eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Płace w działach księgowości w 2010 roku

Płace w działach księgowości w 2010 roku

2011-03-28 10:07

Płace w działach księgowości w 2010 roku

Wynagrodzenia w działach księgowości w różnych branżach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wynagrodzenia w działach księgowości zdecydowanie nie należą do najwyższych. Ich mediana w 2010 roku to 3 300 PLN. Dla porównania, w działach IT wartość ta wynosi 5 140 PLN, w finansach i controllingu 5 000 PLN, a w sprzedaży 4 000 PLN - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.
Branża, w której pracownicy działów księgowości są wynagradzani najlepiej to technologie informatyczne. Mediana zarobków w tym przypadku wynosi 4 785 PLN, a pensje połowy księgowych mieszczą się w przedziale od 3 000 do 6 150 PLN. Zdecydowanie niższe zarobki wiążą się z zatrudnieniem w sektorze publicznym, usługach i służbie zdrowia.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w działach księgowości w różnych branżach

Wynagrodzenia w działach księgowości w różnych branżach


Jak kształtują się płace na różnych stanowiskach? Najniższe zarobki otrzymują fakturzyści (mediana 2 000 PLN brutto) oraz pracownicy biurowi w dziale finansów (2 284 PLN). Starsi księgowi zarabiają 3 500 PLN, młodsi o 900 PLN mniej. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć główni księgowi (5 000 PLN) oraz kierownicy ds. księgowości (5 500 PLN brutto).

Warto zwrócić uwagę na pewną charakterystyczną cechę próby związanej z działami księgowości. Otóż okazuje się, iż jest ona silnie zdominowana przez kobiety. Stanowią one aż 87% z 5 456 respondentów Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, którzy zadeklarowali zatrudnienie w tym dziale. Niemniej jednak, jeśli porównamy zarobki pań i panów to okazuje się, iż mężczyźni na każdym szczeblu hierarchii organizacyjnej zarabiają więcej.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn zatrudnionych w działach księgowości na różnych szczeblach zarządza

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn zatrudnionych w działach księgowości na różnych szczeblach zarządzania


Generalnie zarobki mężczyzn pracujących w działach księgowości są o 18% wyższe niż kobiet. Różnica ta jest jednak o 7 punktów procentowych mniejsza niż w przypadku wyników całego badania.

Zdecydowana większość osób pracujących jako młodszy, starszy lub główny księgowy posiada wykształcenie ekonomiczne – zazwyczaj wyższe. Podobnie jest oczywiście z kierownikami działów księgowości oraz specjalistami do spraw finansowych. Poszerzanie swojej wiedzy może być jednak opłacalne, gdyż jednym z czynników różnicujących zarobki są ukończone studia podyplomowe. Jak pokazały wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana płac głównych księgowych, którzy mieli tego rodzaju dyplom, wyniosła 6 000 PLN. Ich koledzy, którzy nie ukończyli studiów podyplomowych, zarabiali na poziomie 4 500 PLN.


Już po raz ósmy portal wynagrodzenia.pl przy współpracy z czołowymi portalami przeprowadza Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Dzięki wypełnieniu ankiety, już z początkiem przyszłego roku będą Państwo mogli porównać swoje dochody z zarobkami innych. Zapraszamy do udziału w badaniu. .

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: