eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Negocjowanie podwyżki

Negocjowanie podwyżki

2004-09-14 00:23

Najważniejsza zasada to, z niczym się nie śpieszyć. Jeśli dojdziesz do wniosku, że na negocjacje dotyczące wysokości pensji jest jeszcze czas na razie daj sobie spokój. Chyba żaden przełożony nie jest zachwycony, gdy współpracownik lub kandydat na stanowisko prosi o więcej pieniędzy. To jasne. Tym większe znaczenie ma dokładne przygotowanie się do przeprowadzenia negocjacji w sprawie podwyżki i przyjęcie skutecznej i przekonywującej taktyki.

Przeczytaj także: Jak negocjować podwyżkę wynagrodzenia w czasie i po pandemii?

Co przemawia za wyższą pensją?

Przede wszystkim decydujące znaczenie ma przygotowanie się. Sporządź listę ze wszystkimi punktami przemawiającymi za Twoją wyższą pensją. Można do nich zaliczyć np.:

- Dodatkowe umiejętności (znajomość obsługi komputera, znajomość języków, itp.)
- Podejmowanie się realizacji nowych projektów
- Zwiększenie zakresu obowiązków
- Rozszerzenie zakresu Twojej odpowiedzialności
- Przyczynienie się do zwiększenia obrotów firmy
- Szkolenie współpracowników

Niezmiernie istotne znaczenie ma uświadomienie sobie tego, co możesz zaoferować, ponieważ jeśli będziesz domagać się wyższej pensji, z pewnością poproszą Cię o uzasadnienie. Nie można jednak nie zapominać o tym, by z podaniem najważniejszego argumentu poczekać aż do zakończenia. Jeśli wyjawisz go już na samym początku, bardzo szybko może przestać być przekonywujący.

Psychiczne przygotowanie się do rozmowy

Oprócz zbierania punktów dobrze jest być przygotowanym do negocjacji psychicznie. Uświadom sobie, że nie jesteś przecież petentem, i świadcząc odpowiednią pracę masz prawo żądać więcej pieniędzy. Jeśli aktualnie nie pracujesz w małym warsztacie rzemieślniczym, czy dwuosobowej firmie, lecz w większym przedsiębiorstwie, być może dobrze byłoby zdać sobie sprawę z tego, że szef nie musi przecież wypłacać pensji z własnej kieszeni, chociaż niejeden przełożony lubi robić takie wrażenie...

Typowe wynagrodzenie w branży

Aby samemu przekonać się, o co właściwie z tą pensją chodzi, powinieneś zebrać dokładne informacje. Innymi słowy, spróbuj się dowiedzieć, ile w branży normalnie płaci się za pracę na porównywalnych stanowiskach.

Możesz zwrócić się do właściwego ze względu na wykonywany przez Ciebie zawód związku zawodowego. W układach zbiorowych pracy można znaleźć informacje na temat struktury przeciętnego wynagrodzenia w branży. Cennym źródłem informacji mogą być także organizacje zawodowe.

Wskazówka: przy obliczaniu swojego wynagrodzenia nie zapominaj, że na jego wysokość wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa, jego pozycja na rynku.

Odpowiedni moment

Zastanów się jaki moment na przeprowadzenie rozmowy będzie najkorzystniejszy. Czy w przedsiębiorstwie są ustalone terminy posiedzeń, a może o określonych porach dnia lub w poszczególnych dniach roboczych jest zawsze straszny ruch? Wówczas lepiej poszukać alternatywy. Jeśli o Twoim szefie wiadomo, że zawsze rano do wpół do jedenastej jest w złym humorze, najlepiej przełożyć rozmowę na później. Sprawa jest oczywista: zawsze istnieje większe prawdopodobieństwo, że gdy szef jest w dobrym humorze, chętniej zgodzi się z Twoimi wyobrażeniami odnośnie wysokości pensji. Szczególnie niekorzystnym momentem na prowadzenie rozmów w sprawie podwyżki jest oczywiście czas głębokiego kryzysu w firmie. Twoje szanse są natomiast o wiele większe, gdy w czasie poprzedzającym rozmowę zrealizowane zostało korzystne zamówienie.

 

1 2

następna

oprac. : jobpilot jobpilot

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: