eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca w Policji: jakie wymagania?

Praca w Policji: jakie wymagania?

2009-06-08 12:40

Przeczytaj także: Atrakcyjna praca w policji


Jakie wymagania muszę spełnić?

Kategoria wojskowa

Brak dobrych kandydatów zmusił Policję do zmniejszenia wymagań od kandydatów. Obecnie o służbę mogą ubiegać się osoby z kategorią wojskową D (kategoria E nadal dyskwalifikuje kandydata - w takim przypadku trzeba ubiegać się o zmianę kategorii).

Wykształcenie

Generalną zasadą przyjmowania do Policji jest posiadanie minimum średniego wykształcenia (formalnie), komendant wojewódzki Policji może wyrazić zgodę na pracę osób bez wykształcenia średniego jeśli kandydat wykazuje szczególne cechy preferowane w służbie. Bez średniego wykształcenia można także składać dokumenty w procesie rekrutacji do służby kandydackiej w oddziałach prewencji.

Obywatelstwo

Polacy z racji otwarcia granic często posiadają podwójne obywatelstwo. Obecnie nie jest to przeszkoda do podjęcia służby w Policji. Najważniejsze, żeby spełnić podstawowe kryteria: polskie obywatelstwo, nieposzlakowana opinia, fizyczne i psychiczne predyspozycje.

Wiek kandydata

Policja nie ustala limitów wiekowych kandydatów. Należy jednak pamiętać, że do pracy w służbie należy wykazać się odpowiednimi możliwościami fizycznymi. Policja to służba mundurowa o szczególnej dyscyplinie i wymaganiach zdrowotnych. Komisja lekarska zbada kandydata i określi jego możliwości do pracy. Jeśli jesteś pięćdziesięciolatkiem o sercu jak dzwon, biegasz setkę w 12 sekund i codziennie pływasz - to bez oporów zgłaszaj się do pracy.

Wzrost i wzrok kandydatów

Generalną zasadą jest przyjmowanie kandydatów, którzy przejdą pomyślnie badania lekarskie. Komisja ma jednak wytyczne, którymi się kieruje. Zgodnie z tymi wytycznymi kobieta powinna mieć minimum 160 cm wzrostu, zaś mężczyzna 165 cm. Osoby, które ubiegają się o przyjęcie do służby w oddziałach prewencji otrzymują dodatkowo 1 punkt za wzrost powyżej 175 cm w procesie rekrutacji. Jeśli chodzi o wzrok kandydata, to wadę wzroku określa lekarz specjalista w komisji lekarskiej. Kandydat musi być zdolny to pełnienia służby i jego wada wzroku nie może temu przeszkadzać. Nie jest określone dokładnie, jaka wada dyskwalifikuje kandydatów.

Łączenie pracy i nauki

Policja posiada programy dopasowane do służby. Program "Kadet" i "Rekrut" umożliwiają w trakcie ich trwania na naukę (studiowanie). Decyzja o opuszczeniu jednostki i udaniu się na zajęcia szkolne zależy od przełożonego.

Predyspozycje do pracy w Policji

Kandydaci do pracy przechodzą test psychologiczny, który określa ich predyspozycje. Test nazywa się MultiSelect i przeprowadzany jest przez psychologa. Składa się z dwóch części: testu komputerowego i rozmowy z psychologiem. W teście kandydat może zdobyć maksymalnie 60 punktów.
Przeczytaj także: Policja rekrutuje na Oracle Policja rekrutuje na Oracle

poprzednia  

1 2 3 ... 8

następna

oprac. : Kariera.pl Kariera.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: