eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozpoczynanie nowej pracy: wskazówki

Rozpoczynanie nowej pracy: wskazówki

2009-12-22 07:11

Jak się możesz upewnić, iż jesteś w stanie zacząć nową pracę z hukiem, który zapada w pamięci tylko z odpowiednich powodów? Pomyśl o randce w ciemno. Pierwsze wrażenie zdecydowanie przetrwa! Twój pierwszy dzień w nowej pracy, a także tygodnie wdrożenia w nowe stanowisko, mogą mieć silny wpływ na to, jak będziesz postrzegany przez nowego pracodawcę.

Przeczytaj także: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Większość z nas, często nie z własnej winy, znalazła się w sytuacji pracy, do której ewidentnie nie pasuje lub wśród współpracowników, z którymi się nie dogaduje. Prawdą jest, że nie zawsze możemy całkowicie uniknąć takich sytuacji, ale istnieje całe mnóstwo zasad, które pozwolą Ci przynajmniej wystartować z dobrej pozycji. Mogą się one wydawać oczywiste, ale zapytaj któregokolwiek konsultanta lub kierownika ds. personalnych o przykłady straszliwych historii z pierwszego dnia pracy, a opowieści starczy na długi wieczór.

Mark Marjoribanks, student z praktyką lidera finansowego oraz „życzliwie nastawiony Australijczyk”, wierzy, że pierwsze wrażenie jest decydujące. „Przekonałem się, że niezależnie od tego, czy zaczynasz nową pracę w Sydney, Londynie czy Aberdeen, kluczową sprawą jest pokazanie entuzjazmu, chęci do nauki i ponad wszystkim, zorganizowania.” - komentuje. „Ludzie całkiem często wpadają w pułapkę myślenia, że fakt, iż dopiero, co zaczęli pracę, pozwala traktować wszystko na luzie. W rzeczywistości jest odwrotnie. Jako „świeżak” zawsze musisz wyjść z siebie, aby zaimponować tym, którzy są tu od dawna.

Nie oznacza to sytuacji w stylu „czapki z głów” i doświadczenia Marka były dalekie od tego typu sytuacji. „Wierzę w szybkie odznaczanie się osobowości w wykonywanej pracy.” – mówi. „Jeżeli delektujesz się pracą od pierwszego dnia i pokażesz, że nie siedzisz czekając, aż ktoś Cię poprowadzi za rączkę, ludzie bardziej się do Ciebie zbliżą i poznają Cię dużo lepiej, na bardziej osobistej płaszczyźnie.”

Co wolno i czego nie wolno osobom zaczynającym pracę

Rozpracowanie standardów, zgodnie, z którymi działa firma, może stanowić przez pierwsze kilka dni wyzwanie, gdyż kultura firm i stowarzyszeń jest bardzo zróżnicowana. Oto niektóre proste, ale ważne wskazówki:

Można:
  • Przyjechać wcześniej
  • Pokazać entuzjazm
  • Zademonstrować wiedzę o nowym pracodawcy
  • Wyglądać elegancko i poważnie
  • Być zorganizowanym (odnotowywać różne rzeczy)
Nie można:
  • Być zbyt cichym i wycofanym (lub zbyt rozmownym!)
  • Siedzieć i nic nie robić po skończeniu zadania – przejmij inicjatywę
  • Przeprowadzać rozmów prywatnych bez pytania lub oceny, czy jest to tolerowane
  • Włączać się do polityki biura (jest zbyt wcześnie, aby oceniać, kto jest potencjalnym sojusznikiem czy wrogiem)
  • Rezerwować urlopu po pierwszym dniu

 

1 2

następna

oprac. : HAYS HAYS

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: