eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak zaplanować swoją karierę?

Jak zaplanować swoją karierę?

2009-11-29 01:38

Przeczytaj także: Planowanie kariery zawodowej


Kolejną kwestią jest treść CV. Jak zostało wspomniane powyżej, życiorys powinien zawierać kilka jasno sprecyzowanych grup informacji. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy przedstawimy je językiem oficjalnym w sposób zwięzły i klarowny. Oto kilka istotnych wskazówek mających na celu zapobieganie błędom popełnianym podczas tworzenia CV:
  • DANE OSOBISTE: - adres mailowy nie powinien być adresem prywatnym, którego nazwa może brzmieć niepoważnie, np. misiaczek42@buziaczek.pl. Adres taki sugeruje brak profesjonalizmu i może w niektórych wypadkach wpłynąć negatywnie na postrzeganie danego kandydata. Dobrze jest stworzyć odrębny adres e-mail, który wykorzystywany będzie specjalnie na potrzeby procesu rekrutacyjnego, np. jan.kowalski@onet.pl.
  • DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE: - kolejne zakłady pracy, stanowiska oraz sprawowane na nich obowiązki powinny być wymieniane chronologicznie, czyli zaczynając od najbardziej aktualnych, które opisywane będą bardziej szczegółowo.
  • INFORMACJE DODATKOWE: - rubryka ta powinna zawierać tylko takie informacje, które podkreślać będą naszą wyjątkowość; nie warto więc pisać, że interesujemy się sportem, motoryzacją czy kinem, podobne zainteresowania będą zapewne miały tysiące innych kandydatów.

List motywacyjny stanowi niejako uzupełnienie curriculum vitae. Głównym jego celem jest korzystne zaprezentowanie osoby kandydata oraz zaintrygowanie odbiorcy. Powinien on być starannie zredagowany i dostosowany do konkretnego pracodawcy. Po wyselekcjonowaniu określonej liczby życiorysów osoba prowadząca rekrutację przegląda dołączone do nich listy motywacyjne. Na ich podstawie ugruntowuje swoją opinię na temat kandydatów i zaprasza wyselekcjonowane osoby na interview. Nietrudno więc dostrzec, jakie znaczenie będzie miał dobrze skonstruowany list motywacyjny.

Zabierając się do pisania listu, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, które bardzo trafnie przedstawiają między innymi przytaczani już wcześniej Taylor i Hardy. List motywacyjny, zupełnie jak CV, będzie najczęściej przesyłany do adresata za pośrednictwem poczty elektronicznej. Trzeba więc zadbać o zapisanie go w odpowiednim formacie, tak aby odbiorca mógł go odczytać. Każdy list musi być dokładnie zaadresowany. Powinniśmy tu unikać ogólnikowych sformułowań takich jak na przykład "Do prowadzących rekrutację". Przed zaadresowaniem listu należy w miarę możliwości sprawdzić, kto będzie potencjalnym odbiorcą i dokładnie zatytułować list: "Do Pani Kowalskiej" lub "Szanowna Pani Dyrektor". Będzie to świadczyć o tym, że poważnie traktujemy ofertę pracy i zależy nam na jej pozyskaniu.

Ważnym elementem jest też zachowanie wszystkich form grzecznościowych. Zwiększenie atrakcyjności listu można uzyskać, stosując w nim kilka chwytliwych sloganów dostosowanych oczywiście do konkretnego stanowiska, na które aplikujemy. Styl listu motywacyjnego powinien być raczej formalny. W przypadku pewnych zawodów wymagających kreatywności można sobie jednak pozwolić na pewną niekonwencjonalność. Pamiętając znowu o zachowaniu umiaru!

Rozpatrując kwestię zawartości merytorycznej listu motywacyjnego, zauważymy, że podobnie jak to było w przypadku CV, musi on zawierać określone grupy informacji. Wstęp będzie potwierdzeniem naszego zainteresowania ofertą, na którą aplikujemy. W drugim akapiciee opiszemy nasze doświadczenia zawodowe oraz umiejętności pod kątem przydatności dla pracodawcy. Ostatnia, trzecia część listu ma za zadanie spowodować, aby odbiorca stwierdził, że to nas powinien zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to zatem odpowiednie miejsce na zamieszczenie wypowiedzi, która skutecznie zachęci specjalistów prowadzących rekrutację do kontaktu właśnie z nami.

Podsumowując, można stwierdzić, że zarówno procesy planowania kariery zawodowej, jak i tworzenia dobrego CV czy listu motywacyjnego są dość skomplikowanymi przedsięwzięciami. Wymagają dużej dozy samoświadomości oraz sporej wiedzy dotyczącej dziedziny autoprezentacji. Mimo ogólnych wytycznych dotyczących budowania CV, listu motywacyjnego czy planowania własnej kariery procesy te zawsze będą w pewnym stopniu zindywidualizowane. Ważne jest jednak, aby podczas kreowania zarówno wizji własnej przyszłości profesjonalnej, jak i swojego obrazu w oczach innych osób brać pod uwagę określone standardy.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : HAYS HAYS

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: