eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Poszukiwanie pracy: eksponuj swoje atuty

Poszukiwanie pracy: eksponuj swoje atuty

2009-10-22 00:38

Poszukiwanie pracy: eksponuj swoje atuty

© fot. mat. prasowe

Nadszedł czas, kiedy ofert pracy jest więcej niż osób, które mogłyby ją dobrze wykonywać. Zawody stają się bardziej wyspecjalizowane w swoich dziedzinach, a jednocześnie od pracowników wymagana jest większa elastyczność.

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna: ważna dobra autoprezentacja

To, czy dla danego pracodawcy dany kandydat będzie atrakcyjny, zależy w dużej mierze od niego samego. Konsekwencja i świadomość własnych mocnych stron jest zdecydowanie bardziej skuteczną metodą. Pracodawcy poszukują zarówno walecznych prekursorów, jak i świetnych rzemieślników. Bycie jednym lub drugim nie jest ani lepsze, ani gorsze. Ważne, żeby tymi rolami się nie męczyć, wtedy nasza atrakcyjność na pewno zostanie zauważona. Kandydaci często zadają sobie pytanie, jak sprawić, żeby być poszukiwanym pracownikiem. Jak przygotować się na wyzwania, jakie stawia obecny rynek pracy? Czy faktycznie jest to sytuacja korzystna dla pracowników?

Rozpoczynając pracę z HAYS spotkałam się z jednym z moich pierwszych klientów w celu omówienia profilu poszukiwanego kandydata. Rozmowa pozornie nie bardzo przypominała standardowe zbieranie informacji, raczej luźną pogawędkę. Jej konkluzją była prośba mojego klienta wyrażona bardzo wprost: znajdź mi po prostu takiego dobrego człowieka. Znalazłam, nawet kilku. Ponad rok później podobny temat poruszony został podczas Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego. Wspólnie z innymi uczestnikami zastanawialiśmy się, co takiego może sprawić, że pracownik jest właśnie takim tzw. dobrym człowiekiem. Czy istnieją uniwersalne czynniki, które sprawiają, że jesteśmy bardziej atrakcyjni dla pracodawców?

Jeden z uczestników opowiadał o sytuacji, w której nie może rozwinąć swojej działalności biznesowej tak, jakby chciał, ponieważ nie może znaleźć osoby, która chciałaby się uczyć nowych rzeczy. Gwarantował mnóstwo profesjonalnych szkoleń, możliwości zdobywania certyfikatów i rozwoju. Niestety rzeczywistość okazała się na tyle zaskakująca, że takich osób po prostu nie mógł znaleźć. Mimo spełniania wymogów formalnych (odpowiednia edukacja, języki, praktyka) pracownicy nie sprawdzali się. Nie mieli motywacji do tego, żeby poznawać nowości, a co gorsze, brać odpowiedzialność za powierzane im obowiązki. Taka sytuacja może wynikać z kilku czynników, nad którymi warto się zastanowić, chcąc być atrakcyjnym dla potencjalnego pracodawcy.

Nie istnieje jedna sprawdzona rada na to, jakie kursy i szkolenia należy ukończyć, aby być atrakcyjnym w oczach pracodawcy. Nie zachęcam do kierowania się zasadą im więcej, tym lepiej, ale spójnością i logiką w swoich wyborach. Należy śledzić rynek i orientować się, jakie uprawnienia są pożądane w branży, i sukcesywnie je zdobywać.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: