eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki posłów i senatorów

Zarobki posłów i senatorów

2011-10-09 00:16

Zarobki posłów i senatorów

Roczne wynagrodzenia członków parlamentu w wybranych krajach anglojęzycznych w 2007 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Władzę ustawodawczą tworzy w Polsce dwuizbowy parlament. Zgodnie z rozdziałem IV Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, składa się on z dwóch instytucji: Sejmu i Senatu, liczących odpowiednio 460 posłów oraz 100 senatorów. Wynagrodzenie za sprawowanie wskazanych zadań zwane jest uposażeniem. W 2011 roku wynagrodzenie to wynosi 9 892,30 PLN miesięcznie.

Przeczytaj także: Zarobki posłów na świecie

Zgodnie z przepisami art. 25 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora „Uposażenie odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat”.

Za działalność o charakterze kierowniczym w ramach komisji sejmowych prawo przewiduje gratyfikacje pieniężne, podwyższające pensje zasadniczą.

Są to:
  • dodatek dla pełniących funkcję przewodniczącego komisji - wynosi 20% uposażenia, czyli 1 978,46 PLN,
  • dodatek dla pełniących funkcję zastępcy przewodniczącego komisji - wynosi 15% uposażenia, czyli 1483,75 PLN,
  • dodatek dla pełniących funkcję przewodniczących stałych podkomisji - wynosi 10% uposażenia, czyli 989,23 PLN.

fot. mat. prasowe

Roczne wynagrodzenia członków parlamentu w wybranych krajach anglojęzycznych w 2007

Roczne wynagrodzenia członków parlamentu w wybranych krajach anglojęzycznych w 2007


Oprócz uposażenia oraz dodatków posłom i senatorom przysługują diety parlamentarne. Mają one na celu pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi podczas wykonywania obowiązków na terenie kraju. Wysokość diety to 25% uposażenia. W 2011 roku wynosi ona 2 473,08 PLN. Dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach.

W rządzie polskim

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej w rozdziale VI obowiązki Rady Ministrów definiuje jako prowadzenie polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski. Rada składa się z Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesów oraz ministrów. Prezes i wiceprezes mogą łączyć swoje funkcje ze stanowiskiem ministra. We wrześniu 2011 roku Rada Ministrów liczyła 19 osób.

fot. mat. prasowe

Wysokość nagrody jubileuszowej ministrów w zależności od stażu pracy

Wysokość nagrody jubileuszowej ministrów w zależności od stażu pracy


Wynagrodzenie członków Rady Ministrów zdefiniowane jest poprzez ustawę z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i obejmuje trzy składowe:
  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • dodatek funkcyjny,
  • dodatek stażowy.

Wyjście do ustalenia wysokości wymienionych płac stanowi kwota bazowa kształtowana według odrębnych zasad określonych w ustawie budżetowej. Następnie wartość ta jest korygowana o mnożniki kwoty bazowej wskazane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z 25 stycznia 2002 roku w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

W 2011 roku kwota bazowa równa się kwocie bazowej za 2008 rok i wynosi 1 766,46 PLN. Mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego dla stanowiska ministra jest ustalony na poziomie 5,6, a mnożnik dodatku funkcyjnego na poziomie 1,5. Wszystkie te wartości od roku 2008 pozostają niezmienne.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: