eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca dla Polaków w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech

Praca dla Polaków w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech

2004-12-27 00:05

Praca dla Polaków w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Praca Unii? W pierwszym odruchu wymieniamy: Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy... Ale dostać pracę "na Zachodzie" nie jest łatwo. Tylko trzy spośród wszystkich starych krajów Unii - Irlandia, Wielka Brytania i Szwecja - nie wprowadziły okresów przejściowych dla pracowników z Polski. Do tego dochodzi duża konkurencja kandydatów - wystarczy spojrzeć, ilu chętnych wraca z Wielkiej Brytanii bez pracy. Może więc lepiej poszukać w Europie Środkowej i Wschodniej?

Przeczytaj także: Przedsiębiorca nie zawsze rozlicza w polskim PIT zagraniczne dochody

DLACZEGO U SĄSIADÓW?

Dlaczego szukać pracy w nowych krajach Unii? Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest niewielka konkurencja. Od rozszerzenia wspólnoty minęło zaledwie osiem miesięcy i potencjalni pracownicy nie zdążyli jeszcze zalać lokalnych rynków pracy.

Drugim istotnym powodem jest łatwość w pokonaniu bariery kulturowej. Jak wynika ze badań Pracuj.pl, – ponad połowa Polaków pracujących w krajach starej Unii przechodzi tzw. szok kulturowy (psycho-społeczne problemy z asymilacją do lokalnej kultury), który utrudnia im pracę i codzienne życie w nowym kraju. W krajach o podobnej kulturze – słowiańskiej – ten problem jest mniejszy.

Kolejnym argumentem są koszty. Np. w Austrii średni koszt utrzymania mieszkania (czynsz, media) to 470 euro miesięcznie. W Czechach jest to już tylko 96 euro. Podobnie, odpowiednio mniejsze są koszty przeprowadzki, wyjazdu do kraju na święta czy utrzymania kontaktu z rodziną.

JAK SZUKAĆ?

Gdzie szukać oferty? Dostępne są cztery główne źródła. Po pierwsze EURES – Europejski Portal Mobilności Zawodowej. Korzystają z niego pracodawcy i kandydaci z wszystkich krajów europejskich. To zaleta – bo w EURESie są oferty od firm poszukujących także Polaków. Ale i wada – bo aplikując, konkurujemy z kandydatami ze wszystkich krajów.

Drugie źródło to agencje doradztwa personalnego. Mieszczą się one jednak głównie w dużych miastach i często szukają pracowników tylko z wybranych specjalności. Częściej też mają oferty z Szwecji i Anglii niż Czech i Węgier.

Można też korzystać z lokalnych portali działających w kraju do którego jedziemy. Choć tu przeszkodą może być bariera językowa (szczególnie na Węgrzech). Nigdy nie mamy też gwarancji, że pracodawca - skoro ogłasza się tylko w lokalnym portalu - będzie chciał kandydata zza granicy.

Wreszcie, od niedawna ułatwieniem dla kandydatów jest wspólna oferta portali rekrutacyjnych z polski (Pracuj.pl), Słowacji (Profesia.sk), Czech (Jobs.cz) i Węgier (Profession.hu) Te serwisy stworzyły sojusz ONREA (On-Line Recruitment Alliance). Dzięki niemu w Pracuj.pl mamy dostęp do ofert pracy z trzech pozostałych krajów. I pewność, że są one przeznaczone właśnie dla Polaków.

– Najwięcej ofert pracy znajduje się w unijnym portalu EUREK - dodaje Mirka Huberová, International Sales Manager w ONREA.net. - Nie ma tam jednak aż tylu ofert pracy dla menedżerów i specjalistów, co w serwisach sojuszu ONREA. EURES to portal dla każdego, a serwisy ONREA adresowane są do specjalistów i menedżerów. Jeśli więc ktoś szuka pracy fizycznej czy dorywczej, polecamy EURES. Jeśli funkcji specjalistycznej lub kierowniczej - niech zajrzy do ONREA.

GDZIE CHCEMY PRACOWAĆ?

Konsultanci pracuj.pl sprawdzili, czy Polacy chcieliby pracować u naszych południowych sąsiadów lub na Węgrzech. „Tak” odpowiedziała ponad jedna trzecia kandydatów. Szczegółowe wyniki pokazuje tabela.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Pracuj.pl Pracuj.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: