ograniczyć długość CV do 1-2 stron.
  12. Poproś znajomego lub kogoś z rodziny - niech przejrzy Twoje CV. Zachęć tę osobę do zadawania pytań, niejasności pomogą odkryć elementy, nad którymi trzeba jeszcze popracować.
  13. Wyślij swoje CV do potencjalnych pracodawców i agencji rekrutacyjnej. Nie czekaj na publikację ofert pracy. Być może firma, w której chciałbyś pracować, boryka się z jakimś problemem, a Twoje kwalifikacje i doświadczenie okażą się niezastąpione.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: