eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Rekrutacja internetowa - zalety i wady

Rekrutacja internetowa - zalety i wady

2004-09-14 00:12

Ze względu na ograniczone miejsce i wysokie koszty, do tej pory przedsiębiorstwa często nie mogły umieszczać w gazetach ogłoszeń o wszystkich wolnych w nich posadach. Dzięki znacznie niższym cenom dostępu do Internetu istnieje teraz możliwość, jeśli zachodzi taka konieczność, opublikowania w Internecie ogłoszeń o wszystkich wolnych stanowiskach. Do tego dochodzą także wewnętrzne oferty pracy, które do tej pory były wywieszane tylko w przedsiębiorstwie.
Korzystanie z ogólnoświatowej oferty

Jeśli jesteś człowiekiem mobilnym i znasz przynajmniej jeden język obcy, praca za granicą rzeczywiście może być dla Ciebie bardzo atrakcyjna. Niestety znalezienie odpowiednich i aktualnych ofert przy użyciu konwencjonalnych metod jest co najmniej trudne. Wiele zagranicznych gazet jest trudno dostępnych, przywożone samolotami dzienniki są droższe od ilustrowanych polskich czasopism. Bez względu na kraj, do którego chciałbyś pojechać, szukanie ogłoszeń w Internecie jest z pewnością znacznie łatwiejsze. W krajach, w których sieć znalazła już szersze zastosowanie, w Internecie znajdziesz wiele ofert pracy – i to dostępnych z poziomu Twojego biurka.

Ponadto bardzo łatwo można znaleźć w sieci informacje dotyczące sytuacji na rynku pracy w poszczególnych krajach, jak również informacje dotyczące aspektów prawnych. W Ameryce, która jest prekursorem Internetu, co tydzień publikowane są w sieci dziesiątki tysięcy ofert pracy. Internet dociera tam już do wielu warstw społecznych, dzięki czemu istnieje już szansa znalezienia nie objętych stanowisk np. w rzemiośle. W sieci dostępne są rynki i oferty pracy dla każdego kontynentu na kuli ziemskiej. Nie zawsze jednak znajdziesz tam odpowiednią pracę i do szukania ofert pracy będziesz musiał skorzystać z innych kanałów i środków komunikacji. Zajrzenie do sieci z pewnością będzie stanowiło uzupełnienie, a czasami także pierwsze lub jedyne źródło informacji.

Więcej i taniej

Ze względu na ograniczone miejsce i wysokie koszty, do tej pory przedsiębiorstwa często nie mogły umieszczać w gazetach ogłoszeń o wszystkich wolnych w nich posadach. Dzięki znacznie niższym cenom dostępu do Internetu istnieje teraz możliwość, jeśli zachodzi taka konieczność, opublikowania w Internecie ogłoszeń o wszystkich wolnych stanowiskach. Do tego dochodzą także wewnętrzne oferty pracy, które do tej pory były wywieszane tylko w przedsiębiorstwie. Dzięki możliwości publikowania informacji o dodatkowych wakatach, szukający pracy mają teraz do dyspozycji w sumie więcej ofert pracy. Dlatego też w Internecie coraz częściej zamieszczane są pierwotne oferty, a mianowicie takie, które w innych miejscach w ogóle się nie pojawiają. Prawdziwa korzyść dla osób poszukujących pracy przez Internet.

Szybkość

Pomimo wszystkich korków na "autostradzie informacyjnej" i ciągle zapowiadanych awarii, Internet wciąż pozostaje bardzo szybkim środkiem komunikacji.

Po zidentyfikowaniu odpowiadających Ci źródeł informacji, do procesu przeszukiwania możesz wykorzystać całą moc komputera. Po odszukaniu na przykład internetowych serwisów rekrutacyjnych lub przeszukiwarek znaczników stron internetowych, które dostarczają Ci zadowalających wyników, w bardzo prosty sposób możesz przeszukiwać odpowiadające Ci oferty według rubryk lub słów kluczowych, bez ryzyka pominięcia żadnej oferty. Dla porównania przy przeglądaniu weekendowego wydania gazety musisz walczyć z tonami papieru i potrzebujesz dobrej godziny na przejrzenie wszystkich ofert.

Zalety wynikające z szybkości posiada także poczta elektroniczna. Taka metoda szukania pracy pozwala zawsze o krok wyprzedzić konkurentów korzystających z przesyłek rozwożonych pociągami i samolotami. W szczególnym stopniu dotyczy to szukania pracy na innym kontynencie. Metodę tę można wykorzystać jednak dopiero wtedy, gdy dany dział zarządzania zasobami ludzkimi przyjmuje i rozpatruje zgłoszenia przysyłane pocztą elektroniczną.

Aktualność

Internet ze swoją zawartością w mniejszym stopniu ulega dezaktualizacji. Można w nim znaleźć także wydanie wczorajszej gazety. W przeciwieństwie do codziennych gazet, oferty pracy pojawiają się tu nie tylko na jeden dzień, lecz często pozostają do ściągnięcia przez cały miesiąc.
W wielu przypadkach ma to zaletę. W przypadku źle utrzymywanych stron może stanowić to jednak również pułapkę, ponieważ często użytkownik nie jest w stanie stwierdzić, czy oferta jest rzeczywiście jeszcze aktualna. W razie wystąpienia wątpliwości odnośnie tego, czy oferta jest jeszcze aktualna, przed złożeniem wniosku należy zawsze skontaktować się z przedsiębiorstwem telefonicznie lub poczta elektroniczną.

Koniec problemów z powierzchnią reklamową

Kosztowna powierzchnia reklamowa w gazetach i czasopismach, w których wielkość ofert rozlicza się w milimetrach, nie ma w Internecie żądnego znaczenia. To, czy zamieszczone w Internecie ogłoszenie o pracy zajmuje jedną, dwie lub więcej stron, nie ma żadnego wpływu na wysokość kosztów. Dlatego też ogłoszenie może zawierać o wiele więcej informacji niż było to możliwe dotychczas, a dzięki temu może sprzyjać optymalnej ocenie. Do tej pory ogłoszenia w Internecie w bardzo dużym stopniu odwoływały się do wersji drukowanych, co może się jednak w przyszłości bardzo szybko zmienić. Fantazja nie zna tu prawie żadnych granic.

Wizerunek w Internecie

Nie ma chyba wątpliwości, że Internet jest "na fali". Sieć wszystkich sieci staje się coraz bardziej decydującym czynnikiem także w gospodarce. Umiejętności posługiwania się komputerem i Internetem stają się coraz bardziej kluczowym elementem kwalifikacji. Posługiwanie się nowym środkiem komunikacji może przynieść korzyści także osobie poszukującej pracy. Ten, kto szuka pracy przez Internet, pokazuje, że interesuje się i umie się posługiwać siecią. Przy ubieganiu się o pracę w przedsiębiorstwach z branży internetowej lub multimediów posiadanie własnego konta poczty elektronicznej należy już prawie do dobrego tonu. Coraz częściej pyta się o nie także w innych branżach.

Szukanie i ubieganie się o pracę przez Internet może okazać się jednak ślepą uliczką. Dotyczy to przypadków, w których oferty są beznadziejnie przestarzałe lub wiadomości poczty elektronicznej po prostu znikają, ponieważ odbiorca nie wie, co z nimi zrobić, lub nie życzy sobie ich.

Oprócz tego można się również samemu spalić, używając złej formy (jak np. "Cześć, czy masz dla mnie jakąś robotę?") lub gdy oferta, dołączona w formie załącznika, z przyczyn technicznych jest nieczytelna lub mało czytelna.

oprac. : jobpilot

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: