eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak powinny wyglądać referencje?

Jak powinny wyglądać referencje?

2010-11-04 13:52

Referencje od poprzednich pracodawców są zawsze bardzo cenne i pomocne w procesie rekrutacyjnym. Trzeba jednak wiedzieć jak je zaprezentować, w którym momencie i kiedy o nich pamiętać.

Przeczytaj także: Referencje w CV

Warto zawsze zadbać o referencje od pracodawcy, z którym się rozstajemy, ale również o wszelkie referencje z odbytych praktyk zawodowych, staży w trakcie studiów. Takie referencje są potwierdzeniem tego, co piszemy w CV i Liście motywacyjnym odnośnie przebiegu naszego zatrudnienia. Pozwalają zweryfikować pracodawcy naszą przeszłość, sprawdzić czym się zajmowaliśmy oraz dowiedzieć się, jaką opinię ma o nas były pracodawca.

Kiedy należy zdobyć referencje?

O referencje należy zadbać pod koniec naszego zatrudnienia lub stażu. Najlepiej w momencie, kiedy jeszcze nie utraciliśmy kontaktu z obecnym pracodawcą. Bardzo trudno jest uzyskać jakąkolwiek opinie i referencje np. po miesiącu lub po roku od zakończenia stażu albo pracy. Nie ma też co liczyć na referencje w sytuacji, kiedy rozstajemy się w „niemiłej” atmosferze. Dlatego nawet, jeśli tracimy zatrudnienie warto zachować się z klasą i nie palić za sobą mostów. Obrażając się lub stwarzając sytuację nasyconą nienawiścią nic nie zmienimy a szanse na uzyskanie pozytywnych referencji maleją znacznie. Zatem zawsze kiedy kończy się staż lub zatrudnienie zadbaj o referencje, to będzie potwierdzenie tego, jakim jesteś pracownikiem i dzięki temu budujesz swój wizerunek u nowego pracodawcy.

Jak powinny wyglądać referencje?

Najlepiej, jeśli są na piśmie i potwierdzone przez bezpośredniego przełożonego oraz właściciela firmy lub dyrektora danego działu (czyli przełożonego naszego przełożonego). Najlepiej jak referencje są wydrukowane na firmowym papierze ( jeśli takim firma dysponuje). W referencjach powinny znaleźć się następujące informacje:
  • Daty zatrudnienia lub stażu oraz datę wystawienia dokumentu,
  • Zajmowane stanowisko,
  • Kilka punktów odnośnie zakresu obowiązków i jakości wywiązywania się z nich,
  • Opinię, jaką udało nam się wypracowywać u przełożonego,
  • Umiejętności, jakie udało nam się rozwinąć lub czego się nauczyliśmy,
  • Ewentualne sukcesy, którymi można się pochwalić,
  • Dane osoby, która może telefonicznie potwierdzić referencje spisane na papierze.
Dopiero referencje zawierające powyższe dane mają swoją wartość. Bardzo ważny jest ostatni punkt – dane osoby, która może telefonicznie potwierdzić referencje spisane na papierze. Dzięki temu nasze referencje zyskują na wiarygodności i pokazują, że nie jest to dokument napisany przez nas samodzielnie i np. bez wiedzy naszego przełożonego lub pracodawcy. Podając numery osób, z którymi może się skontaktować nowy pracodawca, musimy pamiętać o uzyskaniu zgody od osoby, której udostępniamy numer telefonu. Należy też zadbać, aby ta osoba miała kopię referencji, które wystawiła, bo przecież nie sposób wszystkiego zapamiętać.

 

1 2

następna

oprac. : LOOKUS.pl LOOKUS.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: